Kriminálka Miami: proč seriál po desáté sezóně skončil?

Televizní seriály z produkce stanice CBS nebyly jen populární, staly se kulturním fenoménem. Všechno odstartovala v roce 2000 Kriminálka Las Vegas (v originále CSI: Crime Scene Investigation), která měla nakonec 15 sezón a dva závěrečné díly navrch. První spin-off, Kriminálka Miami (CSI: Miami), byl neméně úspěšnou sérií. Její vysílání bylo v roce 2012 po desáté sezóně přerušeno a natáčení nových dílů definitivně skončilo. Ale proč?

Kriminálka Miami sleduje skupinu detektivů a kriminalistů, spolupracujících s policejním oddělením Miami-Dade. Vede je poručík Horatio Caine (David Caruso), forenzní analytik a bývalý příslušník pyrotechnické jednotky. Jeho tým tvoří Calleigh Duquesne (Emily Procter), specialistka na balistiku, poručík Megan Donner (Kim Delaney), detektiv Eric Delko (Adam Rodriguez), přeložený člen LAPD Jesse Cardoza (Eddie Cibrian), detektiv Ryan Wolfe (Jonathan Togo), bývalá agentka FBI Natalia Boa Vista (Eva LaRue) a seržant oddělení Miami-Dade Frank Tripp (Rex Linn). K tomu spousta dalších, kteří jim pomáhají. Forenzní vyšetřování týmu skončilo v dubnu 2012, kdy měla premiéru poslední epizoda 10. série.

Proč byl seriál ukončen?

V jednu chvíli byla Kriminálka Miami podle IMDb (Internet Movie Database) dokonce nejoblíbenějším televizním seriálem na světě. Popularita byla během dekády vysoká, ale navzdory oceněním nakonec CBS celou show zrušila. Důvodem bylo nejen postupně klesající hodnocení z řad diváků i kritiků, ale i stále rostoucí náklady na produkci. Dalo by se říci, že Kriminálka Miami pohltila sama sebe.

Během své závěrečné sezóny se Kriminálka Miami zařadila na 11. příčku v globálním žebříčku sledovanosti televizních seriálů. To je skvělá pozice, ale o poznání nižší, něž 4. místo, kde Kriminálka Miami kralovala první čtyři roky. S novými sezónami sledovanost pomalu klesala, takže se ukončení začínalo rýsovat, ale to nebyl hlavní problém stopky od vedení CBS.

Kriminálka Miami
zdroj: CBS Television Distribution

S úspěchem roste apetit

Na vině byly hlavně rostoucí náklady, které přerostly do astronomických výšin. Výroba dlouhotrvajících televizních show se postupně přirozeně prodražuje. Čím déle každá série trvá, tím více smluv musí být podepsáno, rozšiřuje se produkce, přicházejí nová vyjednávání o platu hlavních hereckých tváří.

Příkladem je David Caruso, jehož výplata činila během 10. sezóny celých $375,000 za jednu epizodu, tedy zhruba 8,200,000 Kč. Jako jiné globálně úspěšné seriály, světový ohlas znamená zdražování, které může vést paradoxně ke konci projektu. V tento moment seriály balancují na hraně, jestli se stále vyplatí pokračovat ve výrobě nových epizod. V CBS usoudili, že Kriminálka Miami tento případ není a vzhledem k slábnoucímu zájmu diváků byla show zrušena.

Aktuálně se na kanál CBS vrací nová televizní show CSI: Vegas (2021), která diváky láká na dva největší oblíbence prvního týmu. Z odpočinku se vrací Gil Grissom (William Petersen) a Sara Sidle (Jarja Fox), aby posílili forenzní tým ve městě hazardu, kde všechno před dvaceti lety odstartovalo.

zdroj: IMDb, Celebrity Net Worth

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.