Pán prstenů: proč nejsou hobiti úplně zkažení mocí Jednoho prstenu

Hobiti ve Středozemi v Tolkienově díle Pán prstenů jsou zásadním způsobem odolní vůči nákaze Sauronovým Jedním prstenem. Tento artefakt je základním stavebním kamenem Pána prstenů, a je o něm známo, že má moc korumpovat a ovládat své nositele. V čem spočívá rezistence hobitů?

Ve vyprávění Pána prstenů projevují Frodo, Samvěd, Smíšek a Pipin velmi naprůměrnou odolnost vůči Prstenu, zvláště pak první dvojice. Navzdory tomu, že byl Frodo v závěru putování v Návratu krále velmi sklíčený tíhou svého břemene, v celé trilogii panuje atmosféra, že hobitům lze v souvislosti s Prstenem věřit, zatímco ostatním ne.

Dobrosrdeční půlčíci

Hlavním důvodem, proč jsou hobiti odolní vůči Prstenu, je hlavně jejich nedostatek vládnoucích ambicí. Netouží po moci, netouží po slávě ani nemají touhu ovládat ostatní. Láska hobitů k jejich prostému způsobu života znamená, že síla Prstenu nemá možnost chytit se nějaké skryté touhy v jejich srdci, jako tomu je v případě Boromira v Emyn Muil na břehu řeky Anduiny. Jsou tady ale další důvody, proč se hobiti jako Frodo nebo Sam nedají tak snadno zkazit, jako v případě Sméagola.

Hobiti nebyli součástí Sauronových původních dobyvatelských plánů. Temný pán je považoval za podřadné, neviděl na nich nic výjimečného a tak se jejich rasu nesnažil konvertovat svou zkaženou mocí. Zdá se, že to byl jen světaznalý Gandalf, kdo viděl skutečný potenciál hobitů. Sméagol byl jiné rasy, jedné ze tří původních předchůdců „dnešních“ hobitů, která se nazývá Stoor (u nás Statové). Tato odlišnost by vysvětlovala jeho náchylnost ke zkažení Prstenem.

Prsten je pokušení

Mnoho dalších postav trilogie Pán prstenů má své vlastní plány a nevyslovené touhy, kterých se dokáže Prsten chytit a skrze tyto touhy je zkazit a ovládnout. Boromir chtěl Prsten použít ke zničení Saurona a stejnou myšlenku má později i jeho bratr Faramir. Sméagol chtěl Prsten jednoduše vlastnit jako svůj majetek, zatímco Bilbo touží po dobrodružství s ním spojeném. Po celou dobu příběhu se zdá, že Frodo nemá žádné podobné chutě. Je obětavý, má čisté srdce a je to prostě dobrák, stejně jako jeho souputník Samvěd. Jediný důvod, proč Sam navrhuje Frodovi, že ponese Prsten cestou do Mordoru, je jeho upřímná starost o svého přítele, tváří tomu, jak na něho doléhá tíha Prstenu.

Pán prstenů Společenstvo prstenu Dvě věže Návrat Krále Hobit
zdroj: New Line Cinema / Warner Bros. Pictures Group

Věrný přítel Sam

Aragorn i Gandalf si dobře uvědomují, že jsou náchylní ke zkažení mocí Prstenu. Na začátku cesty, ještě v Kraji, dá Gandalf jasně najevo, aby ho Frodo s Prstenem nepokoušel. Aragorn zase Prsten odmítne, když mu ho zoufalý Frodo nabídne na vrcholu Amon Hen. Oba jsou dost moudří na to, aby věděli, že se Prsten pokusí rozvrátit jejich nejlepší úmysly, jako se to stalo kdysi s Isildurem a později i s Boromirem. Ale co Samvěd?

Poté, co Odula zdánlivě zabije Froda, vezme Sam Prsten s úmyslem dokončit úkol sám. Film tento fakt nezohlednil, a Samvěd se stává po jednu chvíli nositelem Prstenu. Ten ho v knize pokouší představou obrovské zahrady, kterou má jen pro sebe. Protože je Sam pokorný, vrátí Prsten Frodovi, jakmile se k němu dostane ve věži Cirith Ungol. Film nabídne pouze scénu, kdy Sam dobrovolně podává Prsten Frodovi. Oba dva jsou jediní, kdo má dostatečně pevnou vůli a odhodlání odolat Sauronově korupci a donést Prsten k Hoře Osudu. Když pak Frodo cestou vzhůru zkolabuje, je to právě Sam, který ho i s Prstenem vynese nahoru. I proto se mezi fanoušky stále diskutuje o tom, že je Sam skutečným hlavním protagonistou Tolkienovy knižní trilogie Pán prstenů.

Podobné články

Komentáře

  1. Děkuji. Knihy i filmy od Tolkiena miluju, považuji je za poplatné jakékoli době a toto je výtečný náhled, co lze použít i do osobního života.

  2. Jednu důležitou okolnost jste nezmínil. Sauron s Celebrimborem vykovali ne jeden, ale mnoho prstenů moci. Rozdali je národům Středozemě a Sauron poté tajně ukoval Jeden, který ovládal všechny ostatní. Elfové to rozpoznali a prsteny nenosili. Ale pro hobity žádné prsteny vytvořeny nebyly, nebyli pro Saurona podstatní, takže je skrze Jeden nemohl ani přímo ovlivňovat.

  3. Když už se bavíme o schopnosti odolávat moci prstenu, nemělo by se zapomenout na Bilba. On byl přece (krom Sama, který ho však nesl jen krátkou chvíli) jediný, kdo se ho byl schopen vzdát a předat ho někomu jinému.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejoblíbenější

Pablo Escobar: kolik peněz z bohatství drogového krále se podařilo najít a zajistit?

Legendární Pablo Escobar dokázal vydělat miliardu dolarů týdně. Kam odtekla čtvrtina majetku, která se po jeho smrti "záhadně" ztratila?

Otrokářství ve východní Evropě. Tataři na krymských trzích prodávali unesené děti z Finska

Otrokářství nebylo výhradní doménou severoatlantického obchodu s Afričany. Severní Evropa o tom ví své, přestože se o tom vůbec nemluví.

Bloody Benders: nechvalně známá rodina sériových vrahů si svojí práci užívala

Vtipně masakrální film Od Soumraku do úsvitu měl originální předlohu v historii, v podobě první rodiny sériových vrahů