Herní Zaklínač dostane další díl. Vývojáři a autor předlohy mají novou dohodu

Potvrzení chystaného projektu přišlo přímo od ředitele studia, které stojí za vydáním všech tří veleúspěšných her s titulem Zaklínač. Adam Kiciński prozradil, že CD Projekt RED už pracuje na single-playerové hře ze světa Zaklínače, ale zároveň oznámil, že ponese jiný název. Nemá se tedy jmenovat Witcher 4. Prozatím na projektu pracuje menší tým, který už má hotovou základní kostru.

Adam Kiciński
zdroj: facebook

Nejdřív Cyberpunk, pak další Zaklínač

Studio aktuálně soustředí všechny své síly na dlouho očekávaný Cyberpunk 2077. Jakmile bude titul konečně vydán, na další zaklínačský počin se bude soustředit větší množství lidí, zatímco někteří zůstanou u Cyberpunku, který se dočká online verze. Nový projekt „Zaklínač 4“ vznikne i díky obnovené dohodě s autorem předlohy. Andrzej Sapkowski a CD Projekt RED spolu totiž byli ve sporu kvůli právům na značku Zaklínač a celý jeho svět. Tato nepříjemná situace naštěstí vyústila v usmíření a podepsání další spolupráce, která podle ředitele Adama Kicińského znamená novou etapu v jejich vzájemném vztahu.

Zaklínač dostane další hru. Vývojáři a autor předlohy mají novou dohodu
zdroj: store steampowered

Zasloužená cesta na herní trůn

Vyšlo studio spisovateli vstříc? Podrobnosti známé nejsou, ale celý spor padá na hlavu Sapkowského. Ten totiž před lety prodal práva na herní adaptaci Zaklínače studiu CD Projekt RED za jednorázovou částku. Podle jeho vlastních slov nevěřil, že může z adaptace vzniknout něco, co se masově rozšíří a osud postav mu byl víceméně lhostejný. Nechtěl riskovat a nabídku na procentuelní podíl na výdělku odmítl. To ale netušil, jak se přepočítal – první Zaklínač z roku 2007 hráče okamžitě zaujal. V roce 2011 tak vychází Zaklínač 2: Vrahové králů, který svého předchůdce překonal a titul se stal kultovním. Zopakovat takový úspěch se často nezadaří, ale polští vývojáři to dokázali. Zaklínač 3: Divoký hon z roku 2015 se zařadil na seznam nejlepších a nejoblíbenějších herních titulů všech dob.

Zaklínač dostane další hru. Vývojáři a autor předlohy mají novou dohodu
zdroj: facebook

Nejdřív nevěřil, pak toho litoval

Hry v průběhu let začaly generovat obrovské zisky. A nabručený Sapkowski se začal v různých rozhovorech vyjadřovat, jak ho vývojáři vzali na hůl. Na studio dokonce podal koncem roku 2019 s právníky žalobu, kde požadoval zpětně vyplatit nemalé peníze – celých 16 milionů dolarů (330 mil. Kč). V CD Projekt RED ale přišli s jasnou rezolucí: smlouvy na práva jsou podepsané, stále platné a Andrzej Sapkowski nemá možnost na žádné další vyrovnání. Jak se spor podařilo urovnat není známo, ale studio s autorem nakonec našlo společnou řeč. Podle všeho se na tom nepřímo podílela i skutečnost, že Netflix vypustil první sérii seriálu Zaklínač.

Andrzej Sapkowski
zdroj: facebook

Konec dobrý, všechno dobré?

Seriálový The Witcher se dostal do širokého zájmu diváků a sám Sapkowski podle všeho se scénáristy úzce spolupracoval. Autor tak přišel k dalším penězům a vývojáři z CD Projekt RED nejspíš nechtěli vydávat další herní titul nepříjemné situaci „navzdory“. Vleklý soudní spor by obě strany vyčerpal a nový „Zaklínač 4“ by se zrodil v situaci, která by celému projektu mohla uškodit. Studio se tak s autorem dohodlo na nových podmínkách, které se vztahují na herní zpracování, deskové hry, figurky i komiks. Došlo také na vyrovnání, které je ale podle všeho značně nižší, než původní Sapkowského představa.

Fenomén Geralt z Rivie

Každopádně je to příznivá zpráva pro fanoušky špičkových RPG Zaklínač. Další chod zřejmě nikdo nečekal, takže se máme na co těšit. Mezitím zažívá Zaklínač 3: Divoký hon obrovský zájem hráčů. Nejen nových, ale i těch, kteří hru znovu oprášili. Na vině je právě seriál The Witcher. Poslední přírůstek ke hře byl datadisk O víně a krvi z roku 2016, takže je nejvyšší čas zplodit další epický zářez do herní historie.

Zaklínač dostane další hru. Vývojáři a autor předlohy mají novou dohodu
thewitcher

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.