Kriminálka Las Vegas: proč William Petersen odešel z role Gila Grissoma?

Byl první a spustil nový fenomén. Seriál Kriminálka Las Vegas (CSI: Crime Scene Investigation) z produkce televizní stanice CBS se vysílal celkem 15 sezón, a to počátkem roku 2000 až do roku 2015. Ze série vznikly celkem čtyři souběžně vysílané show: Kriminálka Miami (CSI: Miami), Kriminálka New York (CSI: NY) a později Kriminálka: Oddělení kybernetiky (CSI: Cyber). Celá frančíza CSI se chlubí velkým počtem epizod a mnoha úspěchy, ale také poměrně konzistentním obsazením. Přesto během let natáčení několik herců vypadlo. Jedním z nich byl William Petersen, který vše odstartoval s prvním týmem jako sympaťák Gilbert Arthur „Gil“ Grissom. Rozhodnutí odejít bylo jeho vlastní.

Kdo je Gil Grissom?

Kriminálka Las Vegas sleduje tým vyšetřovatelů místa činu pod policejním oddělením v Las Vegas, který vede Gil Grissom. Forenzní entomolog a kriminalista se vyznačuje svým intelektem a rezervovaným vystupováním, které do této role perfektně zapadlo. Na druhou stranu, Gilova mírná společenská neohrabanost a snaha řešit případy bez emocí způsobuje, že má problémy se vztahy s ostatními.

V průběhu seriálu se Grissom s několika zločiny osobně sblíží. V první sérii se setká tváří v tvář sériovému vrahovi, kterého se snaží chytit, a je téměř zabit, než situaci zachrání jeho kolegyně Cathrine Willows. Velkým dějovým obloukem je pro Grissoma ztráta sluchu, která je rozpracovaná mezi příběhy 2., 3. a 4. řady seriálu. Ukáže se, že má otosklerózu, degenerativní onemocnění, které zdědil po své matce. Ve 3. řadě podstoupí operaci ztráty sluchu a ve 4. se ukáže, že byla úspěšná.

Během 7. série vykazuje Grissom známky vyhoření a odchází na neurčito učit na Williams College v Massachusetts. Později se však vrací a pokračuje v práci jako součást týmu. V 9. řadě, v 10. epizodě „One to Go“, Grissom oznamuje svůj odchod. Herec William Petersen tehdy opustil CSI jako člen obsazení, ale nadále zůstal výkonným producentem. Vrátil se jako hostujíci hvězda v 11. sezóně ve 13. epizodě „The Two Mrs. Grissoms“, a později ve finále celého seriálu v roce 2015, v televizním filmu CSI: Immortality.

Proč William Petersen opustil Kriminálku Las Vegas?

Kriminálka Las Vegas Gil Grissom William Petersen
zdroj: CBS Television Studios

Herec opustil show CSI, protože věřil, že se v roli Grissoma stává „příliš pohodlným“ a chtěl se věnovat jiným příležitostem. Jeho role byla v dlouhotrvajícím seriálu pěvně zakořeněná, práce se stala monotónní a Petersen měl pocit, že jako herec neroste. „Je to CSI – platí mi spoustu peněz, a já už nemusím nijak tvrdě pracovat. Všechno jsem si to srovnal,řekl herec v roce 2009. „Najednou jsem si uvědomil, že jako umělec začínám atrofovat. Když cokoli děláte devět let, začíná to trochu zahnívat.

Petersen se rozhodl, že se bude nadále věnovat divadlu. Hrál v mnoha divadelních produkcích už před Kriminálkou, a po svém odchodu se k řemeslu vrátil. Hrál v inscenacích jako Slowgirl, Endgame a The Minutes, a také získal cenu Jeffa Jeffersona (Jeff Award) za svůj výkon ve hře Blackbird.

William Petersen ještě jednou jako Gil Grissom

Kriminálka Las Vegas Gil Grissom William Petersen
zdroj: CBS Television Studios

Kriminálka Las Vegas dostala během 9. řady nového šéfa týmu, kterého zahrál Laurence Fishburne. Toho pak ve 12. řadě nahrazuje herec Ted Danson. Seriál Kriminálka Las Vegas (CSI: Crime Scene Investigation) sice skončil, ale to není konec Gila Grissoma. V roce 2021 CBS odvysílala první řadu nového seriálu CSI: Vegas, kde se vrací William Petersen i se svou hereckou kolegyní Jarjou Fox (Sara Sidle), aby se připojili k novému týmu vyšetřovatelů. Premiéra měla být v roce 2020, přesně na 20. výročí prvního seriálu, ale pozastavení natáčení v důsledku pandemie covid-19 show o rok posunulo.

Doba se ale mění, stejně jako vkus diváka. Kriminálka Las Vegas způsobila obrovský rozmach seriálů s tématikou forenzního vyšetřování, a v současné chvíle se zdá, že je třeba najít jiný přístup. CSI: Vegas je podle ohlasů jen vzdáleným stínem původního seriálu, a Gil Grissom se Sarou Sidle jsou spíše nostalgickým lákadlem. William Petersen už se navíc ve druhé řadě neobjeví, s Jarjou Fox se zatím počítá.

zdroj: Nicki Swift, Express, Collider

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.