PlayStation 5: parametry, příslušenství, odvážný design a exkluzivní hry

Sony Interactive Entertainment konečně odhalilo podobu osmé generace svojí herní konzole PlayStation 5. Design je skutečně inovativní a působí velmi futuristicky. Oproti svým hranatým předchůdcům je to výrazná změna. I přes zaoblené strany bude možné PS5 položit na stranu tak, aby konzole ležela, přestože na většině propagačních fotografiích stojí na stojánku na výšku.

PlayStation 5: parametry, příslušenství, odvážný design a exkluzivní hry
zdroj: playstation.com

Digitální edice PS5

Kromě normální varianty se bude PlayStation 5 prodávat i ve druhé verzi jako digitální edice. Ta má stejné komponenty, jen neobsahuje mechaniku pro vložení disku, takže si budete muset herní tituly kupovat pouze přes konzoli jako digitální download. Vzhledem k velikosti současných her a pohodlnému stahování je to dnes mezi hráči velmi rozšířená varianta. I tak se najde mnoho těch, kteří nedají dopustit na fyzickou variantu hry v obale.

PlayStation 5: parametry, příslušenství, odvážný design a exkluzivní hry
zdroj: playstation.com

Našlapaný hardware

Důležitější než vzhled herní konzole nebo PC jsou ale střeva uvnitř. Parametry komponentů nevypadají vůbec špatně.

  • Procesor: 8jádrový AMD Zen 2, variabilní frekvence 3,5GHz
  • GPU: 10,28 TFLOPS, 36 CUs při variabilních 2,23 GHz
  • Architektura GPU: Vlastní RDNA 2
  • Disk: Vlastní SSD o velikosti 825 GB
  • Operační paměť: 16 GB GDDR6/256-bit
  • Šířka pásma paměti: 448 GB/s
  • Šířka pásma IO: 5,5GB/s (Raw), Typical 8-9 GB/s (komprimovaná)
  • NVMe SSD Slot: pro přidání dalšího SSD disku
  • Podpora USB HDD
  • Mechanika: 4K UHD Blu-ray (není v Digitální edici)

Jednotlivé komponenty jsou obrovským pokrokem oproti PS4 i novější variantě PS4 Pro. Dohromady zvládnou to nejlepší na trhu a vymačkají z herních titulů maximum. Díky výraznému posunu výkonu mohou vývojáři tvořit své umělecké vize bez toho, aby byli limitováni výkonem předchozí generace, která měla premiéru v roce 2013.

PlayStation 5: parametry, příslušenství, odvážný design a exkluzivní hry
zdroj: playstation.com

Exkluzivní hry pro PlayStation 5

Astro’s playroom: Astro a jeho parta vás provedou novými funkcemi PS5 a PS5 dualsense wireless controler v této plošinovce, která přijde předinstalovaná na vaší PS5.

Demon’s souls: remake staré PlayStation klasiky Demon’s souls z roku 2009, předělaný od hlavy k patě a do detailů vylepšený. Vyzkoušejte si na vlastní kůži znepokojující příběh a nemilosrdný souboj v bezkonkurenční vizuální kvalitě.

Destruction AllStars: Zúčastněte se globálního fenoménu Destruction AllStars – prvotřídního sportu pro odvážné řidiče. Ovládněte umění intenzivního boje pomocí vozidel, načasování, taktiky a dovedností, aby jste způsobili co největší poškození v arénách po celém světě.

Grand Turismo 7: Gran Turismo 7 navazuje na 22 let zkušeností, aby vám přineslo ty nejlepší vlastnosti ze série Gran Turismo. Ať už jste soutěživý závodník, sběratel, detailní stavitel, designér, fotograf nebo fanoušek arkád, nechte zajásat svou vášeň pro auta s funkcemi inspirovanými minulostí, současností a budoucností Gran Turismo.

Gran Turismo 7
zdroj: playstation.com

Horizon Forbidden West: titul pokračuje v příběhu hrdinky Aloy, která pokračuje na západ v postapokalyptické Americe. V nádherné, ale nebezpečné krajině bude čelit ohromujícím robotickým strojům a novým tajemným hrozbám. Horizon Forbidden West vypadá na PS5 naprosto úchvatně a bude bezpochyby následovat úspěch prvního Horizonu.

Horizon Forbidden Eest
zdroj: playstation.com

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales: Zremasterovaný titul Spider-Man pro PS4, kde si zahrajeme v zasněženém New-Yorku za Peterova následníka Milese Moralese.

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
zdroj: playstation.com

Rachet & Clank: Rift Apart: Jedním z největších překvapení byl určitě nový Rachet and Clank. Ve hře budeme každou chvíli cestovat během dimenzemi. Skok trvá jen několik sekund a herní prostředí se neustále mění. V soubojích narazíme na výrazně vyšší počet nepřátel a oproti remaku z roku 2016 také narotla také míra destrukce.

Ratchet & Clank: Rift Apart
zdroj: playstation.com

Sackboy: A Big Adventure: Ikonický hrdina PlayStationu, Sackboy, se vrací v úplně novém 3D dobrodružství. Hráči se mohou na jeho epickou cestu vydat sólo nebo se spojit s přáteli pro kolaborativní, chaotickou hru pro více hráčů.

Sackboy: A Big Adventure
zdroj: playstation.com

V době vydání nebudou chybět další tituly, jako HITMAN 3, NBA 2K21, Resident Evil 8, Returnal nebo nesmrtelné Grand Theft Auto V.

Příslušenství PS5

Pulse 3D™ Wireless Headset – bezdrátová sluchátka nabízející podporu 3D zvuku a dvojité mikrofony s technologií potlačení okolního hluku

HD Camera – kamera  s dvojitými objektivy v rozlišení 1080p se schopností živého vysílání hráčů spolu s jejich nejlepšími hernímy momenty

Media Remote – dálkový ovladač se zabudovaným mikrofonem, umožňující jednoduché ovládání filmů a dalších streamovacích služeb

DualSense™ Charging Station – nabíjející stanice pro pohodlné nabíjení dvou bezdrátových ovladačů DualSense™ Wireless Controllers

Oficiální datum vydání neznáme

Sony zatím neoznámilo, za jakou cenu se bude konzole a její příslušenství prodávat. Neznáme ani přesné datum vydání, oficiálně bude PlayStation 5 k dostání koncem roku 2020. Na další podrobnosti a novinky ohledně PS5 si budeme muset zatím počkat.

zdroj: youtube.com
Ondřej Čapek
Just some guy writing on the internet.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.