Překlepy s tragickými následky. Když malá chybička způsobí velký problém

Úlitbička bezchybného pravopisu, striktně vyžadovaná polobohy gramatiky, se ve společnosti, uvyklé komunikovat s okolním prostředím pomocí WhatsAppu a iMessage, občas jeví jako zbytečnost. Jenže na gramatice, podtrhujícím správné vyznění textu, zatraceně záleží. Překlepy mohou mít i fatální následky.

Vesmír, daně a spravedlnost

Na překlepy občas dojíždí soudy. Verdikt sudího je totiž jedna věc, úřední zápis z líčení druhá. A když pak v rozsudku někdo neudělá čárku nebo odrážku, nemáte už možnost buď/anebo, ale spadnete to toho naplno. Takže jste třeba odsouzeni k vyrovnání škody, včetně propadnutí majetku a odnětí svobody. Všechno hezky dohromady. A jak je na tom papíru jednou razítko… Klasikou je pak chybné vyjmenování daňových výjimek. Toho, kdo ji má a kdo ne. Jedna chybička tak může znamenat milionové daňové ztráty.

Své o tom vědí i vzdělaní páni z NASA, tedy Národního úřadu pro letectví a vesmír. Chyba programátorů při propočítávání kurzu vesmírné sondy Mariner 1, vyjádřená prakticky jen tím, že se někdo v čísle s x-ciframi spletl o jednu desetinnou čárku, vyústila v neplánované ukončení celého letu 293 vteřin po startu. Ano, sonda za 18,5 milionů dolarů (dnes skoro za 150 milionů) prostě shořela v atmosféře.

Když každý los vyhrává

S loterií je to těžké, protože vaše šance na vítězství se v ní většinou limitně blíží nule. Prodejce aut, společnost Honda, si ve Státech v roce 2005 dost naběhla, když na blind rozeslala poštou potenciálním kupcům 30 000 tiketů, stíracích losů. S tím, že na každý vyhrajete 1000 dolarů. Protože byla v soutěžních pravidlech gramatická díra, automaticky vyhrával každý los, aniž byste jej museli stírat. Prostě 30 mega zadarmo.

Když v roce 1852 vyráželi polárníci na expedici na daleký sever, místní pivovar pro ně udělal speciální šarži nemrznoucího piva Allsopp’s Arctic Ale. Po výpravě se na pivo vesměs zapomnělo a jeho legendu si v paměti uchovali jen skuteční znalci a sběratelé. V roce 2007 se objevilo na eBay pivo Allsop’s, jenže prodejce v popisu zapomněl na druhé písmenko „p“. Nikdo nepřihazoval, protože položku nebylo možné najít. Jeden bystrý uživatel tak pivo vyhrál za 300 dolarů, aby ho pod správným názvem okamžitě znovu pověsil do aukce. Cena jedné archivní láhve vystřelila na $503 000. Původní majitel tak kvůli překlepu přišel o v přepočtu 12,5 milionu korun.

Black lives pepper!

Úsměvným příkladem je bible, vydaná v roce 1631 londýnským nakladatelstvím Baker Book House. Práci dobrého korektora, který sáhodlouhý text zkontroluje před tiskem, by jim přišla vhod. Protože jejich bible díky chybějícímu záporu dost jasně ukládala věřícím povinnost „Thou shalt commit adultery„, tedy že se nutně MUSÍTE dopouštět cizoložství.

Tu knížku chceme, protože pak už bude všechno jen otázka víry. Korektnost doby nás trápí, ale tak nějak chápeme, že receptura uveřejněná v Knize receptů těstovin musela nutně narazit. Automatická kontrola pravopisu zjevně zaměnila slovo pepper (pepř) za people (lidé). Ono to původně mělo být black pepper. A byli z toho black people. Měli jste je začerstva namlet v hmoždíři.

Dovolená snů

Žluté stránky se překlepy jen hemžily. Tenhle předvěký předchůdce Googlu a artefakt drátových telefonů udělal následující chybu tolikrát, až to není vtipné. Představte si reklamu, která vás pobízí k exotické dovolené, plné vzrušujících zážitků. Jenže když „x“ zaměníte za „r“? Smysl se tím trochu promění a tatínci nejspíš nechají děti doma.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.