Matrix 4: je to pokračování nebo reboot? Kdo je nový Vyvolený?

Po průtazích v natáčení kvůli pandemii koronaviru Matrix 4 konečně dorazí do kin. V prvním traileru se objevuje zarostlý Keanu Reeves, který by měl být podle dostupných informací i protagonistou, nikoli jen lákadlem na diváky. Přesto zatím není jasné, jak velký prostor budou mít v Matrix: Resurrections Neo a Trinity, protože ukázky zatím to podstatné tají. Podle všeho se bude děj hodně soustředit na další známou postavu, kterou je Morpheus. Setkáme se s ním ale o mnoho let dříve, a jeho původní herec, Laurence Fishburne, se ve filmu neobjeví. Je Matrix 4 restartem nebo přímým pokračováním originální trilogie?

Kostra děje se rýsuje

Mladého Morphea hraje Yahya Abdul-Mateen II. Ve filmu pátrá po mladé dívce, která je něčím výjimečná – motiv Vyvoleného se tedy opakuje. Nějakým způsobem narušuje fungování matrixu, což z ní samozřejmě dělá hrozbu. Proto bude mít v patách i lovce, který je zároveň hlavním záporákem filmu a říká si agent White. Hugo Weaving se jako agent Smith nevrátí, i když to bylo v plánu. Za tímto rozhodnutím stálo hercovo angažmá v divadelní hře The Visit v době natáčení. Ve filmu se objeví také Neil Patrick Harris, známý hlavně jako Barney ze sitcomu Jak jsem poznal vaši matku.

Keanu Reeves (Neo) a Carrie Anne-Moss (Trinity) hrají podle ukázky starší verze svých klasických postav, což by znamenalo, že se Matrix: Resurrections odehrává po událostech trilogie. Navíc je nová verze matrixu na první pohled daleko modernější. Teorii podporuje i mladší ztvárnění Morphea, který se setkává se starším Neem. Tyto detaily tak ukazují spíše na jakýsi soft-restart, kdy uvidíme jinou alternativu stejných událostí. Nahrává tomu i oficiální synopse Warner Bros., která film popisuje jako „pokračování příběhu vytvořeného v prvním filmu Matrix“ a „rozšíření původního filmu“.

Zopakuje Matrix 4 pokladní terno?

Za scénářem i režií celé Matrixovské trilogie z let 1999-2003 stáli bratři Wachowski. Původní snímek byl přichystaný jako uzavřený celek, a teprve obrovský úspěch Matrixu způsobil, že si Warneři vyžádali napsat další dvě pokračování, která se točila najednou. Oba bratři se později prohlásili za ženy, změnili si jména a nový film režíruje jen Lana Wachowski. Jaké má nový Matrix 4 vyhlídky?

Navázat na ikonické a populární snímky není jednoduché. Matrix byl v roce 1999 jako zjevení: nastolil nový způsob vnímání akčních scén, jejich snímání i střihu, a zároveň jednou provždy změnil i pohled diváků na jejich pojetí. Takové filmové klenoty se objeví jednou za čas. Matrix 4 se musí připravit na to, že se vkus diváka vyvinul, stejně jako na fakt, že bude srovnávaný se svými veleúspěšnými předchůdci. Recyklovaná známá značka neznamená automaticky úspěch, jak dokazuje opakovaně třeba Terminátor. Na druhou stranu, dvacet let dlouhá pauza a zvědavost přiláká do kin nepochybně spoustu diváků, podobně, jako když v roce 2015 Disney vypustil Star Wars: Síla se probouzí.

Podrobnosti zahalené tajemstvím

Fanoušci se musí připravit i na to, že Keanu Reeves a Carrie-Anne Moss možná nebudou mít tak rozsáhlé role, jak diváci očekávají. Budou Neo s Trinity jen jakýmsi pojítkem mezi původními filmy a novými hrdiny? I to je pravděpodobné, protože pokud mají ve Warner Bros. na stole nástřel scénáře na případné další sequely, možná s touhle dvojicí dál nepočítají. Objevují se spekulace, že ona dívka, po které pátrá Morpheus, je ve skutečnosti mladá Triniti. Více informací se určitě dozvíme, až studio vypustí druhý trailer, který nejspíš odhalí i další, zatím skryté detaily. Posunuté a snad už pevné datum světové premiéry je stanovené na 22. prosince 2021.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.