Harry Potter: proč se Severus Snape označil jako Princ dvojí krve?

Šestý díl série Harry Potter odhalil, že tajemný Princ dvojí krve je profesor Severus Snape. Je to jméno, které si dal sám, a zatímco filmy původ pseudonymu příliš nevysvětlují, knihy jdou více do hloubky příběhu a dělají jeho nápad mnohem jasnější. Tento titul není vygenerovaný náhodně a je založený na faktech.

Severus Snape pochází z polokrevné linie – jeho matkou byla Eileen Prince, zatímco jeho otec byl Tobias Snape, mudla. Co se týká účelu pro vyprávění celého příběhu, jedná se o paralelu s Harrym, který je sám polokrevný, protože jeho matka Lily pocházela také z mudlovské rodiny. Přezdívka Princ dvojí krve je tak trochu ironická, protože se Snape později stane vysoce postaveným Smrtijedem, členem Voldemortovy skupiny čistokrevných čarodějů, kteří diskriminují všechny ostatní.

Harry Potter Severus Snape Princ dvojí krve
zdroj: Warner Bros. Pictures

Nešťastné dětství a trpký osud

Přezdívka „Princ“ pak nemá žádné spojení s nějakou královskou rodinou, ale jedná se o rodné jméno Snapeovy matky. Pseudonym si Snape zvolil jako její poctu, a zároveň proto, aby se distancoval od svého otce. Jako dítě byl totiž z jeho strany zanedbáván a se svou matkou si byl mnohem bližší. Když byl teenager, plný úzkosti, napsal jméno Princ dvojí krve do učebnice, aby přijal odkaz kouzelníka a povznesl se nad svého mudlovského otce.

Harry Potter Severus Snape Princ dvojí krve
zdroj: Warner Bros. Pictures

Knihy rovněž naznačují, že Snape vyrůstal v chudobě a navenek se pokoušel co nejvíc ze své minulosti skrýt tím, že vystupoval jako „Princ“. Jeho vlastní pohled na sebe celkem odpovídá tomu, jak šikovný byl, protože svými znalostmi skutečně vyčníval nad ostatními kouzelníky, včetně čistokrevných. Přezdívku si tak dal na základě své skryté pokrevní linie, zatímco se vykresloval jako někdo mocnější.

Inspiraci pro samotné jméno postavy, Severus Snape, odhalila autorka J. K. Rowling. Když žila v Claphamu, chodila jednou z místních ulic, která se jmenuje Severus Road. S.W.11. Na ceduli prý pohlédla každý den a když později vymýšlela křestní jméno k příjmení Snape, vyvstalo jí v hlavě slovo „Severus“. Vzniklo tak celé jméno slavného kouzelníka se smutným osudem, jehož role se ve filmech zhostil Alan Rickman.

zdroj: Harry Potter Lexicon, Digital Spy

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.