Špatná adresa k bydlení. Nejdivočejší čtvrtě metropolí, kde život nemá valnou cenu

Acapulco platilo za dovolenkový ráj, cenově dostupnou Riviéru pro Američany ze středních vrstev. Město na pobřeží, jehož název v domorodém dialektu znamená „Místo, kde rostou rákosy“, se ale změnilo. V metropoli teď žije 630 000 lidí, a řada čtvrtí teď nabízí mnohem víc adrenalinu, než jen od sluníčka spálená záda a špatně namíchanou margaritu. Na narůstající nebezpečí upozornil v roce 2016 deník The Guardian. Například v Renacimiento, kde se jen ve zmíněném roce odehrálo 461 vražd. Za denního světla, přímo na ulici. Gangy si tu totiž dost surově dělí teritoria. Adresa na frontové linii je místem, kde prostě bydlet nechcete.

Mexiko je pořád Divoký západ

Ze stejného důvodu se vyplatí nereagovat na inzeráty, nabízející nemovitosti ve čtvrtích Camino Verde, Zona Norte a Sanchez Taboada v Tijuaně. Je tam lacino, to ano. Ale nízkou cenu tu má i lidský život, protože koridory ulic tu lemují hlavní exportní trasy drogových kartelů. Občanská rada pro veřejnou bezpečnost a trestní soudnictví (El Consejo Ciudadano para la Seguridad Pública y la Justicia Penal A.C.) vydala v roce 2018 rozsáhlý report, že za posledních 18 let situace vygradovala do podoby, kdy se násilí a přestřelky staly novou normou. Když tu lidé slyší blízké výstřely, policii už nevolají. Těžkooděnci se samopaly totiž často udělají víc nepořádku, než místní gangsteři. Při přestřelkách tu umírá v průměru 6 lidí denně.

Další místo, kde byste nechtěli psa? Dost možná Trench Town v jamajském Kingstonu. Ona celá Jamajka patří k oblastem, kde se s tím místní mafiáni moc nemažou. Jenže zrovna tady mají „volnou ruku“ gangsteři, kteří svým věkem ještě nedosáhli ani na občanku. O situaci pravidelně informuje Městská rada Kingstonu (Kingston City Council). Snaha prosadit se v konkurenčním prostředí organizovaného zločinu tu rychle posouvá hranice, a během poprav, přestřelek a srovnávání účtů tu do sebe bez skrupulí v davu lidí pálí z automatů děti. Když se prosadí tady, brzy povýší.

Místa, na která svět zapomněl

Rozhodně nedobrou pověst mají i čtvrti Catia a Petares ve venezuelském Caracasu. Jasně, jsou to lokality vyhlášených favel. Takových těch hezky barevných slumů, v nichž na podhoubí bídy a zoufalství kvete násilí a organizovaný zločin. K pověsti těžce militarizovaných zón přispívá i množství zbraní, které si místní pořizují na svou ochranu. Situace se tu během ekonomické krize a katastrofální inflace překvapivě zlepšila. Deník Independent přinesl v roce 2019 zprávu, že jediný náboj do pistole stojí celý dolar, a to jsou teď velké peníze. Takže se tu spory nově řeší mačetami, což dává napadeným větší šance sousedskou férovku přežít.

Překrásné Rio (de Janeiro) v Brazílii nepatří ke klidným městům. Rytmus života tu udává festivalová samba/rumba, tempo smrti pak výstřely z těžkých zbraní. Ve čtvrti Complexo de Alemao mají takový zvláštní zvyk: od roku 2018 se jim nedaří přežít dva dny v míru, bez velkého nájezdu zásahovky. Současný rekord „klidu zbraní bez pořádné přestřelky“ tu činí 30 hodin. Gangy vedou s policí regulérní partyzánskou válku, a muži zákona si přestávají cíle vybírat. Letos v květnu tu během zásahu „omylem“ postřelili sedmadvacet civilistů. O incidentu podrobně informovala a poskytla reportáž stanice Sky News. Ale Bůh už si ty své pozná, ne?

Kmenové násilí v jihoafrické metropoli

Kapské město v JAR může být dobrou adresou k bydlení. Pokud tedy bydlíte na správné straně zdi, které vymezuje „civilizovaný“ prostor a předměstí osídlená těmi ostatními. Jak se vede za zdí? Jak uvádí The Guardian, na území čtvrti Cape Flats, kde žije přibližně 100 000 lidí, působí 130 různých gangů. Skoro každý patří k nějakému kmeni, partě. A všichni si tu jdou po krku. Hromadné přestřelky, s desítkami raněných a padlých, které tu obvykle zakončuje až příjezd armády, tu patří k tradici. Píší o tom všechny tamní internetové deníky. V pantoflích a županu si tady prostě pro poštu do schránky nedojdete.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.