Matrix Resurrections je dobrá love story, ale mizerný akční film

Varování: následující text obsahuje spoilery pro Matrix Resurrections (2021).

Jedním z největších taháků snímků Matrix byly působivé akční sekvence, které na sklonku devadesátých a začátku nultých let znamenaly filmovou revoluci. Od intenzivního a rychlého umění boje, přes strhující automobilové honičky až po úžasné bullet time sekvence, Matrix dokonale osvěžil a nakopl sci-fi žánr. Naneštěstí se producenti rozhodli natočit pokračování, a zatímco Matrix Resurrections přináší silný milostný příběh, ztrácí jakékoli kouzlo z původní a diváky oblíbené trilogie. Na akční film je to ale velice špatný výsledek.

Pokud jde o hloubku a filozofii, nový snímek překračuje obvyklá témata konzumu, kapitalismu a toho, že je internet ve skutečnosti jeden velký dark web, přístupný jen po příslušné autorizaci. Matrix Resurrections volí daleko jemnější přístup a zaměřuje se na to, že Neo (Keanu Reeves) nechce dovolit, aby byla Trinity (Carrie-Ann Moss) jen baterií pro energii strojů, jako většina lidí. Zjistil, že jsou jejich duše jako dvě světla, propojená spolu navzájem napříč digitálním a skutečným světem.

Neovo vysněné rande

To je prvek, který předchozí filmy neobsahovaly. Trilogie pouze použila Vědmu jako prostředek, který Neovi naznačil, že mají s Trinity společný osud. Oproti tomu, v Matrix Ressurections záleží Neovi v první řadě na záchraně ženy, kterou miluje, a mise proti strojům je pro něj i pro celý film vedlejší. Režie tomuto romantickému úhlu pohledu věnuje většinu času, a bojové sekvence jsou odsunuté bokem jen do podoby nezbytných a naprosto všedních rvaček.

Úvodní scéna vzdává hold Trinity a jejímu boji proti agentům z prvního snímku, včetně legendárního „zamrzelého“ kopu, který kamera obkrouží dokola. Ale jak film pokračuje, začíná se silně recyklovat. Souboj Nea s „novým“ Smithem (slovo agent už nefrčí) víceméně kopíruje všechno z jejich původní bitky ze stanice metra, s tím rozdílem, že Neo „vládne“ díky své silné schopnosti telekineze. Trénink s Morpheem zase tragicky postrádá jakékoli výjimečné okamžiky, jako při jejich prvním setkání. Scény tak překvapí pouze svou průměrností.

Matrix Resurrections 2021 Keanu Reeves Carrie-Anne Moss
zdroj: Warner Bros. Pictures

Akce na úrovni béčka z videotéky

Matrix Ressurections jednoduše ztratil esenci kung-fu filmu, která byla nedílnou součástí struktury celé původní série. Působivá choreografie je pryč a snímek neobsahuje žádnou nápaditou „hand combat“ akci, kterou předvádí například John Wick nebo Kapitán Amerika. Když už na akci dojde, obsahuje hlavně spoustu zpomalených flipů, chození po zdech a nadměrného využívání zpomaleného času. Matrix Reloaded dokázal všechno zmíněné vyvážit, když Neo bojoval na dvoře s armádou agenta Smithe, stejně jako na schodišti s pohůnky Merovejce.

Závěrečné zúčtování v Matrix Resurrections také pokulhává. Neobsahuje žádné zapamatovatelné pohyby, ani nic ikonického. Nový film selhává v tom, co trilogie vypilovala, když dala divákům konkrétní koncept a styl. Jednotlivé postavy měly svůj charakter a osobnost, čímž si získaly sympatie fanoušků, a to včetně záporáka, agenta Smithe. Ten je nově zcela nahraditelný, stejně jako všechny nové postavy. Pokud se Resurrections nedokáže zavděčit fanouškům a zřejmě se o to ani nesnaží, pro koho pak snímek je?

Matrix Resurrections 2021 Jonathan Groff Smith
zdroj: Warner Bros. Pictures

Znovu už ne, děkujeme

Matrix Resurrections je posedlý vkusem a vznešeností natolik, že Neo dokola využívá svojí „Sílu“ k odrážení nepřátel, podobně jako Mistr Jedi. Toto povrchní řešení bohužel postrádá filmové kouzlo, které zavedl první film. Díky tomu, jak vynalézavost drhne, Resurrections odhazuje nápaditost a kreativní přístup k akci, která si před lety získala srdce tolika fanoušků po celém světě. Ani celkový koncept prosluněného a barevného světa nenadchne, v kontrastu s chmurnými barvami původního Matrixu, a to i přesto, že nám filmaři ukazují „upravenou“ verzi této neuroaktivní simulace.

Těch pár nadšených diváků se tváří, že je film zvednutým prostředníčkem celému studiu Warner Bros., což je samozřejmě nonsens, protože studio jednoduše investuje peníze a Lana Wachowski dostane za film tučný šek. Plivnutí do obličeje tak dostávají jen fanoušci. Že se takový přístup nevyplácí, dokazují všeobecná hodnocení diváky ve světě i u nás. Podtrhují to také čísla. Při rozpočtu 190 mil. dolarů plus dalších zhruba 90-100 mil. na propagaci, snímek po dvou týdnech v kinech utržil 105 mil. dolarů. Za tímto výsledkem stojí do velké míry také špatné rozhodnutí Warnerů umístit film na HBO Max ve stejný den premiéry, což znamená jeho okamžité šíření po internetu. Čtvrtý Matrix tak obsadil pozici 2. největšího propadáku roku. Filmu to nepřejeme – přestože si to zaslouží.

Milostný úhel pohledu ve snímku možná funguje docela dobře, ale na hluboké myšlenky nedošlo a akční sekvence vyjdou zcela naprázdno, což by od Matrix Resurrections čekal málokdo.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.