Kritizovat efektivně a bez trvalých následků. Poradíme, jak na to

Nebalte to do hedvábí

Řekněte to naplno. Hezká slůvka? Ne. Nemá cenu chodit kolem horké kaše a čekat, až trochu vychladne. Stala se chyba, je z toho problém. A za ten problém je někdo odpovědný. Člověk, kterého hodláte zpražit. To je bez debat. Kritizovat je třeba jasně a přímo, nemá cenu polstrovat fakta změkčujícími slovy, protože jen poznání reality může vést k nápravě.

Buďte konkrétní

Možná vás terč vašeho kárání štve tak nějak všeobecně, ale takhle se to nedělá. Teď řešíte jen jednu konkrétní věc. Proto si můžete dovolit být struční a zbytečně to nerozmazávat. Jen naprostí amatéři kritiky se snaží někoho upozornit na 150 pochybení současně. Oddělujte přitom člověka (který vás celkově vytáčí) od jeho práce, předmětu kritiky, tématu. Kritizovat a vytýkat musíte specifiky.

Víte, koho kritizujete?

To není o studování CíVíčka, ale o znalosti elementárních lidských vztahů kolem vás. Vážně nevidíte souvislost mezi problémem, vzniklým z nepozornosti, a třeba tím, že plánovanému terči kritiky zrovna utekla žena, umřeli rodiče nebo má dítě někde na kapačkách? Občas je místo kritiky lepší nabídnout pomoc. A ještě drobnost a malý pohled do zrcadla: nekritizujte za věci, které sami, byť nevědomky, stále děláte.

Hlídejte si úroveň

Řekněme, že za vámi stojí jistá reputace. Čím déle budete pérovat člověka, který takovou reputaci ještě nemá… tak jeho reputace v kolektivu poroste a vaše bude klesat. Chcete si zvýšit reputaci? Kritizujte v debatě někoho v hierarchii nad vámi. Vozit se vytrvale po těch, co vám nesahají profesně ani po kotníky, je cesta do pekla. Které si za to zasloužíte.

Hranice

Můžeme tomu taky říkat přiměřenost, protože každé kárání netřeba dovádět až do extrému. Když se necháte unést, někomu mohou také rupnout nervy. Někomu, koho pak můžete ještě léta potkávat. Třeba i v té samé práci, po změně vedení třeba jako svého nadřízeného. A asi nechcete mít „nepřítele“ v zádech. Není od věci kritizovat v soukromí a nedělat z toho zbytečný cirkus. Pořád jste v jednom týmu, ne?

Nechejte terče své kritiky mluvit

Neutopte je v přívalu vlastních slov. Je to pro ně dobrý ventil, může to napomoci vysvětlení. Koneckonců, taky se dozvíte, kde přesně se to pokazilo. Případně, jak chabý odhad vlastně mají. Bude se to hodit do budoucna. Navíc je to dobrá zkouška jejich charakteru. A vašeho také.

Je po boji?

Fajn, musí být poznat, že už jste si řekli svoje a bude klid. Až se zklidní tep, je čas na otázky. Co se s tím problémem bude dít dál? Není to prostor pro direktivní rozkazy, ale spíše přehled návrhů a doporučení. Nikdo nechce být zahnaný do kouta a nechce s sebou nechat manipulovat jediným východiskem. Nabídněte řešení, poslechněte si další varianty. To funguje.

Podobné články

Nejoblíbenější

Megalodon: mytický vrcholný predátor mohl sežrat cokoli, co se mu dostalo do cesty

Gigantický vrcholný predátor v oceánu neměl soupeře. Co bylo příčinou jeho vyhynutí, když byl megalodon tak vysoko v potravním řetězci?

Římané budovali sochy svého největšího nepřítele. Co je k tomu vedlo?

Význam sochy dnes chápeme trochu jinak, zatímco Římané je považovali za symbol síly impéria. Ale proč zvěčňovat nepřítele?

Žralok jako hrozba. Jaká je šance, že vás napadne? Co dělat, když se to stane?

Žralok je na vrcholu potravního řetězce. Řídí se instinkty, ale někdy dělá chyby. Jaká je šance, že zaútočí? Jak se zachovat?