Inhalátor může zachránit život. Jaké chyby při jeho používání děláme?

Lidé, kteří ze zdravotních důvodů používají inhalátor, se často dopouštějí chyb, které účinek léčby snižují nebo přímo minimalizují. Nejčastějším respiračním onemocněním je astma, se kterým se potýká celých 15 % populace v Evropě. U nás v České republice je to něco kolem 500 tisíc lidí, přičemž odhadem dalších 250 tisíc o svém onemocnění zatím neví. Inhalátor umožňuje pravidelně vdechovat léčivo, které problém koriguje. Při inhalování se ale spousta pacientů dopouští obecných chyb, často pravidelně a nevědomky. Na co je potřeba myslet?

Před nádechem zcela vydechnout

První a nejčastější chyba při použití inhalátoru je, že uživatel nevydechne před tím, než přístroj použije. Před nádechem z inhalátoru je nutné nejprve zhluboka vydechnout mimo inhalátor. V plicích se tak vytvoří potřebné místo pro následné vdechnutí léčivé látky a celý proces bude účinnější.

Při inhalaci zadržet dech

Po hlubokém nádechu z inhalátoru je důležité následné zadržení dechu. To by mělo trvat alespoň 5 sekund. Pro vyšší účinek léčivé látky je ale vhodné vydržet i déle. Pokud to není nepohodlné, je vhodné zadržet dech až na 10 sekund.

Nevydechujte do inhalátoru

Po vdechnutí účinné látky a zadržení dechu na doporučenou dobu je třeba inhalátor vyjmout z úst a vydechnout mimo něj. Zdá se to jako banalita, přesto k této chybě často dochází.

Inhalátor rty zcela obemkněte

Častou chybou je i fakt, že uživatelé inhalátoru úplně neobemknou náustek přístroje rty. Léčivá dávka nebo její část tak zbytečně unikne do prostoru a nedostane se tam, kde je potřeba. Rty musí náustek zcela obemknout.

Řekněte lékaři všechno

Poslední chyba nesouvisí přímo s inhalátorem jako takovým, ale pro celou problematiku je zásadní. Konzultace s lékařem je v případě respiračního onemocnění nezbytná pro výběr ideálního přístroje i správné účinné látky. Inhalátorů dnes existuje několik druhů. Je proto nutné otevřeně popsat všechny příznaky tak, aby byla následná léčba onemocnění maximálně úspěšná.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.