Límeček? Není jedno, který zvolíte. Dokáže divy s vaším obličejem

Jak se pozná kvalita

Ptáte se, jak může límeček vypovídat něco o kvalitě košile? Jednoduše. Když ho ohrnete, pak právě kvalitní košile má odjímatelnou výztuž na jeho vnitřní straně. Takže vlastně ona výztuž je tím pojítkem. Bývá z plastu, i když někteří výrobci pánských košil volí raději něco honosnějšího – mosaz, perleť, kov nebo dokonce drahé dřevo. Výztuž je tu proto, aby zajistila límečku správnou klenbu a zabránila ohýbání špiček.

Hádáte správně, že u méně kvalitních nebo i konfekčních košil narazíte na výztuže plastové nebo ještě častěji zašité přímo v límečku. Když pak dojde k ohnutí nebo v horším případě dokonce zlomení, je košile úplně znehodnocená. Narazíte dokonce i na košile, kde není výztuž žádná. Límeček je jen zpevněný o něco tužším podlepením, které bohužel po několika vypráních změkne. Pokud rádi měníte svůj šatník a vydané peníze vás příliš netrápí, pak asi nad tímhle mávnete rukou. Ale jestli chcete, aby vám košile sloužila nějaké ty roky, určitě se vyplatí utratit za kvalitu.

Chcete zhubnout v obličeji?

A vracíme se k límečku. Tvarů je celá řada a i když by bylo snadné říci, že bychom měli vybírat podle vlastního vkusu, není to úplně tak. Vkus je totiž jedna věc, tvar obličeje druhá. A tak stejně jako ženy volí oblečení podle typu postavy, muži mohou díky límečku doslova hubnout v obličeji nebo mládnout. Nevěříte? Zkuste to přímo v obchodě.

Správně vybraný límeček vyzdvihne nebo potlačí některé obličejové partie, jak je potřeba. I muži tak mají možnost vylepšit svůj vhled jednoduchým trikem. Zatímco k oválnému obličeji sedne nejlépe široký límeček, kulatému padne lépe klasický typ nebo užší límeček, díky kterému se obličej opticky protáhne. Protáhlý obličej podpoří nejlépe širší límeček, díky kterému se tvář zase opticky zmenší. Máte-li dlouhý krk, potřebujete vyšší límeček, ve kterém bude tahle partie vypadat opticky kratší. Krátký krk naopak vyžaduje nižší límeček, který jej prodlouží. Výběr může být ovšem ještě větší vědou, než se na první pohled zdá. 

Bacha na kravatu

Kdo má všech pět pohromadě, snadno přijde na to, že je pro výběr límečku důležitá i kravata. A na kravatě se dělá uzel. Jenže ne každý se hodí pro každou košili. Pro příklad uvádíme dvojitý uzel, který se bude skvěle vyjímat na široce rozevřeném límečku, který tak důkladně vyplní. Naopak jednoduchý klasický uzel na kravatě se standardně hodí ke klasickému límečku.

Klasický límeček Kent

Kent límeček Glami
Kent límeček Zdroj: Glami

Tzv. Kent límeček je stará osvědčená klasika. Hodí se pro všechny příležitosti a také ke všem druhům košil. Bude mu slušet jednoduchý uzel kravaty. Skvěle vypadá i s rozhalenkou, která vynikne pod kulatým i véčkovým výstřihem svetru. Patříte-li k zastastáncům casual stylu, pak můžete vsadit na klasický límeček s propínacími knoflíčky, tzv. Button-down.

Široce rozevřené špičky límečku (styl Business)

Široký límeček
Široký límeček Zdroj foto: Glami

Chcete zapůsobit? Nebo se pohybujete ve vyšší společnosti a chcete tam dobře zapadnout? Pak je jasnou volbou košile se široce rozevřenými špičkami límečku – anglicky Cut-away. Říká se mu také žraločí límeček. Prostor mezi špičkami je opravdu široký. Někdy je hrana límečku dokonce téměř rovnoběžná s linií ramen. Košile s otevřeným límečkem vždycky působí elegantněji a dodá šmrnc vašemu outfitu. Nehodí se však k příliš kulatému nebo širokému obličeji. Přidá mu na objemu, což není záhodno.

Taková business košile potřebuje rozhodně široký uzel. Pevnost a tvar límečku v tomto případě zajistí vysouvací výztuž. Někdy se nosí i bez kravaty, přičemž se rozepíná první knoflíček. Mimochodem – business košili by měl mít ve svém šatníku každý muž. Ať už je fanda jakéhokoli stylu. Omluvou je pouze fakt, že zrovna procházíte růstovým obdobím.

Smokingový límeček

Stojací límeček Bandi
Smokingový límeček Zdroj: Bandi

Označuje se také jako stojáček. Svou formálností se řadí mezi krále límečků. Jak by jistě odsouhlasil i mistr etikety Ladislav Špaček, nosit ho můžete pouze a jen ke fraku či smokingu, a to na večerní společenské události. Hodí se k němu motýlek, bílý nebo černý.

Nově byste měli sladit s košilí i roušku. O tom ale zase jindy.

A teď můžete vyrazit na nákupy.:-)

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.