Pán prstenů: proč nikdo nezastavil trpaslíky při kopání v Morii?

Balrog výrazně naruší výpravu Společenstva, když skupina zvolí překonání Mlžných hor skrz trpasličí království Moria. Ale proč se démon dostal na povrch? Gandalfovu neochotu projít podzemím objasňuje v prvním filmu trilogie Pán prstenů Saruman: „Moria… Bojíš se jít do těch dolů. Trpaslíci dolovali příliš chamtivě a příliš hluboko. Ty víš, co probudili v temnotě Khazad-dûm… stín a plamen.“ Zkáze, způsobené tímto zlem, by se dalo zabránit, kdyby měl někdo pod kontrolou chamtivost trpaslíků. Jenže je nikdo nezastavil.

Zlo starší než Prsteny moci

Trpaslíci ze Středozemě se vyznačují především svou hrdostí, ambicemi a umem v oblasti hornictví a řemesel. Jejich popis z hlavy J. R. R. Tolkiena se stal v podstatě dogmatem pro vyobrazení trpaslíků napříč celým fantasy žánrem, stejně jako jejich konflikt s elfy. Všechny vlastnosti trpaslíků tak vlastně přispěly k celému neštěstí, k jakému došlo v Morii, království Khazad-dûm. Gimli vyzdvihuje jeho prosperitu a nezdolnou slávu, když družina dorazí. Jenže kdysi největší trpasličí říše je už tou dobou zničena hrabivostí, když trpaslíci těžili cenný mithril tak hluboko, že probudili nepojmenované zlo. Stvoření zdecimovalo celou zde žijící populaci a zabilo krále Durina VI. Tak vzniklo přízvisko „Durin’s Bane“, tedy Durinova zhouba. Ke své smůle na něho narazilo Společenstvo.

Kdyby byli zástupci elfů nebo království lidí dostatečně prozíraví, mohli by zabránit katastrofě, která zničila kdysi vzkvétající království trpaslíků. Přinejmenším mohli vyřešit problém s Balrogem v jeho zárodku, dlouho předtím, než doly zaplavili skřeti, kteří tvora začali uctívat jako božstvo. O staletí později by pak Společenstvo nenarazilo na tak zásadní potíž svého putování. Jenže i kdyby Durinův národ dostal varování, zůstává tady problém: trpaslíci jsou příliš tvrdohlaví. Po zpustošení Khazad-dûm („trpasluj“) tak začali elfové místu přezdívat Moria („černá díra“).

Paličatý jako mezek

Zachraňte mě před tvrdohlavostí trpaslíků,“ poznamená Gandalf ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta (2012), což ilustruje jednu ze základních překážek v jednání s Durinovým lidem. Trilogie Hobit v podstatě slouží jako skvělá demonstrace tohoto problému. Proč trpaslíky nikdo nezastavil? I kdyby existovala nějaká varování, trpaslíci by návrh na omezení těžby brali jako urážku svého způsobu života. Takový přístup by zkrátka nebyl úspěšný.

Kdyby existovala šance, jak zabránit trpaslíkům v jejich vlastní hrabivosti a touze po bohatství, dalo se předejít mnoha problémům. Moria mohla být v době příchodu Společenstva stále prosperujícím královstvím. Balrog ani skřeti by nedostali příležitost udělat z jeskynního komplexu pod Mlžnými horami svou vlastní pevnost. Kvůli chamtivosti trpaslíků a neschopnosti politických představitelů Středozemě pracovat na zlepšení vzájemné komunikace mezi národy bylo ztraceno mnoho životů a k tomu se zrodilo zlo. Takový už ale je celý Pán prstenů, který ilustruje i naší vlastní společnost. Ostatně, jak by mohl být Tolkienův příběh tak oblíbený a nadčasový, kdyby neobsahoval to hlavní: konflikt.

Podobné články

Komentáře

 1. Mno logicky by Trpaslíci elfy neposlechli.
  Potom taky, nikdo neměl ponětí kam se Balrog schoval potom co byl první temný pán poražen(stejně jako zmizela Odula). Až když se trpaslíci přiblížili došlo Radě že je Balrog právě tam. Sice by ho asi mohli společně zničit, ale v Morii by byl ve výhodě a stálo by to hodně životů.
  A trpaslíci byli chamtivý, v podstatě se kolem toho točí celý závěr Hobita. I kdyby o Balrogovi věděli, nezastavili by se.

 2. Proč?
  Protože v té době ještě nebyly vynalezeny ty báječné stavební úřady, úřady územního plánování a báňský úřad, naplněné těmi skvělými erudovanými osobnostmi.

  • Rozvinula se tu níže pěkná diskuze o známých věcech, já ovšem odpověděl -viz výše- tak, jak jsem odpověděl, protože sama otázka nedává v logice Tolkienova světa smysl.
   V článku je psáno: „Kdyby byli zástupci elfů nebo království lidí dostatečně prozíraví, mohli by zabránit katastrofě, která zničila kdysi vzkvétající království trpaslíků.“ – a to je, podle mého, základ mylného náhledu na celý problém, bez ohledu na níže zmíněná fakta o jménu balroga nebo vědomí kohokoliv o tom, kde se ta potvora ukryla.
   Kdyby totiž byli zástupci elfů nebo království lidí AŽ TAK dostatečně prozíraví, nebylo by o čem psát.

