Keanu Reeves rozdal 75 milionů dolarů z Matrixu produkčnímu týmu jako poděkování

Keanu Reeves je dobře známý svojí pokorou. Zatímco velká spousta celebrit myslí a jedná způsobem, že jsou vysoko nad ostatními, Reeves opakovaně dokazuje, že jsou mu hvězdné manýry naprosto cizí. Jedna z takových skutečností vyplavala na povrch během tiskové konference ke snímku John Wick 3.

Když byl Reeves dotázán, zda jsou pravdivé drby o tom, že se vzdal velké části svých ziskůMatrixu, aby podpořil produkční tým, herec celou věc potvrdil. Svůj nečekaný dobrý skutek nijak nepropagoval, takže se o něm veřejně nevědělo v podstatě 18 let. Což je přímo v rozporu s jednáním celebrit, které podobné kroky podnikají právě proto, aby celou věc poskytly médiím.

Všichni si zaslouží odměnu

Velké filmové hvězdy mají občas ve smlouvách domluvená procenta ze zisku. Filmová studia k takovému kroku přistupují v případech, že je chystaný film sázkou na jistotu. I tak jsou smlouvy s procenty ze zisku ošetřené tzv. back-end pointy, které se odemykají až poté, co snímek dosáhne na konkrétní výdělek z pokladen kin. To aby filmaři nerozdali zisk hlavní hvězdě, pokud nebudou tržby takové, jak se očekávalo.

Podobný kontrakt měl Keanu Reeves poté, co sklidil první Matrix nadšení diváků a studio se rozhodlo natočit další dvě pokračování. Reeves velkou část svých výdělku z těchto procent rozdal členům týmu speciálních efektů a kostýmů. Podle slov producenta filmu, Keanu Reeves „Měl pocit, že oni jsou těmi, kdo vyrobil film, a měli by dostat svůj podíl.

Netradiční štědrost

Matrix Reloaded a Revolutions se natáčely back-to-back, dohromady, a v pokladnách kin snímky utržily více než 1,2 miliardy dolarů. Jakmile byly výplaty uzavřené, Keanu Reeves rozdal zhruba 75 milionů dolarů, což bylo v roce 2002 téměř 2,5 miliardy Kč. Každý člen týmu dostal 1 milion, tedy 33 mil. Kč při tehdejším kurzu dolaru, čímž z nich herec udělal instantně milionáře. Keanu Reeves ale nezůstal štědrý jen u speciálních efektů a kostýmů. Členům týmu kaskadérů z pokračování Matrixu daroval choppery Harley-Davidson.

Skromnost, jaká se nevidí

Byl bych raději, kdyby to lidé nevěděli“, řekl Reeves. „Byla to soukromá transakce. Bylo to něco, co jsem si mohl dovolit, něco, co stojí za to udělat.“ Hercovy dary charitě nejsou pro fanoušky takovým šokem, ale tato skutečnost byla veřejnosti utajena až do roku 2020. Ohledně hercovy štědrosti se vyjádřil také jeden uživatel Redditu.

„Rodinný přítel staví filmové kulisy, nenavrhuje je, a patří k těm chudším chlapům, kteří to dělají. Pracoval na natáčení Matrixu a Keanu se doslechl o jeho rodinných problémech, které tehdy měl. Dal mu vánoční bonus 20.000 dolarů, aby mu z toho pomohl. Byl také jedním z mála lidí na place, kteří skutečně chtěli znát jména lidí kolem, říkat jim „ahoj“ a myslet to vážně. Chtěl s nimi mluvit jako s lidmi, se sobě rovnými, a ne jako s někým, kdo se na setu prakticky téměř nepodílí. Nikdy jsem o něm neslyšel nikoho říct něco špatného. Vypadá to, že je Keanu ta nejvlídnější osoba v Hollywoodu.

Obětovat se pro film

Hercova velkorysost sahá i hlouběji do minulosti, když byl Reeves obsazen do snímku Ďáblův advokát z roku 1997. Keanu musel snížit svůj plat o několik milionů, aby je poskytl jako prostředky k účasti Al Pacina na projektu. To samé udělal během předprodukce snímku Náhradníci z roku 2000, aby do filmu mohl být obsazen Gene Hackman. Během interview v roce 2006 Keanu Reeves řekl:

Peníze pro mě nic neznamenají. Vydělal jsem hodně peněz, ale chci si užívat života a nestresovat se budováním svého bankovního účtu. Hodně rozdávám a žiju jednoduše, často z kufru v hotelech. Všichni víme, že dobré zdraví je důležitější.“

zdroj: CheatSheet, Lessons Learned In Daily Life, Celebrity Net Worth, Medium

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.