Harry Potter a nekouzelné podivnosti z jeho světa. Tohle nedává smysl!

Harry Potter být nechcete. Nejenže vám nevlastní bratr usiluje o život brutální šikanou, ale vaši pěstouni vás bijí, trápí hlady a zavírají do tmavého kumbálu pod schody. Dimenze vaší budoucnosti v tomhle Fritzlovském mikrovesmíru nevypadají dobře. Jen si proboha nestěžujte na Lince důvěry, neřešte to se školním psychologem, nesvěřujte se policii. Tam někde venku čeká půltunový hřmotný vousáč na motorce, který vám jednou uprostřed noci přijde sdělit dobré zprávy.

Když J. K. Rowlingová popustí uzdu fantazii

Už asi chápete, že si tu utahujeme z ne zrovna morálního poselství, které ve 120 milionech výtisků Harry Potter a Kámen Mudrců předává J. K. Rowlingová mladým čtenářům. Není to poprvé, co se tahle mistryně kouzelnických mystérií utnula, nelogičností a mezer v ději bestselleru na pokračování je víc než dost. Už jen to, že sympaťák Hagrid s výškou 2,60 metru a třikrát tak široký je synem malého človíčka a matky obryně, vyvolává u dospěláků nelibé představy. Jak proboha mohli…

Něco prohnilého jest ve světě kouzelníků

Ani všeobjímající láska nevysvětlí, proč za jednou zmařeným nástupem Smrtijedů, kteří svůj plán dotáhli skoro do finiše, nenásledovalo žádné pořádné ministerské vyšetřování. Na prestižní škole dál působí „zkažená“ kolej, Zmijozel, ze které vzešli ti největší tyrani a ukrutníci, kam až paměť bělovlasých kouzelníků sahá. Přitom se padouši svojí nákloností k temné straně síly zrovna netají. O Malfoyových to víte, protože vám to sami řeknou. Místo toho se tu po tribunálním soudu, frašce na spravedlnost, která nikdy nic nevyšetřila, zavírají do Azkabanu nevinní.

Z Azkabanu stačí prostě odejít

Útěk z Azkabanu je přitom hříčkou, se kterou si dobrý kouzelník poradí i bez hůlky. Kdo tuhle instituci vlastně řídí? Mozkomoři jsou jen obyčejní dozorci. A jen tak mezi námi: když se odtud Sirius Black dostane, jak probůh přijde ke své původní hůlce? To si ji při odchodu z nejstřeženějšího démonického kriminálu vyzvedl v šatně? A vážně má cenu udržovat v chodu kriminál, kde dozorci – žijící jen z neštěstí vězňů – automaticky na slovo poslechnou největšího padoucha? Dává to vůbec smysl?

Tohle už tu jednou bylo

Tempem letící zlatonky uháníme dál. Ve škole, kde se kouzelnické ratolesti neučí číst, psát a počítat (což by asi ledacos vysvětlovalo), na hodiny dochází děti evidentních vrahů a jejich obětí. Ekvivalentem takové vzdělávací instituce by byl společný ústav pro potomky Židů a nacistických dozorců. Příliš drsné srovnání? Ne. Protože o co jde vlastně Smrtijedům?

Führer Voldemort

Za prvé o čistotu kouzelnické krve (rasy), a v druhém plánu pak o ovládnutí a zotročení světa lidí (podlidí). To už tady jednou opravdu bylo. Včetně toho, že Lord Voldemort je ve své podstatě taky napůl mudla, protože jeho matka, Meropa Gauntová… Takže poloviční mudla s nesporně velkým talentem pro temnou magii a ovládání vlastní výjimečností zpitých mas chce spasit svět. Jak nevšední a originální!

Harry Potter prostě čelí zjevným nesmyslům. Mezinárodní zákoník o utajení kouzel, vydaný v roce 1692, dost jasně definuje, že se studenti Bradavic musí ve světě lidí zříct kouzel. Jinak se to na Ministerstvu hned dozví. Evidentně to ale neplatí pro všechny studenty a všechna kouzla. Lumos je v cajku, Patronus ne. Můžete si posvítit, ale ne se bránit. A vážně nikomu nepřijde divné, že chce starý Malfoy použít smrtící kletbu na studenta, přímo na půdě školy? Kde to sakra jsme?

Pod vlivem kouzla ignorace

S pokročilou magií se dá vyřešit všechno. Od střípku věčného života na kusy rozbité duše až po výrobu Mnoholičného lektvaru. Ale neopravíte s ní ucpaný hajzlík. Na škole v Bradavicích – stranou ponechme dost podivná výběrová řízení na profesorské posty – jsou ti nejlepší experti v oboru. Kteří ale nedokážou odčarovat a vrátit zpět lidskou podobu kočce (Norrisové) pana Filche, který tu manuálně drhne chodby Ajaxem. Žádné čáry-máry-fuk se nekoná!

Nejsou schopni pomoci Ufňukané Uršule, zavražděné studentce. Jak se asi její rodiče tváří na to, že jejich dcera teď bloudí vydlaždičkovanými toaletami a do konce světa bude šmírovat spolužáky při vykonávání velké i malé potřeby? Vůči jejich osudům je ten vousatý šéfík v ředitelně hluchý a slepý, protože si pod stolem zrovna krmí fénixe.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.