Hobiti ve Středozemi v Tolkienově díle Pán prstenů jsou zásadním způsobem odolní vůči nákaze Sauronovým Jedním prstenem. Tento artefakt je základním stavebním kamenem Pána prstenů, a je o něm známo, že má moc korumpovat a ovládat své nositele. V čem spočívá rezistence hobitů?
Ve vyprávění Pána prstenů projevují Frodo, Samvěd, Smíšek a Pipin velmi naprůměrnou odolnost vůči Prstenu, zvláště pak první dvojice. Navzdory tomu, že byl Frodo v závěru putování v Návratu krále velmi sklíčený tíhou svého břemene, v celé trilogii panuje atmosféra, že hobitům lze v souvislosti s Prstenem věřit, zatímco ostatním ne.
Dobrosrdeční půlčíci
Hlavním důvodem, proč jsou hobiti odolní vůči Prstenu, je hlavně jejich nedostatek vládnoucích ambicí. Netouží po moci, netouží po slávě ani nemají touhu ovládat ostatní. Láska hobitů k jejich prostému způsobu života znamená, že síla Prstenu nemá možnost chytit se nějaké skryté touhy v jejich srdci, jako tomu je v případě Boromira v Emyn Muil na břehu řeky Anduiny. Jsou tady ale další důvody, proč se hobiti jako Frodo nebo Sam nedají tak snadno zkazit, jako v případě Sméagola.
Hobiti nebyli součástí Sauronových původních dobyvatelských plánů. Temný pán je považoval za podřadné, neviděl na nich nic výjimečného a tak se jejich rasu nesnažil konvertovat svou zkaženou mocí. Zdá se, že to byl jen světaznalý Gandalf, kdo viděl skutečný potenciál hobitů. Sméagol byl jiné rasy, jedné ze tří původních předchůdců „dnešních“ hobitů, která se nazývá Stoor (u nás Statové). Tato odlišnost by vysvětlovala jeho náchylnost ke zkažení Prstenem.
Prsten je pokušení
Mnoho dalších postav trilogie Pán prstenů má své vlastní plány a nevyslovené touhy, kterých se dokáže Prsten chytit a skrze tyto touhy je zkazit a ovládnout. Boromir chtěl Prsten použít ke zničení Saurona a stejnou myšlenku má později i jeho bratr Faramir. Sméagol chtěl Prsten jednoduše vlastnit jako svůj majetek, zatímco Bilbo touží po dobrodružství s ním spojeném. Po celou dobu příběhu se zdá, že Frodo nemá žádné podobné chutě. Je obětavý, má čisté srdce a je to prostě dobrák, stejně jako jeho souputník Samvěd. Jediný důvod, proč Sam navrhuje Frodovi, že ponese Prsten cestou do Mordoru, je jeho upřímná starost o svého přítele, tváří tomu, jak na něho doléhá tíha Prstenu.
Věrný přítel Sam
Aragorn i Gandalf si dobře uvědomují, že jsou náchylní ke zkažení mocí Prstenu. Na začátku cesty, ještě v Kraji, dá Gandalf jasně najevo, aby ho Frodo s Prstenem nepokoušel. Aragorn zase Prsten odmítne, když mu ho zoufalý Frodo nabídne na vrcholu Amon Hen. Oba jsou dost moudří na to, aby věděli, že se Prsten pokusí rozvrátit jejich nejlepší úmysly, jako se to stalo kdysi s Isildurem a později i s Boromirem. Ale co Samvěd?
Poté, co Odula zdánlivě zabije Froda, vezme Sam Prsten s úmyslem dokončit úkol sám. Film tento fakt nezohlednil, a Samvěd se stává po jednu chvíli nositelem Prstenu. Ten ho v knize pokouší představou obrovské zahrady, kterou má jen pro sebe. Protože je Sam pokorný, vrátí Prsten Frodovi, jakmile se k němu dostane ve věži Cirith Ungol. Film nabídne pouze scénu, kdy Sam dobrovolně podává Prsten Frodovi. Oba dva jsou jediní, kdo má dostatečně pevnou vůli a odhodlání odolat Sauronově korupci a donést Prsten k Hoře Osudu. Když pak Frodo cestou vzhůru zkolabuje, je to právě Sam, který ho i s Prstenem vynese nahoru. I proto se mezi fanoušky stále diskutuje o tom, že je Sam skutečným hlavním protagonistou Tolkienovy knižní trilogie Pán prstenů.