Pán prstenů: proč nikdo nezastavil trpaslíky při kopání v Morii?

Balrog výrazně naruší výpravu Společenstva, když skupina zvolí překonání Mlžných hor skrz trpasličí království Moria. Ale proč se démon dostal na povrch? Gandalfovu neochotu projít podzemím objasňuje v prvním filmu trilogie Pán prstenů Saruman: „Moria… Bojíš se jít do těch dolů. Trpaslíci dolovali příliš chamtivě a příliš hluboko. Ty víš, co probudili v temnotě Khazad-dûm… stín a plamen.“ Zkáze, způsobené tímto zlem, by se dalo zabránit, kdyby měl někdo pod kontrolou chamtivost trpaslíků. Jenže je nikdo nezastavil.

Zlo starší než Prsteny moci

Trpaslíci ze Středozemě se vyznačují především svou hrdostí, ambicemi a umem v oblasti hornictví a řemesel. Jejich popis z hlavy J. R. R. Tolkiena se stal v podstatě dogmatem pro vyobrazení trpaslíků napříč celým fantasy žánrem, stejně jako jejich konflikt s elfy. Všechny vlastnosti trpaslíků tak vlastně přispěly k celému neštěstí, k jakému došlo v Morii, království Khazad-dûm. Gimli vyzdvihuje jeho prosperitu a nezdolnou slávu, když družina dorazí. Jenže kdysi největší trpasličí říše je už tou dobou zničena hrabivostí, když trpaslíci těžili cenný mithril tak hluboko, že probudili nepojmenované zlo. Stvoření zdecimovalo celou zde žijící populaci a zabilo krále Durina VI. Tak vzniklo přízvisko „Durin’s Bane“, tedy Durinova zhouba. Ke své smůle na něho narazilo Společenstvo.

Kdyby byli zástupci elfů nebo království lidí dostatečně prozíraví, mohli by zabránit katastrofě, která zničila kdysi vzkvétající království trpaslíků. Přinejmenším mohli vyřešit problém s Balrogem v jeho zárodku, dlouho předtím, než doly zaplavili skřeti, kteří tvora začali uctívat jako božstvo. O staletí později by pak Společenstvo nenarazilo na tak zásadní potíž svého putování. Jenže i kdyby Durinův národ dostal varování, zůstává tady problém: trpaslíci jsou příliš tvrdohlaví. Po zpustošení Khazad-dûm („trpasluj“) tak začali elfové místu přezdívat Moria („černá díra“).

Paličatý jako mezek

Zachraňte mě před tvrdohlavostí trpaslíků,“ poznamená Gandalf ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta (2012), což ilustruje jednu ze základních překážek v jednání s Durinovým lidem. Trilogie Hobit v podstatě slouží jako skvělá demonstrace tohoto problému. Proč trpaslíky nikdo nezastavil? I kdyby existovala nějaká varování, trpaslíci by návrh na omezení těžby brali jako urážku svého způsobu života. Takový přístup by zkrátka nebyl úspěšný.

Kdyby existovala šance, jak zabránit trpaslíkům v jejich vlastní hrabivosti a touze po bohatství, dalo se předejít mnoha problémům. Moria mohla být v době příchodu Společenstva stále prosperujícím královstvím. Balrog ani skřeti by nedostali příležitost udělat z jeskynního komplexu pod Mlžnými horami svou vlastní pevnost. Kvůli chamtivosti trpaslíků a neschopnosti politických představitelů Středozemě pracovat na zlepšení vzájemné komunikace mezi národy bylo ztraceno mnoho životů a k tomu se zrodilo zlo. Takový už ale je celý Pán prstenů, který ilustruje i naší vlastní společnost. Ostatně, jak by mohl být Tolkienův příběh tak oblíbený a nadčasový, kdyby neobsahoval to hlavní: konflikt.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.