Apokalypsa: které věci se vyplatí zabalit si do bunkru pro případ globálního kolapsu?

Hrozící apokalypsa je téma věčných spekulací. Že Američané nakupují při každé menší patálii zbraně? On to zase tak špatný nápad není. Ozbrojená společnost je většinou bezpečná společnost. A když přijde na kolaps civilizace, je dobrý kvér přesně to, co vám zajistí kromě ochrany vlastního majetku i ochranu movitosti těch, kteří místo zbraní nakupovali jen zásoby.

Debaty prepperů, nejrůznějších fandů blackoutu nebo vyznavačů zombie-apokalypsy se většinou dost fádně soustředí jen na to, které konzervy nebo dávky MRE vydrží déle, případně jaké jsou v bunkru výhody chemické toalety. Kolem nás se ale nachází spousta dočista obyčejných věcí, které mohou, třeba ve světě pár let po nukleární válce nebo pořádně neodfláknuté globální pandemii, získat na ceně. Například?

Oslaďte si život. Explozí

Cukr lidskému zdraví ve velkém množství zrovna neprospívá. A když ho smícháte s dusičnanem draselným, který není problém najít v zahradnické sekci každého supermarketu? Tak se stává doslova vražedný. Tahle kombinace je totiž základem „domáckého“ raketového paliva. Dál už je to jen na vás. Využít jej můžete při kovářské práci, primitivním svařování, signalizaci, ničivých explozích. Nebo si můžete vyrobit vlastní rachejtle, pro obranné i útočné účely. Tohle palivo může pohánět vaše nejdivočejší fantazie.

Oblečení pro radioaktivní zónu

Chodit do míst, kde Geigerův počítač hlasitě pípá, není nikdy dobrý nápad. Když ale nebudete mít na výběr? Pak budete potřebovat ochranný oděv. Ideální je samozřejmě stará pláštěnka, ale teoreticky si něco můžete slepit i ze sprchového závěsu v koupelně. Čím více polyesteru a nylonu takový materiál obsahuje, tím lépe. Rozhodně se vyhněte oděvům z organických, přírodních materiálů, a hlavně kovu. Nezapomeňte samozřejmě na ochrannou roušku.

Zavírací špendlíky. Pro sichr

Zdaleka ne každé dveře budou odemčené a klíč nejspíš nebude hned pod rohožkou. Sada paklíčů by tedy přišla vhod. Jejich dočasnou náhradou mohou být upravené zavírací špendlíky a obyčejná pinzeta. Není zase takový problém je upravit do požadovaného tvaru, můžete je lépe uchopit a snadno je přenášet s sebou. Chce to spoustu cviku a trpělivosti, abyste tuhle dovednost dopilovali k dokonalosti. Ale když přijde apokalypsa, času na to budete mít dost.

Kamarád na dlouhé cesty

Minimální hlučnost provozu, nezávislost na vnějších zdrojích energie, rychlost. Žádná elektronika, nízká poruchovost, snadná oprava. Jízdní kolo prostě nemá chybu. S dobrým bicyklem zaválíte i na nezpevněných cestách a můžete převážet i slušnou zátěž. Trasu, kterou byste urazili pěšky za den, si s kolem dáte za hodinu. A když narazíte na překážku? Hodit si kolo na záda je snazší, než motorku. Pro post-apokalyptické nomády je tenhle jednostopý kůň ideální.

Co získá na ceně?

Jako velmi užitečný prostředek vzájemné směny nabydou na ceně zapalovače, mýdlo a hygienické potřeby, včetně dámských vložek a tampónů. Dále nejrůznější sanitizéry, alkohol a léky, zvláště pak antibiotika. Praktický význam jistě budou mít i obyčejné hřebíky a šrouby. A jestli po něčem bude sháňka, tak po toaletním papíru. S lopuchovým listem nebo novinami toho totiž moc nezachráníte. Toaletní papír je možné také využít jako provizorní vícevrstvé obinadlo nebo kahan provizorního vařiče. Apokalypsa z něj udělá cenný poklad!

Univerzální dokonalost

Pokud se někdy po kolapsu civilizace budou rozdávat ceny za užitečnost, textilní páska, gafa, si může jít pro Oscara. Je totiž naprosto univerzální. Potřebujete zapravit díru v kalhotách, čutoře, batohu nebo člunu? Chcete si ze smetáku a nože vyrobit kopí? Potřebujete zabránit třepení okrajů lana nebo stanové celty? Nouzový obvaz nebo opasek, pouta? S pomocí natrhané pásky můžete psát vzkazy na střechy budov nebo značit cestu, provizorně opravit obroučky brýlí, vytvořit na svém těle skryté pouzdro pro zbraň, vyrobit primitivní nádobu na pití. Nebo vyrobit perutě na šíp? Žádný problém. A co nespraví textilní páska, spraví ještě více textilní pásky.

Pes, nejlepší přítel člověka

Dohromady toho moc nesní a sám dokáže zdroj potravy najít. Jeho instinkty jsou nedocenitelné, stejně jako jeho sluch nebo čich. Apokalypsa dělá psího parťáka z radostného užitečným. Pomůže při obraně i lovu, pohlídá váš klidný spánek. Hřeje. A když by šlo opravdu do tuhého, bez cynických poznámek, je to jednorázová chodící konzerva.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.