Days Gone: přes 9 milionů prodaných kopií považuje PlayStation za selhání

PlayStation překvapivě považuje titul Days Gone za neúspěšný, navzdory působivým prodejním číslům. Podle Jeffa Rosse, ředitele vývoje hry, byli v Sony zklamaní, protože věřili, že se bude hra prodávat lépe. Ross uvedl, že když od Sony v prosinci 2020 odešel, měl titul na kontě přes osm milionů prodaných kopií. Další milion+ se pak prodal po vydání na Steamu. Doslova napsal, že „místní vedení studia nás vždy přimělo cítit to jako velké zklamání.“ PlayStation přitom aktuálně oslavil úspěch Ghost of Tsushima, další hry z produkce studia, vlastněného Sony. Toho se přitom prodalo přes osm milionů kopií.

Nečekaný postoj Sony

Mlčení Sony o Days Gone tak může být pro fanoušky překvapivé. Když byl produkt týmu Bend Studios v roce 2019 uveden na trh, byl to pro vývojáře velký úspěch a okamžitě získal titul nejprodávanější hry pro PlayStation 4. Zároveň byl jednou z nejstahovanějších her celého roku. Sony tato prodejní čísla ale nikdy nepropagovala, jak si všimli různí analytici a pozorovatelé z oboru. Sony navíc odmítla nabídku na pokračování.

Days Done Sony PlayStation
zdroj: Sony Interactive Entertainment

Days Gone je akční hra s otevřeným světem z pohledu třetí osoby, která staví hráče do role motorkáře Deacona St. Johna. Ten se vydává na výpravu za svou manželkou Sarah v postapokalyptickém světě, který zamořily zombie. Hráči mohou prozkoumávat rozsáhlá území na mapě, poseté vedlejšími úkoly a aktivitami, a mezitím odrážet běsnící hordy šílených „freakers“. K tomu je k dispozici nejrůznější řada palných zbraní, stejně jako vybavení pro boj zblízka. Days Gone je prvním zcela originálním projektem Bend Studios od vydání stealth střílečky Siphon Filter v roce 1999. Hra se vyvíjela celých šest let.

Pohled hráčů a zklamaní vývojáři

Po vydání si Days Gone vysloužilo poněkud smíšené recenze od kritiků, kteří v designu open-worldu nacházeli nedostatky. Poukazovalo se na bugy, kdy hráči občas uvízli na místě při provádění stejného úkolu znovu a znovu. To mělo za následek opakující se herní smyčku. Naopak jiní chválili bojový systém hry a uváděli, že umělá inteligence, která pohání zombies, zajišťuje nápadité a adrenalinové konfrontace. Pod drobnohled se také dostalo vyprávění Days Gone, protože si někteří stěžovali, že je start příběhu pomalý a zdlouhavý. Postupně ale nabírá na tempu, jak se postavy stávají emocionálně složitějšími.

Ve výsledku se ale Days Gone těší kladnému přijetí. Po uvedení na Steamu v květnu 2021 dalo dokonce 93 % uživatelů PC hodnocení jako „velmi kladné“, což by se dalo označit za výjimečné. To, co bylo na začátku označované jako obrovský úspěch pro tým z Bend Studios, se u PlayStation, herní divize Sony, nesetkalo s žádným potleskem. Právě na to Jeff Ross upozornil svým příspěvkem. Firma jednoduše řeší čísla, a podle Sony byl vývoj titulu příliš zdlouhavý a ohlasy smíšené. Proto byl návrh na Days Gone 2 shozen ze stolu už v roce 2019.

zdroj: Gaming, Gamespot

Podobné články

Nejoblíbenější

Máte pocit, že vás vaše kočka neposlouchá? Podle studie je to nejspíš fakt

Pokud máte kočku, často můžete mít podezření, že vás neposlouchá. Vysvětlení přináší studie, zaměřená na reakce koček na různé hlasy.

Šokující příběh Gigi Jordan. Farmaceutická milionářka zavraždila svého osmiletého syna

Gigi Jordan namíchala svému synovi smrtící koktejl. Z jejího vysvětlení k motivu děsivého činu mrazí. Nyní je sama po smrti.

Znepokojivý pohled. Žralok dokáže vyvrhnout svůj vlastní žaludek ven

Vyhodit obsah žaludku zvládne i člověk, ale žralok ovládá trochu vyšší verzi a navíc to udělá zcela dobrovolně.