Výlet do vesmíru? Za odvážným sci-fi snem je dost neradostná realita

Ano, Picard JE stoprocentně lepší kapitán, než Kirk. Jak dlouho nám ještě bude trvat, než se dobereme slušivé uniformy, warpové rychlosti, fotonových torpéd a sexy mimozemšťanek, které nás chtějí asimilovat na největší swingers-párty u Borgů? Než polkneme zbožštělou hlášku z úvodu seriálu StarTrek: „Vesmír a jeho hranice…“, musíme poznat své vlastní limity smutně zhodnotit realitu. Výlet do vesmíru s sebou nese problémy, které velká mezigalaktická dobrodružství ani trochu nepřipomínají.

Realita, která nevoní

Začneme u prdů. Ano, přesně tak. U toho nejnižšího tělesného projevu, který vyvolává zdání humoru jen u nejpokleslejších jedinců. Flatulence, tedy proces nadýmání plyny a jejich pozvolného upouštění, je pro nás ve vesmíru zatím dost zásadní problém. Žádné proudění, minimální tření. V nulové gravitaci totiž mají podobu uzavřených bublin. Které postupně oxidací tmavnou a stávají se smradu-plnými minami silně hořlavého plynu. Bez dobrého odvětrávání a umělé gravitace je každá vesmířanská loď prohnědlým metanem naplněnou kocábkou. A jistě nechcete narazit na bublinu, kterou vyrobil poručík Worf.

Ve vesmíru nikdy nezapomenete spláchnout

Špičkový výcvik, v ročence fotky s vlajkou za zády, frčky a státní důchod. Co už vám astronauti nepovědí, že nemalou část jejich tréninku zahrnuje nácvik vyměšování. Zatraceně riskantní činnost, jedna z nejnebezpečnějších uvnitř vesmírné stanice. Jde o hygienu, kontaminaci, patogeny. Záchod je proto podtlakový. Prostě kadíte do širší hubice zapnutého vysavače, ženy navíc ještě s pomocí přídavného trychtýřku. A co je s dvacetilitrovými kontejnery na tekutý a separovaný tuhý odpad dál? Řekněme, že po oběžné dráze se nepohybují jen satelity. Většina jich prý neškodně shoří v planetární atmosféře. Když na ISS vyklízí, radši ale noste deštník. Aby vám na krkem nepřistál malý sputnik, pozdrav z hvězd.

Sex? Možná tak šťouchaná pro jednoho

Fandové StarTreku si prý moc sexu neužijí. Takže by se jim na vesmírné stanici líbit mohlo, protože na divočinu tu nejsou ideální podmínky. S každým přírazem byste svůj protějšek museli znovu lovit na druhé straně kabiny. Nebudeme to úplně rozvádět, ale kromě dost statického misionáře by to stejně moc nefungovalo. Erekci buď máte pořád, anebo vůbec. Obojí je na houby. Pořád musíte být oblečení, protože ty kapičky potu a jiných tělesných tekutin by se uvolňovaly do prostoru. V současnosti se testuje tzv. 2Suit. Oblek pro dva vesmírné souložníky. Ale asi není úplně sexy to, že všechno, co vyprodukujete, zůstane v jednom spacím pytli.

Trochu si zacvičíme, ne?

Lidské svalstvo ve stavu bez tíže rychle ochabuje, tepny kornatí, projevuje se vesmírná cukrovka a poškození sítnice, srdce slábne. Není to sranda. Abyste se udrželi v provozní kondici, musíte cvičit. Pořád. Minimálně tedy 2,5 hodiny každý den. V propocené kobce o rozměrech 1 x 1,5 metru. Je to asi to nejmenší a nejnepříjemnější (a asi nejdražší) fitko na světě. Snaha fyzicky zaměstnat posádku vesmírné lodi je do krajnosti stupidní. Jedna šichta třeba napouští pytle vodou, aby je druhá směna vypouštěla. Hýbat se a posilovat musí všichni. Přitom nemáte dohromady žádné soukromí, nic moc osobního.

Deprese přijde snadno

K depresi z nevyhnutelné pravidelnosti čehokoliv je třeba přičíst i to, že výhled ven stojí za starou bačkoru. Ne, nevidíte zářící hvězdné mlhoviny a jasné hvězdy. Většinou můžete koukat jen do naprosto prázdné tmy. Je ráno, večer? Bez budíku to uvnitř nepoznáte. Že to přežijete s tím, že dokoukáte všechny nové epizody, co vyšly na Netflixu? Signál musí proletět 38 000 kilometrů přes geo-synchronizační satelity. S wi-fi signálem to prostě moc živé není. Internet tam funguje podobně rychle, jako pevná datová linka v devadesátkách. Výlet do vesmíru a cestování tam, kam se dosud nikdo nevydal? Spíš totální otrava, kterou by nikdo dobrovolně nechtěl!

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.