Nejbohatší mafiáni světa: na kolik si přišli Al Capone nebo Pablo Escobar?

Nekonečné přesčasy, konstantní stres a nervy na pochodu. Přestřelky, při kterých vám jde o krk. Jednou nohou pořád v kriminále, v lepším případě. Spousta práce, ze které se vám obrací kufr, a nemůžete po ní klidně spát. A k čemu to všechno? Kolik si vydělali ti nejúspěšnější a nejbohatší mafiáni posledního století?

Nejprve ty malé ryby. Charles Manson, lídr zabijáckého kultu, si dokázal vydělat s bídou 400 000 dolarů. Heroinový král Harlemu, Nicky Barnes, o sto táců víc. Šéfové mafiánských rodin z New Jersey, pánové Pagan, Franseze a Gravano (vůdci klanů Colombo, Bonanno a Gambino) si přišli každý na milion. Chápete to? Celý život na šikmé ploše, obvinění z 10-25 vražd, desetiletí kriminálu – a tohle je jejich profit? Není pak už vážně lepší poctivé živobytí? Z průměru bídy se vymyká jen John Gotti s 30 miliony dolarů. Pořád jsou to ale jen žebráci z předměstí. Jak si stojí slavné legendy organizovaného zločinu, zakladatelé velkých newyorských rodin a staří prohibiční mafiáni? Upřímně, žádná sláva.

Legendární bossové moc nezbohatli

Když připočteme inflaci, zjistíme, že Al Capone vydojil v Chicaga nějakých 50 milionů dolarů a Bugsy Siegel ani ne polovinu. Na to, jak oddaní byli svému byznysu, nic moc. Oba ale strčil do kapsy mafiánský účetní Meyer Lansky, který prostě jen uměl dobře investovat. S 300 miliony dolarů, které vyzískal spekulacemi a prorazil s nimi do politiky a do Las Vegas, už nevypadá vedle „slavných“ gangsterů tak uboze. Nepočínal si zrovna v rukavičkách, ale z nelegálně nabytých financí dokázal vytvořit stroj na další peníze. A tím přečůral všechny drsné hochy, vyděrače a truhlíky z tradičních mafiánských rodin.

Jen pro představu, bankéři, průmyslníci a továrníci tehdy vydělávali miliardy, a legálně. Lansky gangsterům ukázal, jak by se to asi mělo dělat. Jeho lekci ale zrovna nepochopili současníci: syndikát Rayfula Edmonda možná kontroluje obchod s drogami ve Washingtonu, ale za 40 let vygeneroval zisk ve výši 80 milionů dolarů. Jsou to vlastně čučkaři, rozvážková společnost. A Velká černá rodina Biga Meeche? Říká se, že jim patřil Detroit, a že kontrolují třetinu USA. Jenže to šéfům hodilo jen okolo 100 milionů za 30 let, což je slabota.

Směrem k jihu přituhuje

To v Mexiku je to zajímavější. El Chapo Guzmán, přezdívaný Prcek (a někdejší šéf kartelu Sinaloa) si kontrolou transportu pašovaného zboží přišel na jednu miliardu dolarů. To už je něco. Černá Vdova Griselda Blanco to uměla ještě o něco lépe a tak se její zisk odhaduje na 2 miliardy dolarů.

Oba ale strčí do kapsy Carlos Lehder, prapůvodní zakladatel medellínského kartelu v Kolumbii. Byl u zdroje, takže vydělal 5 miliard. Tak nějak ale tušíme, že to jde i lépe. Proto zvedáme kotvy a vyplouváme na východ: obchodník a překupník ukrajinsko-ruského původu, Viktor Bout, si totiž sáhl na 7,3 miliard dolarů. Adnan Khashoggi ze Saudské Arábie atakuje 10 miliard, a pravděpodobně se přetahuje o místo v žebříčku s indickým bossem, Dawoodem Ibrahimem. Oba by ale zvládl trumfnout Semjon Mogilevič, ruský král mafiánů a skutečný vládce Moskvy.

Král podsvětí

A velké finále? Nepřekonaným kádrem zůstává Pablo Escobar. V roce 1993 bylo jmění odhadováno na 33 miliard, dnes by to bylo kolem 55 miliard dolarů. Ostatní nejbohatší mafiáni tak zůstávají daleko za ním.

Co z toho plyne? Že život za hranou zákona automaticky negarantuje zisk, a velké peníze budou vždycky vydělávat jen šéfové, kteří jsou u zdroje. Rizika za ně nesou všichni okolo.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.