Diablo 1: jak hrát ikonický titul dnes, 25 let od jeho vydání

Remasterovaná edice legendární počítačové hry Diablo 2 podněcuje zájem hráčů o originální titul, který všechno odstartoval a definoval celý žánr. Ať už se jedná o nové hráče nebo pamětníky, kteří na prvním Diablu před lety nahráli mnoho hodin. Má cenu Diablo 1 navštívit znovu, přestože se žádný její remaster nechystá?

První Diablo lze na internetu dohledat jen jediným způsobem. Zatímco je remasterované Diablo 2: Resurrected dostupné pro většinu herních platforem, klasické Diablo takovou péči nedostává. Fyzická kopie hry z roku 1996 by dnes přirozeně vyžadovala starý počítač, který ji dokáže spustit. Společnost GOG (Good Old Games) ale překvapivě nabízí digitální verzi, která zahrnuje opravy chyb a obsahuje i rozšíření z roku 1997, Hellfire expansion. Hra je kompatibilní se systémy Windows 7, 8 a 10. Hráči tak mohou navštívit ponuré městečko Tristram, kde se zlo objevilo poprvé.

Blizzard Diablo 1 nenabízí

Není zcela jasné, proč Blizzard nezahrnuje Diablo 1 do své knihovny her v online obchodě. S největší pravděpodobností je vysvětlení takové, že se herní gigant nechce zabývat podporou a řešením problémů 25 let staré hry. GOG tak mezitím dává možnost hráčům zakusit další zaprášené, ale nezapomenutelné tituly Blizzardu, jako Warcraft: Orcs and Humans (1994) a Warcraft 2: Tides of Darkness (1995).

Diablo 1 1996 Hellfire expansion Blizzard GOG
zdroj: Blizzard Entertainment

Emulování her je skvělou cestou k přístupu ke klasickým titulům, jenže emulování prvního Diabla se opakovaně ukazuje jako nefunkční. Pro systém macOS je to úplně nemožné, přičemž žádná emulovaná verze nelze hrát dohromady s rozšířením Hellfire. To vyvíjel tým Synergistic Software a v Blizzardu mu tou dobou nemohli přijít na jméno. Až v roce 1998 společnost vydala titul s názvem Diablo + Hellfire, který zahrnoval původní hru i expansion.

Diablo z roku 1996 dnes

Hra samozřejmě naprosto neodpovídá dnešním standardům. Zkušené pamatující hráče ale nepřekvapí 20 FFS SVGA grafika, ani echo akustického soundtracku. Z dnešního pohledu je navíc ovládání hry neohrabané, což může případné nově příchozí zaskočit a odradit. Hráčská postava se po monitoru pohybuje opravdu velmi pomalu, protože první Diablo neobsahuje přepínání na běh.

Diablo 1 1996 Hellfire expansion Blizzard GOG
zdroj: Blizzard Entertainment

Ne nadarmo se do herních dějin zapsal hlavně druhý díl. Diablo 2 (2000) převzalo většinu nápadů z originálního Diabla, rozšířilo je a hru obecně vylepšilo. Jedná se o vybroušenou alternativu původního konceptu, která je životaschopnější a vhodná pro opětovné, remasterované vydání. Temnou atmosféru s příchutí vlhkého podzemí ale zachovaly oba tituly, včetně neopakovatelného hudebního doprovodu.

Právě proto dokáže Diablo 1 oslovit i dnes. Jedinečná atmosféra, v kombinaci s lootováním předmětů, RPG budováním postavy a příběhem, vytváří dohromady celek, ze kterého hra čerpá svou sílu. Obsahuje jen jediné město, Tristram, pod kterým se nachází 16 úrovní podzemí. Ty jsou generovány náhodně na startu každého průchodu hrou. Stejně tak náhodně se dungeony plní nepřáteli, a náhodný je i drop předmětů. To vytváří onen nekonečně opakovatelný herní zážitek.

Diablo 1 1996 Hellfire expansion Blizzard GOG
zdroj: Blizzard Entertainment

Cesta do pekla čeká

Na výběr jsou tři základní herní třídy: Warrior, Rogue a Sorcerer. Válečník je bijec na blízko, Rouge je nejlepší s lukem a Čaroděj, z počátku slabší, se může postupně, díky magii, stát nejsilnější postavou ve hře. Samozřejmostí pro každý charakter je teleport zpět do města, bez kterého si hru nelze představit. Datadisk Hellfire pak obsahuje čtvrtou postavu, kterou je Monk, bojující s holí.

Synergistic Software do rozšíření přidali ještě další dva charaktery, ale ty v oficiální verzi nenajdete. Zatímco Bard byl jen přepracovaná verze Rogue, Barbarian se stal tehdy předmětem sporu, protože Blizzard už měl plány na jeho představení v Diablu 2.

Diablo 1 1996 Hellfire expansion Blizzard GOG
zdroj: Blizzard Entertainment

Měli byste to zkusit?

Diablo 1 stojí na systému X/Y axis, díky kterému mohou položky a značky existovat jen v určených čtvercích. Proto se i nepřátelé ve hře pohybují po přímce a když hráče obklopí, mohou na něj útočit pouze z těchto polí. Tato neviditelná šachovnice může být hráčem během boje využitá v jeho prospěch, protože pokud stojíte v rohu, může vás zranit jen trojice nepřátel najednou. To je jeden z tipů pro snadnější průchod hrou.

Přes svoji kostrbatost, Diablo 1 stojí za to, abyste si ho zahráli i dnes. Hra je k dispozici pouze pro PC zhruba za 220 Kč. Obzvlášť, pokud jste fanoušci žánru, kampaň prvního Diabla je i 25 let po svém vydání stále příjemným herním zážitkem. Navíc je titul celkem krátký a průchod hrou nezabere mnoho času. Zpočátku to chce ale trošku trpělivosti. Když se chystá Diablo 4 a kultovní Diablo 2 dostalo remasterovanou verzi, je ideální doba k tomu, seznámit se s kořeny série – nebo se vrátit zpět do hezkých vzpomínek.

Podobné články

Nejoblíbenější

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.

Kolik lidí zabijí žraloci během jednoho roku?

Žraloci jsou fascinující tvorové s velmi špatnou reputací. Za kolik lidských životů ročně jsou ve skutečnosti zodpovědní?