Program na ochranu svědků: jak ho využívají zločinci a co od něj čekat?

I když je americkou justicí legalizován teprve od roku 1970, díky detektivkám a krimi-seriálům máme pocit, jakoby tu byl od nepaměti. Co? Přeci federální program na ochranu svědků (WITSEC). Kontroverzní systém, který pomáhá prokurátorům usvědčovat velké zločince s pomocí výpovědí trochu menších zločinců, výměnou za jejich novou identitu a beztrestnost. Většinou. Takový svědek totiž nebývá žádné neviňátko. Co jste o této zákonné hříčce nejspíš nevěděli?

Třeba, že je asi tou nejsilnější kartou, kterou mohou státní návladní u amerických soudů zahrát. S „krytým“ svědkem totiž dlouhodobě dosahují 89 % úspěšnost. To není u jiných procesů běžné. Korunní práskač si totiž s jistotou vlastní beztrestnosti a vyhlídkou na zajištěný nový život nenechá žádnou špinavost pro sebe a svým svědectvím většinou dokonale potopí žalovaného. V čem je tedy problém?

Svědek je užitečný za každou cenu

Technicky třeba v tom, že kromě výslechu před soudem obhajoba nemá moc šancí vyzvědět, jak hodnověrný takový chráněný svědek vlastně je. Jasně, má cenné informace a jde mu o život, proto musí být v bezpečí. Jenže jeho „hlídači“ ho mohou zpracovávat celé měsíce, nechat ho nahlížet do spisů, učit ho, co má u soudu vypovídat. A protože se chce zavděčit, řekne cokoliv. Není to tedy úplně „svědek“, spíš instruovaná loutka žalobců. Zlá loutka.

V 95 % jsou totiž do programu WITSEC zařazování lidé s kriminální minulostí. Žádní ublížení chudáčci, ale pořádně ostří gangsteři. A ne vždy je to užitečný pěšák, udávající velkého mafiánského bosse. Může to být i mafiánský boss, který rozloží svou organizaci a prodá své nohsledy policii, výměnou za vlastní beztrestnost. I když tedy měníte „většího za spoustu menších“ a čistíte tím ulice od zločinu, férové to zrovna není.

Ne každý se chce polepšit

Aktuálně je v neveřejném seznamu programu kolem 19 000 jmen, nových identit, z nichž většina by si zasloužila doživotí. Místo toho mají svobodu, dokonalou novou legendu a šanci na nový začátek. Váží si toho? Ne. Ve 40 % přejdou dříve nebo později „na temnou stranu“ a rozjedou další kriminální byznys. To je sice z WITSEC diskvalifikuje, ale… stálo to dost peněz. Protože všechny nové začátky jsou drahé.

Federální maršálové vám pořídí bydlení odpovídající vaší nové legendě, ve vztahu k předchozímu bydlení. Z paneláku jdete do paneláku, z vily jdete do vily. Nepohoršíte si. Automaticky získáte novou neutrální práci a po 6 měsíců vám bude chodit plat odpovídající tomu, jako kdybyste pracovali už dříve. Auto, barák, práce? Je to splněný sen, který přijde daňové poplatníky na miliony dolarů ročně.

Lepší než starý život

Nová identita dokládá vaši bezúhonnost a předchozí existenci. Nemáte žádné záznamy za špatné parkování, žádné pokuty, dluhy, exekuce, nesplacené hypotéky. Možná tím vyřešíte věci, kvůli kterým jste se původně dali na dráhu zločinu. Neplatili jste si zdravotní a sociální pojištění? Už je máte! A vaše děti? Musely přece chodit do nějaké školy a mít nějaké vysvědčení… aha, tak jim uděláme nová vysvědčení. S drobet lepšími výsledky.

Vaše manželka, stejně jako vy, nemůžete vypadat, jako u soudního líčení. Takže nějaká ta plastická operace, zvětšení prsou, chirurgický zákrok, liposukce? To vše platí vláda, výměnou za vaše svědectví. Jméno vám obvykle ponechají, mění se příjmení. O své bývalé existenci pak musíte navždy pomlčet, kompletně se odříznout od minulosti. Což je teoreticky jediná nevýhoda.

Jinak je tahle tajemná výroba bezúhonných občanů dokonale drzý byznys se spravedlností. Která selektivně dává práskačům šanci vyvinit se ze své kriminální minulosti tím, že ochotně udají někoho, s kým možná zločiny po léta ochotně páchali.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.