Days Gone: přes 9 milionů prodaných kopií považuje PlayStation za selhání

PlayStation překvapivě považuje titul Days Gone za neúspěšný, navzdory působivým prodejním číslům. Podle Jeffa Rosse, ředitele vývoje hry, byli v Sony zklamaní, protože věřili, že se bude hra prodávat lépe. Ross uvedl, že když od Sony v prosinci 2020 odešel, měl titul na kontě přes osm milionů prodaných kopií. Další milion+ se pak prodal po vydání na Steamu. Doslova napsal, že „místní vedení studia nás vždy přimělo cítit to jako velké zklamání.“ PlayStation přitom aktuálně oslavil úspěch Ghost of Tsushima, další hry z produkce studia, vlastněného Sony. Toho se přitom prodalo přes osm milionů kopií.

Nečekaný postoj Sony

Mlčení Sony o Days Gone tak může být pro fanoušky překvapivé. Když byl produkt týmu Bend Studios v roce 2019 uveden na trh, byl to pro vývojáře velký úspěch a okamžitě získal titul nejprodávanější hry pro PlayStation 4. Zároveň byl jednou z nejstahovanějších her celého roku. Sony tato prodejní čísla ale nikdy nepropagovala, jak si všimli různí analytici a pozorovatelé z oboru. Sony navíc odmítla nabídku na pokračování.

Days Done Sony PlayStation
zdroj: Sony Interactive Entertainment

Days Gone je akční hra s otevřeným světem z pohledu třetí osoby, která staví hráče do role motorkáře Deacona St. Johna. Ten se vydává na výpravu za svou manželkou Sarah v postapokalyptickém světě, který zamořily zombie. Hráči mohou prozkoumávat rozsáhlá území na mapě, poseté vedlejšími úkoly a aktivitami, a mezitím odrážet běsnící hordy šílených „freakers“. K tomu je k dispozici nejrůznější řada palných zbraní, stejně jako vybavení pro boj zblízka. Days Gone je prvním zcela originálním projektem Bend Studios od vydání stealth střílečky Siphon Filter v roce 1999. Hra se vyvíjela celých šest let.

Pohled hráčů a zklamaní vývojáři

Po vydání si Days Gone vysloužilo poněkud smíšené recenze od kritiků, kteří v designu open-worldu nacházeli nedostatky. Poukazovalo se na bugy, kdy hráči občas uvízli na místě při provádění stejného úkolu znovu a znovu. To mělo za následek opakující se herní smyčku. Naopak jiní chválili bojový systém hry a uváděli, že umělá inteligence, která pohání zombies, zajišťuje nápadité a adrenalinové konfrontace. Pod drobnohled se také dostalo vyprávění Days Gone, protože si někteří stěžovali, že je start příběhu pomalý a zdlouhavý. Postupně ale nabírá na tempu, jak se postavy stávají emocionálně složitějšími.

Ve výsledku se ale Days Gone těší kladnému přijetí. Po uvedení na Steamu v květnu 2021 dalo dokonce 93 % uživatelů PC hodnocení jako „velmi kladné“, což by se dalo označit za výjimečné. To, co bylo na začátku označované jako obrovský úspěch pro tým z Bend Studios, se u PlayStation, herní divize Sony, nesetkalo s žádným potleskem. Právě na to Jeff Ross upozornil svým příspěvkem. Firma jednoduše řeší čísla, a podle Sony byl vývoj titulu příliš zdlouhavý a ohlasy smíšené. Proto byl návrh na Days Gone 2 shozen ze stolu už v roce 2019.

zdroj: Gaming, Gamespot

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.