 3. Proč? Protože nevěděli, že tam Balrog je. Oni když se schovali, jaksi nenechali vizitky s pozvánkou na čaj, kam se schovávají. To ladění článku až moc smrdí progesivismem.

  • Dobrý den, Gandalf věděl, že v hlubinách Morie odpočívá Durinova zhouba. Kniha uvádí, že doly před lety prošel a nabyl dojmu, že je jeskynní komplex skřety z větší části opuštěný. Díky tomu se domníval, že ho Společenstvo dokáže bez povšimnutí projít, aniž by vznikl důvod, aby se démon probudil. Článek je zamyšlením nad událostmi trilogie včetně toho, co kdyby se národy Středozemě spojily. Neznamená to, že by měly nebo že je to možné.

   • Ehm… Článek neřeší průchod společenstva, ale probuzení Balroga trpaslíky. A pro tuto událost platí můj komentář. Gandalf o něm věděl, proto se nejdříve snažil vést společenstvo podél hor, když zjistil, že tuto cestu hlídají Sarumanovi špehové tak se rozhodl projít před hory, což se také nezdařilo a nezbývalo risknout Morii.

 4. Ahoj,
  proč se při vstupu do Morie Gimli tak diví, že je nikdo nevítá a pak tam oplakává bratránka nebo koho?
  Já myslel, že je tam skřeti/Barlog vyvraždili už kdysi dávno a přesto to působí, jako by si Gimli jen odskočil na výlet do roklinky a oni mu mezitim vyvraždili příbuzenstvo.
  Nečetl jsem knihy, proto v tom časovém sledu nemám vůbec jasno.
  Děkuji za objasnění

  • Do Morie vyšel s výpravou Balin, aby vyčistil Morii od skřetů a vrátil Khazad-dum trpaslíkům. Nikdo ovšem neměl zprávy o tom, jak se výpravě vedlo. Proto Gimli očekával/doufal v to, že narazí na trpaslíky. Našel ovšem jen Balinův hrob, který už je ve filmu. Balin byl chvíli vládce Morie, dokud ho a další trpaslíky neporazili skřeti.

  • Moria byla obsazena skřety po staletí. Spoustu let po tom, co trpaslíci dobyli zpět Osamělou horu a několik let před událostmi Společenstva se Balin s družinou vydali znovu zkusit Morii získat. Prvních pár let se jim dařilo, postupovali a posílali zprávy o postupu, pak ale zprávy přestaly chodit. Panovalo podezření, že selhali, ale Gimli (který se sám osobně chtěl s Balinem vydat do Morie ale byl odmítnut kvůli věku) věřil, že se jim daří, jen mají plné ruce práce. Poslední zprávy měl o dobrých výsledcích, proto ten šok.

 5. Nebýt souboje Gandalfa s Balrogem, nestal by se Gandalf Bílým. To mu později umožní výraznou silou pomáhat v boji proti zlu. Tolkien má vše promyšlené a vyvážené, vše má svou logiku, chce to jen pozorně číst.

 6. Ach jo. Ony tam asi nebyly dveře s nápisem ‚tady odpočívá Balrog – nerušit‘.
  Nakonec není nad to, si přečíst trilogii (a třeba i Silamrilion) a nesnažit se hledat díry ve filmovém zpracování.

  • Dobrý den, trilogii jsme samozřejmě četli – několikrát. Text nehledá žádné díry ve filmu, jedná se pouze o úvahu nad naším oblíbeným tématem. Jen pro doplnění, Gandalf o Gothmogovi v Morii ví. Pouze doufá, že družina nenápadně projde.

   • Vy tady několikrát zmiňujete, že onen Balrog je Gothmog, ale moc nechápu jak jste na to přišel. Pokud si dobře ze čtení knih pamatuji, tak Gothmog byl zabit Ecthelionem v bitvě o Gondolin

 7. To je teda dílo, nejprve by si měl každý kdo chce diskutovat přečíst silmarilion. A pak trilogii. Trpaslici byly takto vytvoření, odolní a tvrdí. Nekochali se krásou světa. A ta chamtivost? Ta je pravděpodobně dána sedmi prsteny. Navíc, nikdo ani Valar netušili kde se skrývá Balrog. Byly spory mezi elfy a trpaslíky, a ne vždy to byla vina trpaslíku. Navíc trpaslíci mezi sebou určitě nevalčili tak jako Feanorův rod s ostatními elfy.

 8. Nikoli konflikt – ale mnohem více – naději na to, že jednou se to vše dobře vyřeší. Dobro zvítězí a zlo bude odstraněno.

