Celou pětinu černé popelnice zaplňuje jídlo, které se dalo sníst. Bavíme se o Česku. Mendelova univerzita přinesla data o plýtvání přímo z 900 brněnských domácností. Aktuální rozbor komunálního odpadu z Brna ukázal, že v přepočtu na osobu, vyhodíme do kontejneru ročně přes 33 kilogramů jídla, které by se dalo sníst. A to se do výsledku nepočítal tzv. Nevyhnutelně nutný odpad jako slupky a kosti. Průzkum probíhal od léta 2019 do jara 2021. Zero waste se snaží jít problému naproti.
Ušetřit a vychutnat
Vařit beze zbytku je v podstatě snem každé správné hospodyňky. V době zdražování navíc „zero waste“ vaření přijde vhod nejen v ekologicky smýšlejících rodinách. Pojďme se mu podívat na kobylku. Co všechno můžete doma využít?
Zero waste: trend nebo návrat do minulosti?
Nulový odpad je často vnímán jako aktuální žhavý trend. Pro naše babičky však byl přirozeným způsobem zpracování potravin v kuchyni. S postupným zdražováním však mnohým z nás nic jiného nezbyde, než se i s tímhle popasovat. Proč to tedy neudělat už teď a s láskou k přírodě? Zero waste v podstatě znamená vařit přirozeně, s pokorou k přírodě a levně. Pokud jste stejně naladění jako my, můžete se do vaření ze zbytků směle pustit.
Probuďte v sobě kreativce
Na zero waste je moderní pouze jeho nepřekládaný název. Kuchaři i kuchařky si totiž odjakživa lámali hlavu nad tím, jak zužitkovat maximum jídla a vyhodit minimum. Používali k tomu staré techniky jako zavařování, sušení, nakládání do soli nebo fermentování. Výsledek byl často nečekaně dobrý. Aby tomu tak bylo, je třeba probudit v sobě kreativitu a chuť zkusit něco jiného. Věřte, že zužitkovat se dá téměř všechno, a vážně si můžete skvěle pochutnat!
Smoothie z odkrojků
Začněme tím nejjednodušším. Zelenina a ovoce se dá zpracovat opravdu do posledního kousku. Všechno, co odkrojíte při přípravě oblíbeného receptu jako listy, košťály nebo stonky, můžete dát do odšťavňovače a udělat si skvělé smoothie, plné vitamínů.
Omáčka z listů kedlubny
Máte rádi kedlubnu? Její listy často končí v koši, a přitom si z nich můžete uvařit skvělou omáčku. Postačí vám k tomu trocha oleje, sůl a lžíce octa. Recept je stejný, jako když připravujete jinou omáčku. Pro jemnější chuť můžete nakonec vše rozmixovat do jemna.
Jablečná limonáda z jadřinců
Často jíte jablka? Jadřince už úplně každý nejí, ale je z nich skvělá jablečná limonáda, stejně jako ocet. Používají se k tomu tzv. Tibi krystaly, nazývané také jako vodní kefír či japonské mořské krystaly. Koupíte je přes internet, často je lidé nabízí třeba přes sociální sítě zdarma (protože se dobře množí). Na jeden litr vody budete potřebovat 65 gramů cukru krystal, 20 gramů sušeného ovoce (jadřinců) a 50 gramů Tibi krystalů. Všechno dejte do jedné skleněné nebo plastové nádoby a nechte kvasit při pokojové teplotě . Po dvou až třech dnech vykvasí zasušené jadřince ve skvělou jablečnou limonádu. Tu stačí zcedit přes plastový cedník. Do receptu můžete přidat i koření jako skořici nebo hřebíček. Hotovou limonádu dejte do uzavřené plastové nádoby do lednice a do dvou dnů vypijte. Pokud necháte směs kvasit dál, za tři týdny budete mít domácí jablečný ocet. Kvašená limonáda se dá udělat i třeba z pecek ze švestek nebo slupek rybízu.
Kaše ze slupek od brambor
Při loupání brambor asi málokoho napadne schovat si slupky. Pokud je usušíte, dají se využít později. Když dostanete chuť na kaši, stačí z nich udělat vývar, který následně svaříte. Přidejte do něj kousek másla a mléka. Vznikne bramborová kaše, která má mnohem intenzivnější chuť než ta, co ji vaříme běžně. Bude vám chutnat trochu po oříškách.
Pár tipů pro začátečníky:
1. Květák, který uvaříte ve vlastní šťávě z košťálů nebo zbytků, má mnohem výraznější chuť.
2. Z listů i stonků různých druhů zeleniny lze udělat báječný olej. Ze stonků dostanete ještě výraznější chuť než z listů.
3. Skořápky od ořechů jsou skvělé na topení nebo je využijete při uzení.
4. Kůru z citrónu využijeme nastrouhanou do nápojů, omáček, pomazánek nebo při zadělávání moučníků. Skvěle se hodí i při čištění spotřebičů.
Věřte, že kreativitě se při zero waste vaření meze nekladou. Nejlepší delikatesy kolikrát vznikají v okamžiku, kdy něco v kuchyni chybí nebo naopak přebývá. Zkuste se proměnit v badatele/badatelku a tvořit a objevovat nové pochoutky. Pokud máte už vlastní vychytané recepty, neváhejte se o ně s námi podělit.
zdroj: MENDELU