Reboot, remake, prequel, sequel, spin-off. Znáte pojmy ze světa filmu?

Reboot

Výraz reboot znamená v podstatě restart. V případě filmu se tak označují ty snímky, které uchopí známou frančízu a začnou znovu, od samého začátku, ale s jiným obsazením. Právě tohle je aktuálně nejoblíbenější výstřelek Hollywoodu. Nejlepším příkladem je Spider-Man, který se rebootuje v krátké době už podruhé. Nejdříve přišla úspěšná trilogie Sama Raimiho (2002-2007). Sony se poté rozhodlo začít vyprávět celý příběh znovu a jinak s filmy Amazing Spider-Man (2012, 2014), ale tenhle pokus naprosto pohořel. Aktuální fúze s Marvelem tak přinesla již druhý reboot Petera Parkera.

Remake

Donedávna nejčastěji skloňovaný výraz pro hollywoodské přetáčení původních filmů. Remake znamená zpracovat většinou starší snímek, který se natočí s novým obsazením. Časté jsou i úpravy děje, které reagují například na aktuální dobu. Takový remake je třeba Souboj Titánů z roku 2010, který se pokusil oživit stejnojmennou zlatou klasiku z roku 1981. Dalším příkladem je King Kong, který je na počet remaků nejspíš rekordmanem. Někdy je ale remake i film, který považujeme za originál – například snímek Sejměte Cartera.

Reboot, remake, prequel, sequel, spin-off. Znáte pojmy ze světa filmu?
zdroj: Warner Bros. Pictures

Prequel

Film označený jako prequel vypráví příběh, který se odehráva před už známými událostmi. Dějově tak předchází již natočeným filmům a podle potřeby může nebo nemusí na původní snímky přímo navázat. Nejlepším příkladem jsou Star Wars, které přinesly dokonce celou prequelovou trilogii. Klasika George Lucase spatřila svět v letech 1977-1983 a až později byly filmy označeny jako epizody IV, V a VI. Mezi lety 1999-2005 pak Lucas vyprávěl příběh, který všemu předcházel a vznikly epizody I, II a III. Aktuálně se připravuje například prequel k sérii Hunger Games.

Reboot, remake, prequel, sequel, spin-off. Znáte pojmy ze světa filmu?
zdroj: lucasfilm.com

Sequel

Pokračování nebo jednoduše další díl, který dějově navazuje (přímo nebo nepřímo) na předchozí události. Sequel tak počítá se stejným obsazením, jako v předchozích filmech. Piráti z Karibiku mají pět dílů, byly tedy natočené už čtyři sequely. Příkladů je spousta: Indiana Jones, Rocky, Vetřelec atd. Nový Top Gun: Maverick (2020) je také sequelem k původní klasice z roku 1986.

Spin-off

Výraz spin-off označuje něco, co vzniklo jako derivát nějakého existujícího produktu nebo frančízy. V případě filmu tak spin-off vezme některé postavy původního děje, které dostanou vlastní příběh, který s tím mateřským nesouvisí nebo na něj teprve naváže. Dobrý příklad je snímek Hobbs a Shaw, kde si spolu zařádili Dwayne Johnson a Jason Statham – bez spojitosti se sérií Rychle a zběsile, kde se jejich postavy zrodily. Nebo Bumblebee (2018), který je zase spin-off k filmům Transformers.

Reboot, remake, prequel, sequel, spin-off. Znáte pojmy ze světa filmu?
zdroj: cinemart.cz

Podobné články

Nejoblíbenější

Megalodon: mytický vrcholný predátor mohl sežrat cokoli, co se mu dostalo do cesty

Gigantický vrcholný predátor v oceánu neměl soupeře. Co bylo příčinou jeho vyhynutí, když byl megalodon tak vysoko v potravním řetězci?

Římané budovali sochy svého největšího nepřítele. Co je k tomu vedlo?

Význam sochy dnes chápeme trochu jinak, zatímco Římané je považovali za symbol síly impéria. Ale proč zvěčňovat nepřítele?

Žralok jako hrozba. Jaká je šance, že vás napadne? Co dělat, když se to stane?

Žralok je na vrcholu potravního řetězce. Řídí se instinkty, ale někdy dělá chyby. Jaká je šance, že zaútočí? Jak se zachovat?