Ray Liotta: role v Mafiánech mu změnila život. Po úspěchu filmu nevěděl, jak slávu využít

Americký herec a hvězda snímku Mafiáni (Goodfellas), Ray Liotta, zemřel ve čtvrtek 26. května ve věku 67 let. Liotta zesnul ve spánku v Dominikánské republice, kde natáčel chystaný thriller Dangerous Waters. Příčina jeho smrti zatím není bezprostředně známa.

Ray Liotta vystupoval před kamerou více než pět dekád a naposledy se objevil v prequelovém filmu k sérii Rodina Sopránů (1999), nazvaném Všichni svatí mafie (The Many Saints of Newark) z roku 2021. Liotta také obdržel v roce 2005 cenu Emmy za svoji hostující roli v oblíbeném seriálu Pohotovost (1994-2005).

Nesmazatelná stopa

Průlomovou byla pro herce role psychopata Raye Sinclaira po boku Melani Griffith a Jeffa Danielse v klasice Něco divokého (Something Wild) z roku 1986, která mu vynesla nominaci na Zlatý glóbus. Skutečnou slávu však Liotta našel až o čtyři roky později. Tehdy zahrál Henryho Hilla v kultovním snímku Mafiáni z roku 1990, který natočil Martin Scorsese.

Role Henryho Hilla byla napsána podle skutečného mafiána, který se stal v roce 1980 informátorem FBI. Ray Liotta se postavy zhostil svědomitě a přesvědčivě. Získal si diváky svým nezaměnitelným přízvukem z New Jersey, nakažlivým smíchem a pronikavým pohledem. Jeho herecký výkon byl průlomový, obzvláště vedle dvou ostřílených hollywoodských stálic a Scorseseho oblíbenců, kterými byli Robert De Niro a Joe Pesci. Liotta v rozhovoru přiznal, že byla sláva snímku Mafiáni tak náhlá a šokující, že nevěděl, jak ji využít k posunu jeho kariéry.

„Až do Mafiánů jsem neměl publicistu,“ řekl herec. „Nevěděl jsem, že to je to, co máš dělat. Nikdo mi nepomáhal. Měl jsem agenty, ale tehdy jsem si myslel, že jsem byl tou dobou se špatnými lidmi, aby mě přivedli k dalšímu projektu.“

Mafiánem navždy

Během jeho cesty Hollywoodem Ray Liotta pokračoval ve shánění příležitostí, často v rolích tvrdých chlápků. Svou stopu vtiskl do snímků Země policajtů z roku 1997 nebo Narkotika z roku 2002.

Mnozí fanoušci her a studia Rockstar pak možná ani netuší, že ústřední postava kultovního GTA: Vice City, mafián Tommy Vercetti, mluví hlasem Raye Liotty. Za tento výkon dostal herec ocenění Spike Video Game Award.

Goodfellas Mafiáni Ray Liotta Robert De Niro Joe Pesci
Goodfellas změnili žánr gangsterkých filmů. Zdroj: Warner Bros.

Kde je (bude) k vidění

Poslední dobou zahrál Liotta výraznější role v silném dramatu Manželská historie (2019) a ve zmíněném přídavku pro příznivce legendárních Sopránů, Všichni svatí mafie (2021).

„Přijdou za mnou mladí lidé, jako jsou 14 a 15 let staré děti, a řeknou, že viděli můj film,“ řekl Ray Liotta v roce 2018 s tím, že má „velké, velké štěstí“, že udělal filmy, které „budou žít velmi dlouho“.

Snímky, které Ray Liotta nedávno dokončil, jsou komedie El Tonto, která má zatím jen pracovní název, drama Broken Soldier (Every Last Secret) a thriller Cocaine Bear (2023).

„Tenkrát jsem se setkal s Jimmy Conwayem. Nebylo mu víc než dvacet osm nebo dvacet devět, ale už byl legendou. Vešel do kasina a všichni, co tam pracovali, se mohli zbláznit. Dal vrátnýmu stovku jen za to, že mu otevřel dveře. Dával plné hrsti těm, co řídili hru. Barman dostal stovku za to, že měl led.“

-Ray Liotta jako Henry Hill ve snímku Mafiáni

zdroj: Deadline, Slash Films, Insider, VGC

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.