Skyrim: proč má legendární titul delší životnost než Elder Scrolls Online

Na podzim roku 2021 je to už 10 let, co vyšel všemi oblíbený The Elder Scrolls V: Skyrim. Mezi fanoušky série má hra stále velké zastoupení. Mnozí hráči se do Skyrimu vracejí i dnes, roky poté, co byly vydány rozsáhlejší a ambicióznější herní tituly. Ve srovnání se svým nástupcem z žánru MMO, kterým je The Elder Scroll Online, má Skyrim překvapivou životnost.

The Elder Scroll Online nabízí více lokací napříč celým kontinentem Tamriel. Poskytuje větší území, než kterýkoli titul Elder Scrolls předtím. Od svého vydání hra dostala několik obsahově velikých rozšíření, která hráčům umožňují prozkoumávat další oblasti a plnit nové úkoly. Tento aspekt je velkou výhodou proti Skyrimu, protože stále se vyvíjející povaha ESO dává hráčům důvody se pravidelně vracet. Tedy alespoň teoreticky.

The Elder Scrolls V: Skyrim
zdroj: Bethesda Softworks

Navzdory tomu, spousta fanoušků shledává hratelnost ESO horší, než má Skyrim: single-playerový RPG titul z roku 2011, který se dočkal jen několika aktualizací. Počet questů nebo velikost lokací ale pro většinu z nich není důvodem, proč zůstává Skyrim relevantní i nadále. Jsou to prvky, které jsou zřetelně jinak, než jak je nabízí ESO.

Skyrim stále žije, navzdory Elder Scrolls Online

Single-player Skyrimu ve skutečnosti pomáhá hře zůstat evergreenem víc, než neustálý live-service titulů, jako je ESO. Podstatná část radosti z MMO her vychází z interakce s ostatními hráči. Ti, kteří se více zajímají o prozkoumávání Tamrielu sólo, shledávají hraní ESO obtížným. Mají pocit, že jsou stále rušeni a přicházejí tak o úplný zážitek. Tento aspekt zároveň dělá ESO závislým na své hráčské základně, tak jako u většiny MMO her. Když počet hráčů výrazně poklesne nebo pokud vývojáři ukončí podporu, zážitek z ESO se vytratí. Skyrim zůstává nadále stejně poutavý, bez ohledu na vnější faktory.

The Elder Scrolls V: Skyrim
zdroj: Bethesda Softworks

V neposlední řadě, Skyrim těží také z modující komunity. Relativní jednoduchost modifikace Skyrimu, spolu s oficiální podporou modů od Bethesdy, umožňuje hru snadno přizpůsobit. Modeři kolem Skyrimu jsou velmi plodní a kreativní. Díky jejich práci mohou hráči naplnit hru vším možným, od kosmetických změn vhledu postav nebo zbraní, až po kompletní opravy lokací, textur a questových linek. Aktualizace, díky kterým je The Elder Scrolls Online svěží, nakonec stejně jednou skončí. Další skutečný díl série, The Elder Scrolls 6, je zatím v nedohlednu. Nejen díky aktivitě modující komunity se tak nic nemění na tom, že s námi kultovní Skyrim žije stále dál.

Podobné články

Nejoblíbenější

Máte pocit, že vás vaše kočka neposlouchá? Podle studie je to nejspíš fakt

Pokud máte kočku, často můžete mít podezření, že vás neposlouchá. Vysvětlení přináší studie, zaměřená na reakce koček na různé hlasy.

Šokující příběh Gigi Jordan. Farmaceutická milionářka zavraždila svého osmiletého syna

Gigi Jordan namíchala svému synovi smrtící koktejl. Z jejího vysvětlení k motivu děsivého činu mrazí. Nyní je sama po smrti.

Znepokojivý pohled. Žralok dokáže vyvrhnout svůj vlastní žaludek ven

Vyhodit obsah žaludku zvládne i člověk, ale žralok ovládá trochu vyšší verzi a navíc to udělá zcela dobrovolně.