Trendy v bydlení 2021: technologie, přírodní materiály a další novinky

Chystáte se zařizovat svůj domov a zatoužili jste přitom splnit si sen o moderním bydlení? Pak byste rozhodně neměli přehlédnout trendy v bydlení pro rok 2021. Nový rok přinese skleněné vypínače, neviditelné dveře, samočistící povrchy a další novinky, které vás určitě budou bavit.

Barva roku 2021

Začneme pěkně od začátku – u barev. Letošní rok byl, jak všichni víme, poněkud hektický, plný změn a také jsme ho hodně trávili doma. A tak není úplně jedno, jakými barvami se doma obklopíme, abychom se trochu dostali do pohody a klidu. Co se barev týče, existuje několik společností, které se jimi zabývají a předpovídají, které budou v domácnostech trendem v nadcházejících letech. Zatímco institut Pantone vyhlásil barvou roku bleděmodrou, Dulux béžovou a Sherwin-Willliams městský tmavý bronz. I kombinace těchto barev by dávala docela smysl. Jednoznačným trendem v roce 2021 bude také zelená barva. Ta je velmi populární už několik posledních let. Vsadit ovšem můžete s klidem i na šedozelenou nebo matnou pastelovou zelenou. Je považována za neutrální barvu, která působí velmi klidně. Při výběru barev bychom měli dát především na vlastní pocit – tedy jak na nás barva působí.

Neviditelné dveře

Ne úplnou novinkou jsou v interiéru skryté dveře. Zdůrazňujeme záměrně, že nejde o úplnou novinku, neboť v historii už tu něco takového bylo. Samozřejmě v trochu jiném pojetí. O co jde? Především o bezzárubňové dveře, ideálně vysoké až ke stropu. Interiér tak působí jednoduše a čistě. Když přidáte dekor zdi, vedle které se dveře nachází, úplně se vám ztratí z dohledu. Dalším trendem je pak bezdotykové otevírání, o kterém se zmiňujeme na následujících řádcích. Spojíte-li všechno dohromady, dveře na první pohled od zdi těžko rozeznáte. Ale vypadá to dobře, co říkáte?

Skryté zárubně Dorsis
Skryté zárubně Zdroj: Dorsis

Organické materiály

Poslední roky se také rozmohl trend recyklace a využívání organických materiálů. A právě takové materiály se začnou objevovat i jako součást našich příbytků. Je jasné, že téměř všichni máme radost z pocitu být blíž přírodě. Proč se s ní tedy nesetkat i doma. Můžete se třeba přímo obklopit květy alpské louky, těšit se z jejich krásy, dokonce i vůně a mít možnost cítit jejich texturu i na dotek. Ano, přesně tak. Nevěříte? Firma Dřevojas za tohle získala dokonce ocenění. A rozhodně není jediným průkopníkem v tomto oboru. Organických materiálů bude určitě přibývat.

Když už jsme se zastavili u koupelny – stejně jako jiné místnosti doma ji můžete vytunit inteligentními vychytávkami. Rok 2021 se nese v duchu úspor, a tak není od věci pořídit si domů vodovodní baterii, která umožní přesné nastavení průtoku a směru proudu vody. Termostatické baterie zase umí nastavit ideální vyhovující teplotu. Vedle dřeva budou koupelnám vévodit obklady se zajímavými vzory, geometrickými tvary a dokonce i živými listy nebo květy.

Skryté zásuvky

Minimalismus, čistota, jednoduché linie a také snadná údržba – to jsou zásadní prvky, které by měl moderní interiér splňovat. A tak není divu, že se trendem v bydlení 2021 stanou i skryté zásuvky. Jsou užitečným pomocníkem do kuchyně i do kanceláře. Pokud jste o skrytých zásuvkách ještě neslyšeli, určitě si o nich zjistěte víc. Jsou praktické a mají perfektní design – posuďte sami. Odklopný nebo vysouvací mechanizmus ušetří prostor a navíc už zásuvky nebudou nikdy mastné a plné prachu. 

Skleněné LED vypínače

Zapomeňte na plastovou klasiku – o slovo se hlásí moderní technologie a chytrá domácnost. A jedním z prvků, které s sebou nese, jsou skleněné dotykové LED vypínače. Úplně mizí klasický kolébkový mechanismus. V budoucnu vám plně postačí letmí dotyk prstu se skleněnou plochou.

Bezúchytkový nábytek a bezdotykové ovládání

Bezdotykové ovládání půjde podle odborníků v následujících letech významně do popředí, a to zejména s ohledem na poslední epidemiologické události, ale i v souvislosti s vyššími nároky na hygienu a vzhledem k obecnému pokroku a vývoji.

bezuchytkova kuchyne
Bezúchytková kuchyň 2021 Zdroj: lightstyleCZ
kuchyne 2021
Kuchyně 2021 Zdroj: lightstyleCZ
Bezuchytková kuchyně trendy v bydleni 2021
Bezúchytková kuchyně 2021 Zdroj: Lightstyle.cz

Nanolaminát spravíte žehličkou

O nanotechnoligiích jsme už psali. Rozmáhají se ve všech odvětvích a mění naše staré zvyky a tradiční postupy. Trendy v bydlení 2021 oznamují příchod nanolaminátu jako nového materiálu využívaného k výrobě nábytku. A není divu, má skutečně úžasné vlastnosti. Díky nanočásticím, které jsou na jeho povrchu můžete s klidem zapomenout na tradiční otisky prstů na skříňkách. Do kategorie sci-fi už patří fakt, že reagují na teplo, a tak poškrábaný povrch poměrně snadno opravíte obyčejnou žehličkou.

Matný nanolaminát do firmy Trachea
Matný nanolaminát Zdroj foto: Trachea

Trendy v bydlení: kuchyně 2021

Samostatnou kapitolou jsou kuchyně. Rok 2021 velí nejen střídání barev, dekorů, ale i materiálů. Horní skříňky jsou klidně z nanolaminátu, spodní dvířka třeba v dubovém provedení, přičemž si nemusíte lámat hlavu ani s tím, v jakém odstínu jsou. Alespoň to říkají designéři. Dřevo i přírodní kámen mají rozhodně zelenou.

Když klika, tak designová (a zlatá)

Možná že patříte k zastáncům klasických klik. A my říkáme: proč ne. Pokud se tedy potřebujete dveří dotknout, nehledě na trendy nebo „dobu covidovou“, pak designéři doporučují madlo nebo kliku z masivní mědi či mosazi bez povrchové úpravy. Jsou to materiály, které mají antimikrobiální účinky.

Podobné články

Nejoblíbenější

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.

Kolik lidí zabijí žraloci během jednoho roku?

Žraloci jsou fascinující tvorové s velmi špatnou reputací. Za kolik lidských životů ročně jsou ve skutečnosti zodpovědní?

Máte pocit, že vás vaše kočka neposlouchá? Podle studie je to nejspíš fakt

Pokud máte kočku, často můžete mít podezření, že vás neposlouchá. Vysvětlení přináší studie, zaměřená na reakce koček na různé hlasy.