Home office: jak přežít práci z domova, být produktivní a nezešílet

Jak se ctí přežít, až vás zase někdo nenadále pošle pracovat domů? Zaměstnavatelé a manažeři na home office nejprve nadávali jako na skrytou formu polovičatého flákačství. Něco jako sick-days bez omluvy. Jenže potvrdilo svou užitečnost i možnost rozsáhlých úspor. Proč si vydržovat velké administrativní centrum, když mohou kancelářské krysy pracovat ze svých vlastních doupat a platit si energie samy, ne?

I práce z domova má svůj řád

Aby se práce z domova nestala peklem, musíte si pohlídat vlastní výkon, tedy produktivitu. Vědět vždy, co máte vlastně udělat. Pro někoho je to nepřekonatelný problém. Znamená to také nedřít se do úmoru, dělat si řádné pauzy, nešidit se na jídle. A dodržovat každodenní rutinu. Mýt se a obědvat v poledne, i když nespěcháte na schůzku nebo do kantýny. Pravidelnost a řád je pro vlastní výkon důležitější, než si myslíte. Bez vlastního soukromí to ale nepůjde.

Opravdu nemůžete fungovat současně jako účetní a pečovatel o rozmazlené znuděné školáky, kuchař a uklízeč. Chce to zavřené dveře a odhlučněný klid. Kvalitní posezení s oporou zad. Vlastní pracovní stůl, dobré připojení, komunikační technologie na úrovni. Nemáte? Investujte do nich, neděláte to totiž nejspíš naposledy. Možná by zaměstnavatel mohl na vybavení vašeho home office něco přisypat, když po vás chce práci, co?

Příhodné pracovní podmínky

Nemusíte být zrovna fotograf, aby platilo, že základem je dobré světlo. Stůl u okna hodně pomáhá. Volte optimální nasvícení: modrá barva studeného světla vás vybudí k logické aktivitě, teplé pastelové tóny podněcují kreativitu. Vyšší jas a svítivost zdroje světla udržuje mozek bdělý. Pohrajte si i s termostatem, ať nemrznete nebo díky teplu nezaspíte.

Zeleň v květináči s čištěním vzduchu moc nepomůže a větrání nenahradí, ale uklidňuje a inspiruje. Bez milosti se zbavte věcí, které vás rozptylují, iritují a svádí k prokrastinaci. Nemůžete mít stůl vedle koše špinavého prádla nebo plné myčky.

Dodržujte čas, dělejte si radost

Dávkujte si práci po kouskách, odměňujte se za splněné úkoly. Až se proberete touhle hromadou faktur, bude čas na kafíčko, jo? Hlídejte si pracovní dobu. Ne striktně kdy, pracujte třeba po setmění, když vás to baví. Ale pokud jste placení za 8 hodin práce, tak nedělejte víc. Ať nešidíte sami sebe na přesčasech.

Pro každého to není: chce to vysokou emoční stabilitu a disciplínu, abyste práci v sólo-provedení z domácnosti zvládli. Možná svým home office šetříte stres spojený s dojížděním, ale ne každý to vydýchá. Pro někoho tak zůstane home office odměnou, pro jiného zlým snem.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.