Pán prstenů: proč se elfové a trpaslíci navzájem nesnášejí

Pán prstenů ukázal, jak k sobě elf Legolas a trpaslík Gimli najdou během společného dobrodružství cestu a spřátelí se. Jejich vzájemné soupeření se postupem času stane spíše pošťuchováním, z cizinců se stávají rivalové a nakonec přátelé. Tento konkurenční vztah je jedním z hlavních dějových oblouků trilogie a pramení z nenávisti, která mezi těmito dvěma druhy panuje po staletí. Spor elfů a trpaslíků ve Středozemi vznikl velice dávno.

Pán prstenů: Společenstvo prstenu představilo rivalitu elfů a trpaslíků od první chvíle, kdy se Legolas a Gimli potkají při založení společenstva v Roklince. Jejich vztah zůstává nepřátelský v průběhu celého prvního filmu a tyto ostré hrany obrousí až vzájemné poznání během společných bojů a osudů. Díky spojení proti společnému nepříteli dvojice symbolicky prolomí bariéru mezi svými druhy, ale skutečný původ sváru mezi elfy a trpaslíky se ve filmech nevysvětlí. Sám autor Pána prstenů, J. R. R. Tolkien, popsal podrobnou historii vztahů mezi oběma druhy a jejich vzájemné soupeření ve sbírce Silmarillion.

Chamtivost, žárlivost a zrada

Před událostmi Pána prstenů mezi sebou elfové a trpaslíci udržovali sice chladný, ale civilní vztah. Během tzv. Prvního věku se král Thingol z telerijských elfů s trpaslíky dokonce spojil. Ohromen jejich schopností stavebnictví a řemeslné zručnosti je pověřil, aby vystavěli jeho hlavní město Menegroth. Elfové a trpaslíci spolu také bojovali bok po boku proti skřetům, které tehdy ovládal Melkor, Sauronův předchůdce.

Pán prstenů Společenstvo prstenu Dvě věže Návral krále Legolas Gimli elfové trpaslíci Středozemě Silmarillion
zdroj: New Line Cinema / Warner Bros. Pictures Group

Ke zhoršení vztahu vede touha krále Thingola po vzácném klenotu, zvaném Silmaril. Thingol ho požaduje výměnou za ruku své dcery. Najímá si trpaslíky z Belegostu, aby vytvořili šperk, do kterého by mohl být Silmaril vložen. Trpaslíci pro něho vyrobí krásný náhrdelník, zvaný Nauglamír, ale když je hotový, nechtějí se ho vzdát. Ohromující klenot prohlašují za vzácný zázrak a odmítají ho předat, což způsobí, že Thingol zahořkne a trpaslíky urazí tvrzením, že jsou podřadnou rasou. To zapříčiní nepokoje v jeho hlavním městě, které přežijí jen dva trpaslíci. Ti vypráví přehnané verze událostí a podněcují svoje druhy k válce. Nakonec dojde ze strany trpaslíků k atentátu na Thingola a vyplenění jeho říše. Od té doby jsou vztahy elfů a trpaslíků na bodu mrazu.

Přetrvávající arogance a křivda

Přestože je smrt Thingola a nárokování Silmarilu klíčovou událostí špatné krve mezi oběma druhy, elfové a trpaslíci byli postaveni proti sobě už od svého stvoření. Elfy stvořil Bůh Středozemě Ilúvatar, zatímco trpaslíky přivedla k životu nižší entita, kovář a mistr řemesel Aulë. Oba druhy tak vůči sobě držely předsudky a negativní pocity od samého počátku, protože trpaslíky nevytvořil z vlastní vůle Ilúvatar, pouze jim umožnil existovat. Thingol najal trpaslíky, aby mu pomohli s jeho cílem získat Silmaril, protože mu jeho samotná existence poskytovala pocit nadřazenosti vůči všem ostatním druhům.

Pán prstenů Společenstvo prstenu Dvě věže Návral krále Legolas Gimli elfové trpaslíci Středozemě Silmarillion
zdroj: New Line Cinema / Warner Bros. Pictures Group

Pán prstenů vypráví události, odehrávají se ve třetím věku Středozemě, takže od Thingolovy touhy uplynulo mnoho času. Ale zrada, kterou oba druhy cítí proti tomu druhému, se mezitím ještě prohloubila. Legolas a Gimli vůči sobě projevují přehnané předsudky. Jejich postupná vzájemná tolerance nabízí filmům Petera Jacksona většinu komických odlehčení. Ale při bližším zamyšlení je to hluboký odraz jednoho z nejvýznamnějších témat Pána prstenů – bratrství. Trilogie sleduje různorodou skupinu, jako jsou lidé, hobiti, elfové, trpaslíci a čaroděj. Nemají nic společného, s výjimkou jejich odhodlání chránit Froda a zničit Jeden prsten. Tato sdílená mise je spojuje způsobem, který nemůže nic jiného nahradit. To pomohlo strhnout dříve nezničitelné zdi, jako byla ta mezi elfy a trpaslíky.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.