Kontaktní čočky mohou způsobit i zánět rohovky. Vyhněte se zbytečným rizikům

Kontaktní čočky jsou variantou pro ty, kteří nechtějí nosit brýle. Při jejich používání se ale lidé často dopouštějí chyb a vystavují se v nejhorším scénáři i nenávratným zdravotním rizikům.

Bez dodržení pravidel hrozí mnoho rizik

Zarudlé oči, pocit pálení nebo dokonce řezání v očích a vše může vyústit i v nepříjemné onemocnění, jako zánět spojivek nebo dokonce rohovky. Jak tomu předejít? Dodržováním pravidel, která jsou pro křehké kontaktní čočky zcela nezbytná.

Kvalita kontaktních čoček se samozřejmě postupem času zlepšuje. Mohou za to nové a kvalitní materiály, které se používají při jejich výrobě. Kontaktní čočky v Česku využívá každý desátý člověk s oční vadou. Většina z nich je ale i tak kombinuje s brýlemi. Čočky jsou vhodné třeba při sportu nebo tam, kde prostě nechcete mít brýle na nose. Spousta uživatelů si ale na kontaktní čočky stěžuje a hlásí i problémy s očima. Příčinou je většinou zmíněné nedodržování pravidel jejich nošení.

Hygiena na prvním místě

Nedodržováním hygieny se uživatel kontaktních čoček vystavuje riziku zanesení infekce do očí. Snadno se znečistí i roztok, ve kterém se čočky ukládají a pak je jejich uložení do pouzdra zbytečné. Před vyndáváním i nasazováním čoček je nezbytné mýt umyté ruce. Ale pozor! Voda se na čočky dostat nesmí. Obsahuje spoustu bakterií a mikroorganismů, které se tak dostanou přímo na vaše oko. Koupat se s čočkami raději zapomeňte.

Kontaktní čočky měsíční jednodenní jak je používat rizika
zdroj: Pixabay

Před spaním musí čočky ven

A nejen koupat, platí to i pro obyčejnou sprchu. Stejně jako spánek, před kterým je vždy nutné kontaktní čočky vyjmout a nechat oči odpočinout. I ony potřebují chvíli dýchat a přestože je máte zavřené, je to tak pro ně přirozené.

Při sportu čočky často nestačí

I při sportu je ale třeba na čočky myslet. Využití čoček je tady na místě, ale například při jízdě na kole vždy oči chraňte ještě brýlemi. Zvířený prach, který se na čočkách usadí, vám může způsobit nepříjemnosti. A pokud pak nemáte možnost opláchnout ruce a další čočky s sebou, musíte to dál zvládnout bez nich, Je proto dobré mít vždy další pár po ruce, pokud víte, že je před vámi něco, při čem se potřebujete na čočky spolehnout – třeba nějaké utkání v tělocvičně.

Rizika přenášení kontaktních čoček

Až 70 % uživatelů používá kontaktní čočky po jejich exspiraci. Důvody, které k tomu vedou, jsou ve většině případů finanční. Uživatelé se tak ale vystavují mnohým zdravotním rizikům. Po expiraci se snižuje propustnost kyslíku, zanáší se povrch kontaktní čočky – oboje vede k nedostatečnému okysličování rohovky. Ta si následně začne obstarávat kyslík jiným způsobem a dochází k rozšiřování cév vedoucích přes bělmo oka. Výsledkem jsou viditelné červené cévy v oku. Přenášením kontaktních čoček se také zvyšuje riziko zánětu rohovky.

Podle odborníků vždycky platí, že jakmile otevřete sterilní balení s čočkou, která je na 14 dní nebo jeden měsíc, po uplynutí měsíce byste měli čočku vyhodit, přestože jste ji použili třeba jen dvakrát. Pro příležitostné nošení se tedy vyplatí investovat do jednodenních čoček, které se po použití vyhodí.

zdroj: WebMD, Health Essentials, Center Eye Care

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.