Lidé, kteří ze zdravotních důvodů používají inhalátor, se často dopouštějí chyb, které účinek léčby snižují nebo přímo minimalizují. Nejčastějším respiračním onemocněním je astma, se kterým se potýká celých 15 % populace v Evropě. U nás v České republice je to něco kolem 500 tisíc lidí, přičemž odhadem dalších 250 tisíc o svém onemocnění zatím neví. Inhalátor umožňuje pravidelně vdechovat léčivo, které problém koriguje. Při inhalování se ale spousta pacientů dopouští obecných chyb, často pravidelně a nevědomky. Na co je potřeba myslet?
Před nádechem zcela vydechnout
První a nejčastější chyba při použití inhalátoru je, že uživatel nevydechne před tím, než přístroj použije. Před nádechem z inhalátoru je nutné nejprve zhluboka vydechnout mimo inhalátor. V plicích se tak vytvoří potřebné místo pro následné vdechnutí léčivé látky a celý proces bude účinnější.
Při inhalaci zadržet dech
Po hlubokém nádechu z inhalátoru je důležité následné zadržení dechu. To by mělo trvat alespoň 5 sekund. Pro vyšší účinek léčivé látky je ale vhodné vydržet i déle. Pokud to není nepohodlné, je vhodné zadržet dech až na 10 sekund.
Nevydechujte do inhalátoru
Po vdechnutí účinné látky a zadržení dechu na doporučenou dobu je třeba inhalátor vyjmout z úst a vydechnout mimo něj. Zdá se to jako banalita, přesto k této chybě často dochází.
Inhalátor rty zcela obemkněte
Častou chybou je i fakt, že uživatelé inhalátoru úplně neobemknou náustek přístroje rty. Léčivá dávka nebo její část tak zbytečně unikne do prostoru a nedostane se tam, kde je potřeba. Rty musí náustek zcela obemknout.
Řekněte lékaři všechno
Poslední chyba nesouvisí přímo s inhalátorem jako takovým, ale pro celou problematiku je zásadní. Konzultace s lékařem je v případě respiračního onemocnění nezbytná pro výběr ideálního přístroje i správné účinné látky. Inhalátorů dnes existuje několik druhů. Je proto nutné otevřeně popsat všechny příznaky tak, aby byla následná léčba onemocnění maximálně úspěšná.