Reboot, remake, prequel, sequel, spin-off. Znáte pojmy ze světa filmu?

Reboot

Výraz reboot znamená v podstatě restart. V případě filmu se tak označují ty snímky, které uchopí známou frančízu a začnou znovu, od samého začátku, ale s jiným obsazením. Právě tohle je aktuálně nejoblíbenější výstřelek Hollywoodu. Nejlepším příkladem je Spider-Man, který se rebootuje v krátké době už podruhé. Nejdříve přišla úspěšná trilogie Sama Raimiho (2002-2007). Sony se poté rozhodlo začít vyprávět celý příběh znovu a jinak s filmy Amazing Spider-Man (2012, 2014), ale tenhle pokus naprosto pohořel. Aktuální fúze s Marvelem tak přinesla již druhý reboot Petera Parkera.

Remake

Donedávna nejčastěji skloňovaný výraz pro hollywoodské přetáčení původních filmů. Remake znamená zpracovat většinou starší snímek, který se natočí s novým obsazením. Časté jsou i úpravy děje, které reagují například na aktuální dobu. Takový remake je třeba Souboj Titánů z roku 2010, který se pokusil oživit stejnojmennou zlatou klasiku z roku 1981. Dalším příkladem je King Kong, který je na počet remaků nejspíš rekordmanem. Někdy je ale remake i film, který považujeme za originál – například snímek Sejměte Cartera.

Reboot, remake, prequel, sequel, spin-off. Znáte pojmy ze světa filmu?
zdroj: Warner Bros. Pictures

Prequel

Film označený jako prequel vypráví příběh, který se odehráva před už známými událostmi. Dějově tak předchází již natočeným filmům a podle potřeby může nebo nemusí na původní snímky přímo navázat. Nejlepším příkladem jsou Star Wars, které přinesly dokonce celou prequelovou trilogii. Klasika George Lucase spatřila svět v letech 1977-1983 a až později byly filmy označeny jako epizody IV, V a VI. Mezi lety 1999-2005 pak Lucas vyprávěl příběh, který všemu předcházel a vznikly epizody I, II a III. Aktuálně se připravuje například prequel k sérii Hunger Games.

Reboot, remake, prequel, sequel, spin-off. Znáte pojmy ze světa filmu?
zdroj: lucasfilm.com

Sequel

Pokračování nebo jednoduše další díl, který dějově navazuje (přímo nebo nepřímo) na předchozí události. Sequel tak počítá se stejným obsazením, jako v předchozích filmech. Piráti z Karibiku mají pět dílů, byly tedy natočené už čtyři sequely. Příkladů je spousta: Indiana Jones, Rocky, Vetřelec atd. Nový Top Gun: Maverick (2020) je také sequelem k původní klasice z roku 1986.

Spin-off

Výraz spin-off označuje něco, co vzniklo jako derivát nějakého existujícího produktu nebo frančízy. V případě filmu tak spin-off vezme některé postavy původního děje, které dostanou vlastní příběh, který s tím mateřským nesouvisí nebo na něj teprve naváže. Dobrý příklad je snímek Hobbs a Shaw, kde si spolu zařádili Dwayne Johnson a Jason Statham – bez spojitosti se sérií Rychle a zběsile, kde se jejich postavy zrodily. Nebo Bumblebee (2018), který je zase spin-off k filmům Transformers.

Reboot, remake, prequel, sequel, spin-off. Znáte pojmy ze světa filmu?
zdroj: cinemart.cz

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.