Skyrim Anniversary Edition: co obsahuje, kdo má upgrade zdarma a vyplatí se koupit hru znovu?

K překvapení fanoušků série Elder Scrolls, Bethesda oznámila jubilejní znovu-vydání pátého dílu. The Elders Scroll V: Skyrim Anniversary Edition vychází ve stejný den, jako před deseti lety originální hra (tehdy slavné datum 11.11.11). Opětovné vydání starších her není nic neobvyklého, ale jaké novinky čerstvá edice přináší kromě upgradu pro současnou generaci konzolí? Čím se Anniversary Edition liší od Special Edition z roku 2016?

Skyrim Special Edition (2016) vyšel jako 64-bitová verze Skyrimu, která běží na aktualizované verzi Creation Engine od Bethesda Game Studios. Remaster přinesl textury v HD rozlišení a několik dalších vizuálních vylepšení, jako nové shadery, volumetrické osvětlení objektů a dynamickou hloubku ostrosti. Součástí edice byly i všechna tři oficiální DLC: Dawnguard, Hearthfire, a Dragonborn. Kdo vlastnil originální hru, mohl upgradovat na Special Edition bez poplatku. Jak to je s novou Annniversary Edition?

Kdo má upgrade zdarma?

Ohledně toho, kdo dostane hru zdarma, je trochu zmatek. Uživatelé PC, PS4 a Xbox One si budou muset Anniversary Edition znovu koupit. Hráči PlayStation 5 a Xbox Series X/S, kteří už vlastní Skyrim Special Edition, mohou upgradovat zdarma. PC uživatelé, vlastnící Special Edition, pak budou muset upgradovat za poplatek. O verzi pro Nintendo Switch nepadlo ani slovo. Skyrim Anniversary Edition je už třetím vydáním hry, takže obavy, jestli se nová edice vyplatí, jsou na místě.

Skyrim Anniversary Edition Elder Scrolls V výročí obsah vylepšení
zdroj: Bethesda Softworks

Skyrim Anniversary Edition obsahuje všechno, co má Special Edition. Všechna vizuální vylepšení, všechna DLC a několik nových bonusů. Poprvé je ve hře představeno rybaření. Do Skyrimu je implementován Creation Club Bethesdy, který přidává přes 500 prvků pro rozšíření herní zábavy. To znamená nové vedlejší úkoly, nové předměty a souboje s bossy.

Velký zázrak se nekoná

Doposud bylo možné chytat ryby pouze holýma rukama, aby je bylo možné využít k vaření nebo alchymii. Opravdové rybaření je tak prvek, který logicky trochu chyběl. Role-playingový zážitek ze hry se teď stává skutečnějším. Hráči, kteří z nějakého důvodu vynechali Special Edition, teď mohou rovnou pořídit Anniversary Edition, a získají veškerý nový obsah. Ze strany Bethesdy je to inovativní krok, který napomáhá zvýšit hratelnost, případně vzbudit zájem o opětovné hraní Skyrimu. Kromě toho, Bethesda si je vědoma věhlasu, jaký si Skyrim drží, takže se jedná o takový vlastní pomník na počest hry.

Skyrim Anniversary Edition Elder Scrolls V výročí obsah vylepšení
zdroj: Bethesda Softworks

Pokud to shrneme, Skyrim Anniversary Edition je novou „definitivni“ verzí hry pro příští generace herních platforem, určenou hlavně těm, kteří kopii hry ještě nemají, případně vlastní tu úplně původní. Obsah Creation Clubu není zrovna lákadlem pro upgrade stávající Special Edition. Objevují se ironické komentáře fanoušků, že čekali deset let, aby dostali rybaření. Anniversary Edition je optimalizovaná pro konzole nové generace, ale zatím není jasné, jestli mohou lepší výkon očekávat i hráči na PC, kteří tvoří hlavní uživatelskou základnu Skyrimu i celé série Elder Scrolls. Z jejich řad tak Skyrim Anniversary Edition potěší jen oddané skalní fanoušky.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.