Vynucená karanténa: kteří badatelé zužitkovali izolaci nejlépe?

Co jste udělali se svým volným časem během celonárodního lockdownu? Zužitkovali jste osudem nabízenou příležitost a naučili se hrát na skotské dudy, jódlovat, vyrobili nástěnné magnetické pexeso z tabulky prvků nebo pronikli do gramatických tajů nějakého svahilského dialektu? Anebo jste spíš, asi jako všichni normální smrtelníci, žádný volný čas neměli? Ano, vaši chuť nakopnout do rozkroku každého, kdo vás nabádal k sebe-rozvoji během karantény, naprosto chápeme. Ale je fakt, že pár lidí z minulosti během izolace nezahálelo. K čemu jim pomohla vynucená karanténa?

Čas napsat bestseller

Všechno zlé je pro něco dobré. Morová epidemie ve Florencii sice připravila Giovanniho Boccaccia o otce, ale současně z něj vyrobila slušně zajištěného chlapíka díky dědictví. Takže v těžkých časech nemusel hledět na peníze a čas strávil sepisováním humorných epidemických historek. Dekameron, knížka sepsaná roku 1348, šla do tisku v době, kdy Kolumbus objevil Ameriku. A stala se takovým trhákem, že zajímala veřejnost více, než zprávy o Novém světě. Dodnes patří k jedničkám světové literatury.

Světové divadelní tragédie

Dramatik William Shakespeare se, dokud ho tedy proti-rasoví aktivisté nevymažou z historie, také neztratí. A byť do jeho narození, života i smrti vstoupilo postupně nehezky několik epidemií, na tu morovou z Londýna roku 1606 může vzpomínat v dobrém. Lidé do divadel nechodili, takže nemusel pospíchat a karanténa umožnila, že měl čas na psaní scénářů. Král Lear, Macbeth a Antonius a Kleopatra, jedny z jeho nejslavnějších her vůbec, vznikly během jeho karantény.

Otec a zakladatel fyziky

Co se stane se studenty, když kvůli epidemii musí univerzity na celé 2 roky přerušit výuku? Třeba Isaac Newton, který se z Cambridge stáhl do izolace svého domova na venkově, kde položil základy klasické mechaniky, postuloval zákony o gravitaci, pohybu… sepsal si pár poznámek o vesmíru a pohybu těles a rozpracoval teorii optiky a světla. Vytvořil jednu z nejpřevratnějších knih za celou historii vědy a celá výuka fyziky dodnes vychází z toho, co stačil objevit za dva roky.

Prostor pro nové myšlenky

Bal Gangadhar Tilak, jeden z indických revolucionářů, vytvořil v domácím vězení komplexní teorii, jak dosáhnout nezávislosti na britském impériu. Edward Munch vytvořil během izolace své nejslavnější obrazy, Victor Hugo, vyštvaný do exilu na ostrůvku Guernsey, tu sepsal Bídníky. Frida Kahlo se během vynuceného pobytu na lůžku naučila malovat. Vlastně, většině géniů izolace a karanténa prospívaly. Že je to všechno dávná minulost?

Jack Ma, dnes čínský multi-miliardář a zakladatel prodejního portálu Alibaba (takový trochu jiný eBay), jej vytvořil během epidemie SARS v roce 1999. A co vy? Vyměnili jste alespoň vodu u rybiček? Nebo jste na ně úplně zapomněli?

Podobné články

Nejoblíbenější

Megalodon: mytický vrcholný predátor mohl sežrat cokoli, co se mu dostalo do cesty

Gigantický vrcholný predátor v oceánu neměl soupeře. Co bylo příčinou jeho vyhynutí, když byl megalodon tak vysoko v potravním řetězci?

Římané budovali sochy svého největšího nepřítele. Co je k tomu vedlo?

Význam sochy dnes chápeme trochu jinak, zatímco Římané je považovali za symbol síly impéria. Ale proč zvěčňovat nepřítele?

Žralok jako hrozba. Jaká je šance, že vás napadne? Co dělat, když se to stane?

Žralok je na vrcholu potravního řetězce. Řídí se instinkty, ale někdy dělá chyby. Jaká je šance, že zaútočí? Jak se zachovat?