H. H. Holmes: jak dopadl sériový vrah, který provozoval děsivý Hotel smrti?

Když jste podezřelými ze dvou stovek sadistických vražd, přiznat jich policii 27 není zase tak špatný obchod. Zvlášť, když vám u soudu prokáží jen jedinou. Že to je námět na pořádný krvák? Podvodník, násilník a nejvyhlášenější sériový vrah z Chicaga, Herman Webster Mudgett, přezdívaný H. H. Holmes, toho ale na poli zločinu dokázal mnohem víc. Nechtěl si sám špinit ruce, a postaral se o to, aby za něj zabíjel jeho luxusní hotel smrti. On se většinou jen díval.

Místo, kde se ztrácí lidé

Deset let před tím, než se tenhle úlisník s navoskovaným knírkem propracuje k šibenici, totiž začíná se stavbou, jakou Chicago ještě nevidělo. Tři patra placeného ubytování, s obchody v přízemí, to vše na maximálně příhodném místě. Na křižovatce, nepříliš vzdálené od veletržních paláců i centra. Pokud cestujete z daleka, je to ideální flek na přespání. Ceny navíc nejsou vysoké, jen majitel je tak trochu podivín.

Projeví se to už při stavbě, kde je schopen měnit zednické firmy a dodavatele každé dva dny. Nechce, aby někdo znal celý plán jeho „hradu“, a dovádí ho k zuřivosti kritika stavitelů. On sám ví přece nejlépe, proč jsou někde zdi dvojité až trojité, proč je tu spousta slepých chodeb, nikam nevedoucích dveří, podivných výklenků a zbytečných zatáček. Část dodavatelů také prokazatelně po splnění zakázky „zmizí“. Pan H. H. Holmes prostě šetří a mrtvým za pohledávky platit nemusí. World Fair Hotel, jak se stavba jmenuje, je jedním velkým bludištěm, ve kterém se nikdo kromě majitele nevyzná.

Ubytování s plnou penzí a krematoriem

Pokoje se tu mohou snadno ztrácet, měnit čísla, a ubytovaní mohou vejít do jiné místnosti. Třeba do takové, ze které není úniku a je zcela vzduchotěsná a zvukotěsná. A pak? Mohou tu být uzavřeni jako v hladomorně na celou věčnost. Nebo do doby, než Holmes, sledující dění uvnitř, nerozbitnými špehýrkami otočí kohoutem, a do pokoje začne proudit plyn, nebo vývod z kamen. Z takových popravčích cel pak vedou propadla, kterými se odklízí těla do sklepení.

V něm už čekají nádoby s rozpouštědly a kyselinami, několik pecí, soukromá mučírna i pitevna. Holmes se živí nejen okrádáním zabitých hostů, ale i prodejem jejich kostí – pro výrobu mýdel a na pro univerzity. Jediný důkaz o tom, že se ubytovali právě zde, přitom představuje kniha ubytovaných na recepci. Kterých má ovšem několik a zdařile v nich retušuje. Lidé, cestující zdaleka, tak v Chicagu mizí absolutně beze stopy.

Jeden velký cirkus Smrti

Holmes vstoupil do dějin zločinu jako sňatkový a pojišťovací podvodník, šejdíř falšující směnky a poslední vůle, andělíčkář provádějící potraty. A sexuální násilník-sadista, který se vybíjel na ženských tělech umrtvených chloroformem. Hotel smrti mu umožnil rozvinout jeho pochybné záliby na průmyslové bázi. Stane se prvním sériovým vrahem, za kterým jeho potenciální oběti dochází dobrovolně, a ještě mu za to platí.

Zákon si ho najde kvůli staršímu pojišťovacímu podvodu a podezřelé smrti obchodního partnera, krátce po zatčení zachvátí jeho hotel požár. Žhářství nejspíš mělo zakrýt stopy, ale přivolá vyšetřovatele na místo. Až objeví hrůzné sklepení, nestačí se divit. H. H. Holmes dostane po zásluze provaz, ale jeho zabijácký hotel rozhodně nevydal všechna tajemství. Proto se vrah během skandálního procesu může jen spokojeně usmívat.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.