Sean Connery: co možná netušíte o pestrém životě herecké legendy?

Jeho cesta ke kariéře nebyla přímočará. Ve třinácti letech končí Sean Connery se školou a rozjíždí dráhu novinového poslíčka a mlékaře, aby se o tři roky později nechal naverbovat k námořnictvu. Procestuje svět na letadlové lodi Formidable a pořídí si dvě neutrální kérky (Máma & Táta a Skotsko navždy). U maríny ale nezůstane, vyřadí jej setrvalé zdravotní obtíže se zažíváním. Chvilku pak dělá ve fabrice, závozníka a řidiče, pak zase truhlařinu a dokonce i leštiče rakví.

K jeho udřeným brigádám patří i stěhování kulis v divadle, kde trochu přičichne ke kumštu. Do světa velkého umění jej ale dostanou až akty, na kterých stojí modelem pro mazaly z edinburské koleje umění. Jeho vymakaná figura a nepopiratelný sex-appeal jej popostrčí k méně náročné práci osobního trenéra bohatých paniček, začne i s kulturistikou. Zpívá s mužským sborem, zkouší štěky na malé scéně. A roste na kvalitě.

Sean Connery: co možná netušíte o pestrém životě herecké legendy?
zdroj: pinterest.com

Zrození nejlepšího agenta 007

Z třetiřadých rolí až na titulku první bondovky jej čekala dlouhá cesta. A za úspěch vděčí manželce producenta, Cubby Broccoli. Ta na něj ukázala prstem a vyvolila jej ze zástupu mnohem slavnějších herců. Zatímco ti jí přišli jako studení čumáci, ze Seana prý sršelo charisma. Zbývalo jen přesvědčit autora scénáře, Iana Fleminga. Byl zprvu dost proti, neměl zájem o přerostlého gorilího stěhováka.

Rychle změnil názor, a dokonce upravil původní kánon v tom, že James Bond byl polovičním Skotem. Connery měl totiž brutální přízvuk a nikdy se moc nenamáhal ho krotit. Chemie na plátně fungovala a Dr. No (1962) vydělal 16 x víc, než kolik stál. Což je velký úspěch. Hlavně ale položil základ franšíze, která se zatím rozrostla na 25 celovečeráků.

Bondem navždy

O tom, který herec v roli Bonda je lepší, se nežertuje. Sean Connery ustál všemožná hlasování a natřel to Brosnanovi, Lazenbymu, Craigovi, Mooreovi i Daltonovi. V roce 1989 jej časopis People vyhlásil nejvíc sexy-žijícím mužem dekády a o 10 let později byl vyhlášen nejvíc sexy mužem století. Ustál konkurenci Mela Gibsona, Brada Pitta i Paula Newmana. Na chlapíka před důchodem slušný výkon.

Sean Connery: co možná netušíte o pestrém životě herecké legendy?
zdroj: pinterest.com

Do důchodu odešel včas

Connery hrál i žil naplno. Nedotknutelní, Hon na ponorku, Jméno Růže, Skála. Vtípek se váže k filmu Highlander, kde herecky doprovází lehce nesmrtelného hrdinu z klanu Macleodů. Přitom Conneryho rodokmen byl přímo s tímto skotským klanem spjatý. Byl vlastně víc originál, než Christopher Lambert.

Měl dost přepestrý rejstřík rolí a na ocenění, která sesbíral, by mu jedna polička nestačila. Jen na pasování do rytířského stavu si musel počkat. Návrhy na jeho jmenování už párkrát ležely královně Alžbětě na stole, ale Sean se nikterak netajil tím, že by Skotsku bylo bez Anglie lépe. Proto se dočkal až v roce 2000.

O návratu neuvažoval

To už mu bylo 69 let a sám sebe poslal do důchodu. Prohlásil, že by jej ze seniorské dovolené mohlo dostat jen další pokračování Indiana Jonese, jinak mu prý klid a pohoda venkova naprosto vyhovuje. Ženy a milenky? Víc než průměr, ale pořád v uměřeném množství, bez drastických skandálů. Sláva mu na mozek nelezla.

Poslední říjnový den roku 2020 dodýchal tenhle neskutečný sekáč na Bahamách. Dožil se devadesátky. Bude nám moc chybět.

Sean Connery: co možná netušíte o pestrém životě herecké legendy?
zdroj: lucasfilm.com

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.