Arnold Schwarzenegger je jedním z nejikoničtějších představitelů akčních snímků 80. let, a kultovní Predátor z roku 1987 se řadí mezi jeho nejlepší snímky. Když došlo na předprodukci pokračování řádění mimozemského lovce v džungli, plány zahrnovaly i návrat titulní postavy. Kvůli několika faktorům se ale Dutch nakonec ve snímku Predátor 2 neukázal. Schwarzenegger se místo toho rozhodl natočit komedii Dvojčata.
Studio tedy našlo náhradu a v hlavní roli se objevil Danny Glover, který s lovcem z vesmíru svádí boj mezi mrakodrapy v centru Los Angeles. Jeden z producentů snímku Predátor 2, John Davis, tvrdí, že se vzájemná dohoda s Arnoldem rozpadla kvůli finanční neshodě. Podle Davise rakouská ikona nepodepsala účast kvůli malému honoráři. Arnoldův požadavek měl údajně činit 250 000 dolarů.
Podruhé do stejné řeky nevstoupíš?
Původní film utržil v pokladnách kin 120 milionů dolarů, což bylo tehdy slušné číslo. Očekávání finančního úspěchu od pokračování byla oprávněně vyšší. Zdá se proto skutečně zvláštní, že by „pouhých“ čtvrt milionu dolarů stačilo k tomu, aby se studio s hlavní hvězdou nedohodlo. Predátor 2 nakonec vydělal přesně polovinu toho, co první snímek, a odnesl si 60 milionů dolarů. Kdyby se v pokračování vrátil Schwarzenegger, film by si v kinech určitě vedl lépe.
Sám Arnold nevidí problém filmu v jeho honoráři nebo tehdejší konkurenci v kinech. Podle jeho slov jde jednoduše o to, aby měl člověk čich na to dělat dobré volby a dobré filmy. „Smutné je, že někdy studia odvedou skvělou práci při výrobě pokračování, a jindy to opravdu podělají, a za to všechno může chamtivost,“ říká sám Arnold Schwarzenegger. „Touha vydělat co nejvíce peněz může vést ke špatným kreativním rozhodnutím, která poškozují finanční úspěch konečného produktu. Takže nenajímají správné obsazení nebo správného režiséra,“ myslí si Arnold.
Někdy to prostě nevyjde
Za zmínku stojí i fakt, že se k režii pokračování Predátora nevrátil John McTierman, který měl na svědomí první film. McTierman pokračoval v natáčení dalších divácky oblíbených snímků, jako Smrtonosná past, Hon na ponorku, Šaman nebo Vikingové. Série Predátor pokračovala také, ale Schwarzenegger už se do ní nikdy nevrátil, na rozdíl od Terminátora.
Kolují drby, že se Arnoldovi nechtělo vracet do role Dutche kvůli absenci dialogů. Schwarzenegger tehdy nebyl známý jako někdo, kdo je obsazován pro své dramatické pózy nebo dlouhé dialogové scény. Jeho filmy z té doby, jako Špinavá dohoda nebo Běžící muž, jednoduše nemají prostor pro takové momenty. Tento element byl tak pro Arnolda možná jedním z dalších faktorů, kvůli kterým se do druhého Predátora příliš nehrnul. Dlouho se také mluví o tom, že byl Arnold s výběrem rolí opatrný poté, co v kinech propadl Ničitel Conan (1986) a nenavázal na úspěch jedničky.
Poklad ze zlatého fondu VHS kazet
Predátor 2 měl v první řadě problém s tím, že se napětí originálu vytratilo. Jakmile divák během sledování zjistí, že se lovec z vesmíru vrátil v džungli velkoměsta, co dalšího potřebuje vědět? Původní snímek odhaloval vzhled zabijáka pomalu, ukazoval nejprve jeho infravidění, poté sbírání trofejí, později schopnost maskování nebo ramenní kanón. V době, kdy nebylo možné shlédnout trailer na internetu, byla návštěva kina jedním velkým překvapením. Predátor 2 ale nepřinesl žádnou novou hloubku a Arnoldovi se možná vyplatilo dát na svůj instinkt. Přesto snímek funguje a díky nostalgii má po letech v srdcích diváků své místo.
zdroj: Collider, Digital Spy, Film School Rejects