Trendy v bydlení 2021: technologie, přírodní materiály a další novinky

Chystáte se zařizovat svůj domov a zatoužili jste přitom splnit si sen o moderním bydlení? Pak byste rozhodně neměli přehlédnout trendy v bydlení pro rok 2021. Nový rok přinese skleněné vypínače, neviditelné dveře, samočistící povrchy a další novinky, které vás určitě budou bavit.

Barva roku 2021

Začneme pěkně od začátku – u barev. Letošní rok byl, jak všichni víme, poněkud hektický, plný změn a také jsme ho hodně trávili doma. A tak není úplně jedno, jakými barvami se doma obklopíme, abychom se trochu dostali do pohody a klidu. Co se barev týče, existuje několik společností, které se jimi zabývají a předpovídají, které budou v domácnostech trendem v nadcházejících letech. Zatímco institut Pantone vyhlásil barvou roku bleděmodrou, Dulux béžovou a Sherwin-Willliams městský tmavý bronz. I kombinace těchto barev by dávala docela smysl. Jednoznačným trendem v roce 2021 bude také zelená barva. Ta je velmi populární už několik posledních let. Vsadit ovšem můžete s klidem i na šedozelenou nebo matnou pastelovou zelenou. Je považována za neutrální barvu, která působí velmi klidně. Při výběru barev bychom měli dát především na vlastní pocit – tedy jak na nás barva působí.

Neviditelné dveře

Ne úplnou novinkou jsou v interiéru skryté dveře. Zdůrazňujeme záměrně, že nejde o úplnou novinku, neboť v historii už tu něco takového bylo. Samozřejmě v trochu jiném pojetí. O co jde? Především o bezzárubňové dveře, ideálně vysoké až ke stropu. Interiér tak působí jednoduše a čistě. Když přidáte dekor zdi, vedle které se dveře nachází, úplně se vám ztratí z dohledu. Dalším trendem je pak bezdotykové otevírání, o kterém se zmiňujeme na následujících řádcích. Spojíte-li všechno dohromady, dveře na první pohled od zdi těžko rozeznáte. Ale vypadá to dobře, co říkáte?

Skryté zárubně Dorsis
Skryté zárubně Zdroj: Dorsis

Organické materiály

Poslední roky se také rozmohl trend recyklace a využívání organických materiálů. A právě takové materiály se začnou objevovat i jako součást našich příbytků. Je jasné, že téměř všichni máme radost z pocitu být blíž přírodě. Proč se s ní tedy nesetkat i doma. Můžete se třeba přímo obklopit květy alpské louky, těšit se z jejich krásy, dokonce i vůně a mít možnost cítit jejich texturu i na dotek. Ano, přesně tak. Nevěříte? Firma Dřevojas za tohle získala dokonce ocenění. A rozhodně není jediným průkopníkem v tomto oboru. Organických materiálů bude určitě přibývat.

Když už jsme se zastavili u koupelny – stejně jako jiné místnosti doma ji můžete vytunit inteligentními vychytávkami. Rok 2021 se nese v duchu úspor, a tak není od věci pořídit si domů vodovodní baterii, která umožní přesné nastavení průtoku a směru proudu vody. Termostatické baterie zase umí nastavit ideální vyhovující teplotu. Vedle dřeva budou koupelnám vévodit obklady se zajímavými vzory, geometrickými tvary a dokonce i živými listy nebo květy.

Skryté zásuvky

Minimalismus, čistota, jednoduché linie a také snadná údržba – to jsou zásadní prvky, které by měl moderní interiér splňovat. A tak není divu, že se trendem v bydlení 2021 stanou i skryté zásuvky. Jsou užitečným pomocníkem do kuchyně i do kanceláře. Pokud jste o skrytých zásuvkách ještě neslyšeli, určitě si o nich zjistěte víc. Jsou praktické a mají perfektní design – posuďte sami. Odklopný nebo vysouvací mechanizmus ušetří prostor a navíc už zásuvky nebudou nikdy mastné a plné prachu. 

Skleněné LED vypínače

Zapomeňte na plastovou klasiku – o slovo se hlásí moderní technologie a chytrá domácnost. A jedním z prvků, které s sebou nese, jsou skleněné dotykové LED vypínače. Úplně mizí klasický kolébkový mechanismus. V budoucnu vám plně postačí letmí dotyk prstu se skleněnou plochou.

Bezúchytkový nábytek a bezdotykové ovládání

Bezdotykové ovládání půjde podle odborníků v následujících letech významně do popředí, a to zejména s ohledem na poslední epidemiologické události, ale i v souvislosti s vyššími nároky na hygienu a vzhledem k obecnému pokroku a vývoji.

bezuchytkova kuchyne
Bezúchytková kuchyň 2021 Zdroj: lightstyleCZ
kuchyne 2021
Kuchyně 2021 Zdroj: lightstyleCZ
Bezuchytková kuchyně trendy v bydleni 2021
Bezúchytková kuchyně 2021 Zdroj: Lightstyle.cz

Nanolaminát spravíte žehličkou

O nanotechnoligiích jsme už psali. Rozmáhají se ve všech odvětvích a mění naše staré zvyky a tradiční postupy. Trendy v bydlení 2021 oznamují příchod nanolaminátu jako nového materiálu využívaného k výrobě nábytku. A není divu, má skutečně úžasné vlastnosti. Díky nanočásticím, které jsou na jeho povrchu můžete s klidem zapomenout na tradiční otisky prstů na skříňkách. Do kategorie sci-fi už patří fakt, že reagují na teplo, a tak poškrábaný povrch poměrně snadno opravíte obyčejnou žehličkou.

Matný nanolaminát do firmy Trachea
Matný nanolaminát Zdroj foto: Trachea

Trendy v bydlení: kuchyně 2021

Samostatnou kapitolou jsou kuchyně. Rok 2021 velí nejen střídání barev, dekorů, ale i materiálů. Horní skříňky jsou klidně z nanolaminátu, spodní dvířka třeba v dubovém provedení, přičemž si nemusíte lámat hlavu ani s tím, v jakém odstínu jsou. Alespoň to říkají designéři. Dřevo i přírodní kámen mají rozhodně zelenou.

Když klika, tak designová (a zlatá)

Možná že patříte k zastáncům klasických klik. A my říkáme: proč ne. Pokud se tedy potřebujete dveří dotknout, nehledě na trendy nebo „dobu covidovou“, pak designéři doporučují madlo nebo kliku z masivní mědi či mosazi bez povrchové úpravy. Jsou to materiály, které mají antimikrobiální účinky.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.