 9. Trpaslíci v žádném případě nemohli vědět, že se někde hluboko v Mlžných horách ukrývá Balrog. A zrovna tak to nemohli vědět ani elfové ani lidé. Takže jaká prozíravost?

  V odpovědích tu píšete, že Gandalf o Balrogovi v Morii věděl. To sice ano, ale věděl o něm až poté, co ho trpaslíci probudili, určitě ne předtím. A btw. Balrog v Morii určitě není Gothmog. Gothmoga zabil Ecthelion během bitvy o Gondolin (což je 5500 let před tím, než trpaslíci vůbec Balroga probudili).

  • Konečně to někdo napsal správně, že trpaslíci během dolování nemohli vědět, že se tam Balrog ukrývá. Nemyslím nic špatně proti autorům, ale asi jen špatně pochopili připomínky výš.

 10. Zbytečnější článek snad vzniknout nemohl. 😀 Trpaslíci jsou tvrdohlaví. Děkuji za odkrytí tohoto staletí utajovaného tajemství. 😀 😀

 11. Trpaslíky vytvořil Aulee, jeden z Valar ( mezi která patřil i Melkor, prapůvodce zla a temnoty) Trpaslíky stvořil “ bez vědomí“ samotného Iuvatara ( Boha ), který mu na jeho dílo (trpalíky ) řekl, že mohou žít ale pramálo budou ctít přírodu a život a že si nikdy nebudou rozumět s ostatními obyvateli Středozemě. Trpaslíci sami o sobě byli již stvořeni jen pro dolování, kování a tvoření z kamene bez ohledu na to, co bude nebo co bylo.
  Pro hlubší pochopení toho, co je zde psáno je potřeba přečíst si knihy a ne jen dedukovat z „hloupých“ filmů, které samy o sobě o Tolkienově světě neříkají téměř nic. Je pošetilostí zde rozebírat toto téma a při tom očividně nebýt vůbec seznámen s oním velkolepým dílem. Je to jako kdybych já, kuchař, psal o astrofyzice.

 12. Jak už tady psal jeden uživatel přede mnou, trpaslíci ani nikdo jiný ve Středozemi nevěděl, že pod Mlžnými horami je ukrytý balrog, dokud se k němu neprokopali, takže je ani nikdo varovat nemohl. A jak taky zmíněný uživatel napsal, tak tento balrog se Gothmog nejmenoval, tento balrog žádným jménem znám nebyl, jen jeho přezdívka byla „Durinova zhouba“.

 13. Pokud Tolkien vytvořil trpaslíky tak jak je vytvořil. Je třeba dopátrat, kdo byl jejich předlohou. Případně co jej přimělo vytvořit trpaslíky takové jací jsou.

  V diskusi je tu často zmíněn ,,Silamrilion,, …jakožto zdroj informací ohledně Středozemě. Tu však má na svědomí jeho synátor. Vytvořil ji z pozůstalosti po otci. …cca někdy v roce 1977. …tři roky po jeho smrti. …Tam bych zas až tak moc nehledal objasnění nátury trpajzlíků. …Hledal bych spíš v předmluvě k druhé edici Pána prstenů z roku 1966. …tu jsem zatím nečetl. …

  Co se týče Barloga. …v něm čuju značný vliv Lewise. …naznačuje to věnování Lewisovi knihy Rady zkušeného dábla. Vyšla tuším 1947. …Pán prstenů vyšel 1954. Tolkien to smolil cca 10 let. Takže ten vliv či inspirace je tam možná. …Když k tomu přidáme zážitek první světové války přímo ze zákopů a druhou válku. Tak díky dovýchově u katolického kněze bych aj já sáhl po Barlogovi. …,,Kdo chce moc, nemívá nakonec nic.,,

  Mám za to, že Tolkieovi trpajzlíci jsou alegorií něčeho z jeho současnosti. …spíš někoho. …možná i nějakého národa či sociální vrstvy tehdejší Evropy. ….Dokonce se domnívám, ale pravděpodobně mylně, že Středozem a bitva o ni je alegorií Evropy a dvou sv. válek. …Tolkien byl ale v prvé řadě pohádkář a mytholog. Takže nějakou přímou souvislost mezi Pánem prstenů a válečnou Evropou nelze najít bez přímého sdělení samotného Tolkiena, jak se věci skutečně mají.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejoblíbenější

Pablo Escobar: kolik peněz z bohatství drogového krále se podařilo najít a zajistit?

Legendární Pablo Escobar dokázal vydělat miliardu dolarů týdně. Kam odtekla čtvrtina majetku, která se po jeho smrti "záhadně" ztratila?

Otrokářství ve východní Evropě. Tataři na krymských trzích prodávali unesené děti z Finska

Otrokářství nebylo výhradní doménou severoatlantického obchodu s Afričany. Severní Evropa o tom ví své, přestože se o tom vůbec nemluví.

Bloody Benders: nechvalně známá rodina sériových vrahů si svojí práci užívala

Vtipně masakrální film Od Soumraku do úsvitu měl originální předlohu v historii, v podobě první rodiny sériových vrahů