Udržitelná móda a inovativní materiály, které hrají prim. Co se právě nosí

Ocitáme se v době, kdy už přestává stačit pojem oblečení a dokonce i jeho funkčnost nestačí. Nyní u něj hledáme i další přívlastky a nějaké rádoby bonusy. Přichází udržitelná móda, tedy oblečení, které je minimálně udržitelné. Ano, takový je trend a díky tomu se stále častěji setkáváme s výrazy jako bio boty z kompostu. Můžeme si dokonce koupit oblečení, které hydratuje naši pokožku nebo ji chrání před UV zářením.

Co znamená udržitelná móda

Než se pustíme do představování nových materiálů, je určitě vhodné ujasnit si, co to vlastně znamená „udržitelné“. Pokud narazíte na visačku s popisem udržitelná móda, mělo by se jednat o oblečení vyrobené, nošené a vyhazované s respektem k přírodě, ke společnosti i k ekonomice. Není to ale zdaleka jediný výraz, který něco takového naznačuje. Už několik let se na trhu objevují kolekce pyšnící se označením conscious, slow fashion nebo sustainable. Pod všemi z nich se skrývá česky nazvaný udržitelný styl. Aby se vůbec jakýkoli materiál mohl zařadit mezi udržitelné, musí mít značka celosvětově uznávanou certifikaci, která se uděluje za jasně stanovených kritérií. Mezi nejznámější certifikace patří Fair-Trade či GOTS (Global Organic Textil Standard). Obě zajišťují fakt, že při výrobě oblečení byly respektovány základní etické i ekologické normy.

Rozložitelné materiály

Ještě se podíváme podrobněji na to, jak poznat rozložitelné materiály. Textilní vlákna můžeme podle jejich původu dělit na chemická (sem patří viskóza, nylon, silon nebo polyester) a přírodní (bavlna, len, konopí či vlna). Asi dá logiku, že výroba chemických vláken je oproti těm přírodním energeticky náročná. Vlákna jako nylon nebo polyester se navíc vyrábějí z ropy. Samy se v přírodě snadno nerozloží. Z přírodních vláken se nejčastěji využívá bavlna. I její produkce je ale značně environmentálně náročná. A to je důvod, proč se do popředí dostávají i nové materiály jako bambus nebo konopí. V módě se také často setkáváme s pojmem upcycling. Takové oblečení (nebo tašky) je vyrobené ze zbytkových materiálů, které by se jinak vyhodily.

Oblečení z konopí

Konopí je rostlina, která se dříve hojně pěstovala a používalo i u nás. Má třikrát větší výnosnost než bavlna a podobně jako u lnu je pevné a odolné. Když jej vyperete, neničí se a vydrží mnohem déle než to bavlněné. Konopné oblečení dobře dýchá a má přirozené antibakteriální vlastnosti. Navíc dobře izoluje, což v praxi znamená, že vás v létě udrží v chladu a v zimě v teple. Ačkoli se na začátku konopná látka zdá být nepoddajná a pevná, praním změkne. Tak se tím nenechte v obchodě odradit. Používá se také v kombinaci s bavlnou nebo biobavlnou, kdy je dosaženo optimálního poměru pevnosti a měkkosti. Dalším kladem je, že konopí roste velmi rychle a má velké výnosy na malé ploše. Nepotřebuje žádné pesticidy. Studie prokázaly, že konopí má zhruba poloviční ekologickou stopu oproti bavlně. A to už je jistě námět k zamyšlení.

BIO bavlna

Jak jsme už naznačili – v bio kvalitě dnes nakupujeme potraviny, nápoje i kosmetiku. A tak není překvapením, že došlo i na oblečení. Před pár lety jste museli hodně pátrat, když jste chtěli sehnat takové oblečení, dnes už je ho v obchodech i na internetu dost. A patří sem i to z BIO bavlny. U organické bavlny platí, že hlavním kritériem je způsob pěstování. Bavlník roste v takzvané „živé půdě“. Znamená to, že nesměla být minimálně tři roky před osazením chemicky ošetřena, neobsahuje syntetické pesticidy, herbicidy ani umělá hnojiva. A bez chemie probíhá i její další zpracování – tedy sklízení bavlny i barvení. Celý proces je šetrný k životními prostředí i k našemu tělu, pokud je dodržen kýžený postup. No a o tom svědčí především mezinárodní certifikáty. Pokud se chcete „zachumlat“ do skutečné BIO bavlny, pak se o ně před koupí určitě zajímejte.

Revoluční BIONIC®

V roce 2017 se objevil také nový revoluční materiál BIONIC®. Jde o recyklovaný polyester vyrobený z plastových odpadů nejen z mořských pobřeží. Výsledkem je nádherná, splývavá látka.

UV oblečení

V úvodu jsme zmiňovali speciální UV oblečení. Jde o inovativní materiál, který splňuje ochranný faktor 50+. Je také prokázáno, že uživatelům oblečení z něj vyrobené dokonce nabídne mnohem dokonalejší ochranu před slunečním zářením než opalovací krémy. Navíc u něj odpadá riziko kožní alergie na sluníčko.

Oblečení, které hydratuje vaši pokožku

A na závěr ještě jeden tip. Toužíte po zdravé pokožce? Nebo ji máte suchou či citlivou? Pak můžete zkusit unikátní hydratační oblečení. Seženete spodní nebo noční prádlo vyrobené ze speciálního materiálu, který dokáže udržet správnou hydrataci vaší pokožky. Unikátní materiál navíc nechá pokožku volně dýchat a je jemný a hebký na dotek. Není to ideální dárek pod stromeček?

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.