Jurský park 3 stvořil nejhorší problém série, který po něm převzal Jurský svět

Jurský park 3 (2001) není jen nejhůře hodnoceným a nejméně výdělečným filmem celé franšízy. Snímek zároveň stvořil myšlenku „nového“ a „zlého“ dinosaura, který jde bez jakéhokoli ohledu na zvířecí instinkty přímo po hlavních hrdinech. Nápad převzalo i pokračování a ze série se staly monster filmy, kde je primárním úkolem postav přežít útok zákeřného dinosaura, který je pronásleduje.

Oslavovaný Jurský park od Stevena Spielberga z roku 1993 je adaptací bestselleru, který napsal dnes už zesnulý Michael Crichton. Spielberg zjednodušil a upevnil mnohé aspekty jeho příběhu, ale s vyprávěním se těsně držel předlohy. Kombinací revoluční CGI technologie a důmyslné animatroniky Stana Winstona se stal z Jurského parku jeden z největších filmů všech dob.

Spielberg natočil v roce 1997 pokračování Ztracený svět: Jurský park, které bylo volnou adaptací druhého Crichtonova románu. Film ale nebyl tak dobře přijat diváky, jako originál. Po nějaké době se franšíza vrátila s filmem Jurský park 3, který režíroval Joe Johnston, a jehož scénář nevznikl podle novely. V mnoha ohledech nepovedený film nastavil posun ve svém zaměření, když byl do role úhlavního záporáka dosazen „zákeřný“ Spinosaurus.

První filmy nejsou o jednom dinosaurovi

Ani jeden ze dvou románů, z kterých vychází první dva Jurské parky, nebyl o zlém dinosaurovi, který se neúnavně pokouší pozabíjet lidi. Byl to příběh o tragédii a zmatku, ke kterému může dojít, když lidé používají vědu neuváženě. Jurský park předvedl kombinaci hurikánu a hamižného Denise Nedryho, který se pokusil ukrást a prodat embrya dinosaurů. Následkem je uzavření parku s polapenými lidmi a dinosaury na svobodě. Prehistoričtí tvorové tu nejsou prezentováni jako monstra, ale jako zvířata, která dělají to, co je pro ně přirozené. Stejný přístup má i Ztracený svět: Jurský park.

Jurský park 3 Velociraptor
zdroj: Universal Pictures

Spinosaurus stvořil prokletí celé série

Jurský park 3 v podstatě vyloží nový směr hned v úvodu, když Dr. Alan Grant (Sam Neill) na přednášce pronese, že „John Hammond a InGen stvořili příšery v zábavním parku, nic víc.“ Přesně to také Jurský park 3 je, monster jízda na ostrově s příšerami. Alan Grant se zaplete s Paulem (William H. Macy) a jeho exmanželkou Amandou (Tea Leoni), a doprovází je na Isla Sorna, aby tam našli ztraceného syna Erica (Trevor Morgan). Brzy jsou na ostrově uvězněni a musí čelit pravěkým tvorům, zejména jednomu. Spinosaurus je totiž hlavním padouchem filmu.

Na rozdíl od T-Rexe, kterého Spinosaurus zabije a v tom okamžiku symbolicky „převezme pochodeň“, je to velká zlá nestvůra, která existuje jen proto, aby neúnavně sužovala hlavní hrdiny. Film představí další tvory, jako okřídlené Pteranodony, ale Spinosaurus není prezentován jako zvíře, které má na práci to, čím je: super predátorem. Místo toho filmaři ukazují zlovolnou bestii, která pronásleduje Granta a ostatní přes celý ostrov. Jako by to nestačilo, Spinosaurus změnil budoucí Jurské filmy a každý následující převzal myšlenku představit nového super-padoušského dinosaura.

Jurský svět Zánik říše Indoraptor
zdroj: Universal Pictures

Vytrvalá noční můra znovu a znovu

Jurský svět (2015) divákům ukázal park během provozu. Přes osvěžující nápady, jako jsou lidmi „odchovaní“ Raptoři, je následně celý Jurský svět zničen řáděním geneticky upraveného dinosaura. Indominus Rex je kříženec, který silou předčí Tyrannosaura, a přitom je lstivý jako Velociraptor. Navíc se dokáže maskovat jako chameleon, takže predátor o velikosti budovy téměř zmizí před očima a je nezjistitelný, když to zrovna scénář filmu potřebuje.

K velkému překvapení, Jurský svět: Zánik říše (2018) představil Indoraptora, který je v podstatě fantastickým netvorem, jenž rozpoutá chaos po celém Lockwoodově sídle. U toho se ale nezapomene jako stalker potichu vplížit do pokojíčku malé Maisie Lockwood, aby dívku překvapil v posteli. Tohle už bylo vážně příliš.

Třetí Jurský svět může problém napravit

Naštěstí, Jurský svět: Nadvláda nepočítá s tím, že bude pouhým monster filmem. Zánik říše ukončil množení dinosaurů na ostrově, když byl Isla Nublar zničen aktivní sopkou. Zároveň je ale kód pro možné genetické inženýrství dinosaurů ve volné přírodě. V pokračování se objeví všechny původní postavy: Alan Grant, Ellie Sattler a Ian Malcolm. Doufejme, že snímek obnoví perspektivu originálního Jurského parku a bude pohlížet na dinosaury jako na zvířata, vypuštěná do světa, kterému nerozumí. Snad se filmaři nedopustí opakování a nepředstaví další hybridní zvíře, terorizující lidi.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.