Režisér Joss Whedon se podepsal pod jeden z největších filmů všech dob, když natočil první Avengers. Z jeho rukou pocházel i scénář, takže nikoho nepřekvapilo, že byl okamžitě zapojen, aby dohlížel na práci na celé Fázi 2 Marvel Cinematic Universe a znovu se ujal režisérských opratí při natáčení Avengers: Age of Ultron. Jeho zkušenost s prací na pokračování ale nebyla vůbec příjemná, jak se nechal slyšet v rozhovorech.
Zapálený režisér versus producenti s kalkulačkou
Whedon celkem podrobně popsal bitvy o kreativitu, které měl s vedením Marvelu, už v roce 2015, kdy šel snímek do kin. Prý musel hodně bojovat, aby ve filmu některé scény zachoval. „Scény se sny nebyly zrovna favoritem – vidiny postav, společná scéna na farmě doma u Clinta, tohle všechno jsem se snažil udržet,“ řekl Joss Whedon. S jeskyní, kde vleze do jezírka Thor, to bylo ještě horší. „Zvrhlo se to v něco jako: dej nám jeskyni, nebo z filmu vyjmeme Clintovu farmu. Namířili mi pistoli k hlavě – civilizovaným způsobem. Respektuji tyhle lidi, ale bylo to opravdu, opravdu nepříjemné.“
Zkrátit, vystříhat… a zase vložit
Pro sekvenci s jeskyní byly podle Whedona pořízeny další záběry, kde hráli Chris Hemsworth a Stellan Skarsgård jako Thor a Dr. Erik Selvig. Scéna byla později upravena, protože testovací publikum na ni nemělo valnou reakci. V jeden moment byla dokonce celá scéna odstraněna, protože to nařídili výkonní producenti Marvelu. „V té chvíli jsem byl doslova ubitý. Cítil jsem se, jako bych nevěděl, co je tohle za film. A editoři pak přišli s tím, že se tam musí události v jeskyni dát. Musíte to ukázat, říkali, nemůžete to divákům jen říct.“ Co si budeme povídat, výsledek ve filmu působí nepatřičně a nedává příliš smysl.
Nic není dokonalé
Joss Whedon také chtěl, aby měli na konci Avengers: Age of Ultron cameo Captain Marvel a Spider-Man, jenže Carol Danvers ještě neměla obsazení a dohoda se Sony, která by umožnila Marvelu použít Petera Parkera, byla ještě několik měsíců před podpisem. „Když je tolik v sázce, je jasné, že tady bude tření,“ řekl Whedon. „Když jsem Age of Ultron shlédl, viděl jsem jen: vada, vada, vada, kompromis, lenost, chyba.“
Neúprosná hollywoodská mašinérie
„Udělal jsem idiotskou chybu, že jsem se pokusil udělat skvělý film. Chtěl jsem, aby byl dokonalý. Řekl jsem si: jdu a pustím se do toho. A najednou mám pocit, že jsem byl za to poslední dva roky trestaný. Vyvíjel jsem na sebe takový tlak, jak jsem to ještě nikdy předtím neudělal. Byl jsem kreslíř skic a najednou jsem měl malovat. A pak to vědomí, že na vašich uměleckých rozhodnutí neleží miliony, ale biliony dolarů? Někdy si přejete, abyste na to mohli zapomenout.“ Whedon se dokonce stáhl ze sociálních sítí.
Úspěch navzdory nedostatkům
Na druhou stranu, tvůrce Avengers: Age of Ultron vždy tvrdil, že je na film hrdý. „Je to perfektní? Není,“ řekl Whedon. „Jsem to já? Doslova nahatý já. Dělat něco tak osobního, jako je tento film, s tak obřím rozpočtem, to je mimořádná výsada.“ Avengers: Age of Ultron (2015) je obecně považován za horší snímek v porovnání s prvními Avengers (2012), ale právě kasovní úspěch pokračování přinesl ze světových pokladen neuvěřitelných 1,4 miliardy dolarů. S odhadovaným čistým výrobním rozpočtem (včetně nákladů na propagaci) 365 milionů dolarů je to druhý nejdražší film, jaký byl kdy vyroben.