Sérioví vrazi: v jejich počtu vedou Spojené státy. Proč je hlavním viníkem migrace?

Spojené státy, Velká Británie, Jihoafrická republika, Kanada a Itálie. Tyto země vedou v absolutních číslech, udávajících počet sériových vrahů i jejich obětí. Proč se právě tady vyskytují sérioví vrazi nejčastěji? O pravděpodobném původu této statistické a kriminalistické anomálie nejlépe vypráví USA, kde dosud bylo „evidováno“ 3204 sériových vrahů (68 % na světě zajištěných). Daleko za sebou zanechávají i další uvedené, Britové jich mají jen 166, Italové 98.

Nejprve ty dobré zprávy: za tím, že na každých 100 000 obyvatel v USA připadá 0,99 sériového vraha, stojí v první řadě dobrá a výkonná policie. Která je, díky masivnímu zapojení moderních technologií do vyšetřování a průkopnictví ve sběru DNA stop, schopná řešit i dávno zapomenuté případy a dobírat se i úplně studených stop z minulosti. Což si rozhodně zaslouží pochvalu.

Nikdo tu nikoho nezná

Řádově vyšší zastoupení sériových vrahů, než ze zbytku světa, to ale úplně neobjasňuje. Zvlášť, když tu v současnosti počty prokazatelně klesají: 770 aktivních sériových vrahů v 70. letech, 650 v 90. letech, 400 kolem roku 2016. Změna a původní vysoká čísla jsou totiž podníceny tzv. kulturou odcizení, cizinectvím. Něčím vcelku nenápadným, přesto fenoménem naprosto typickým pro USA, a to už od časů první velké ekonomické krize.

Masivní vnitrostátní migrací osob, při níž se na cestu za lepším místem pro život vydají miliony lidí. Z chudšího jihu na bohatší sever, z východního pobřeží na západní, z vesnic do velkých měst a zpět. Od vzniku Spojených států amerických proběhlo celkem 47 velkých ekonomických krizí a recesí, které takový pohyb obyvatelstva podnítily. Co to ale znamená v souvislosti se sériovými vrahy? Když už nic jiného, tak to, že v USA velmi pravděpodobně osobně neznáte své sousedy na ulici.

Černé ovce se v anonymním stádu schovají

Nevíte nic o jejich dětství, nechodili jste s nimi do školy, neznáte jejich rodiče a prarodiče, historii. Odněkud se přistěhovali a netušíte, co tam dělali. Drby se na tisícikilometrové vzdálenosti sunou pomalu. Víte jen to, co vám o sobě se štěstím sami prozradí. A tahle anonymita vytváří prostředí, které sérioví vrazi náramně potřebují. Prohřešky nechávají za sebou s každým stěhováním, na území jiného státu.

Americká společnost je v tom do extrému odchylná od zbytku světa. Soukromé detektivní pátrání po minulosti čerstvě přistěhovaného souseda vám v Čechách zabere desítky minut. Doberete se jeho osobní rodinné historie, bývalých sousedů a kolegů nebo spolužáků velmi snadno. Je nás jen pár milionů, na malé ploše, a všichni se tu tak nějak známe. Černé ovce se tu snadno neskryjí.

Indů jsou sice těžké miliony, ale udržují silně provázané rodinné vazby. Stejně jako třeba Rusové, žijící v jinak zatraceně rozlehlé zemi, ale udržující si ono starousedlictví. A Číňané? Ti se zase bez vědomí státu nesmí stěhovat, takže z evidence policejního státu jen tak nevypadnou. Když vás tu popadne chuť vraždit a začnou se kolem vás ztrácet lidi, nezůstane to bez povšimnutí. V Evropě i Asii si sousedi vidí do talíře, vaše podivné počínání upoutá pozornost. Ve Státech nikoliv.

Vraždit u sousedů a za hranicemi? To vám u nás neprojde

Aniž by to byl protimluv, stěhování a rozlehlost Států je relativní. Protože vám v průměru stačí 2,5 hodiny za volantem (cca 270 najetých kilometrů) a jste na území jiného státu, jiné jurisdikce. Kde můžete klidně vraždit, aniž by vás tu někdo považoval za nápadného. Cizinci jsou tu přeci všichni, i sobě navzájem. Je to dokonalé preventivní zastírání stop, protože u nikoho nevyvoláváte podezření a vyšetřovatelé budou primárně hledat pachatele ve svém státě, ne za jeho hranicemi.

Zabijáci za volantem

A ještě jedna drobnost: v 70. a 80. letech byl na extrémním vzestupu byznys dálkových kamionů. Náročná práce pro desítky tisíc osamělých chlapů a jejich trucky, křižující celou zemi, napříč desítkami států. Pokud mezi nimi byli sérioví vrazi (a to 40 % z dopadených bylo), hledali si „oběti bez souvislostí“ v místech, se kterými nebyli nijak spjati. V USA, zemi s nejmodernější policejní technikou, 60 miliony bezpečnostních kamer a donedávna ještě štědře dotovanými vyšetřovateli, pro sériové vrahy panovaly vždy ty nejlepší podmínky.

Británie, Kanada, JAR? V podstatě to samé, jen v menší míře: nepůvodnost obyvatel, časté stěhování za prací, anonymizace ulice, zpřetrhání vazeb s minulostí… ideální klima pro sériové vrahy si vyrábíme sami.

Podobné články

Nejoblíbenější

Megalodon: mytický vrcholný predátor mohl sežrat cokoli, co se mu dostalo do cesty

Gigantický vrcholný predátor v oceánu neměl soupeře. Co bylo příčinou jeho vyhynutí, když byl megalodon tak vysoko v potravním řetězci?

Římané budovali sochy svého největšího nepřítele. Co je k tomu vedlo?

Význam sochy dnes chápeme trochu jinak, zatímco Římané je považovali za symbol síly impéria. Ale proč zvěčňovat nepřítele?

Žralok jako hrozba. Jaká je šance, že vás napadne? Co dělat, když se to stane?

Žralok je na vrcholu potravního řetězce. Řídí se instinkty, ale někdy dělá chyby. Jaká je šance, že zaútočí? Jak se zachovat?