Richard Donner, režisér filmů Smrtonosná zbraň a Superman, zemřel ve věku 91 let

Uznávaný filmař, producent a režisér Richard Donner, zemřel v pondělí 5. července 2021 ve věku 91 let. Úmrtí potvrdila jeho manželka Lauren Schuler Donner. Režisér se zapsal do povědomí díky dnes už klasickému snímku Superman (1978), stejně jako kultovními filmy Smrtonosná zbraň 1-4. Společnost Donners‘ Company, kterou vedl se svou ženou, produkovala mimo jiné od roku 2000 všechny filmy série X-Men pro 20th Century Fox.

Zrození superhrdinů ve filmu

Donner se narodil v roce 1930 a televizní seriál režíroval poprvé o třicet let později. Rok na to přišel jeho první celovečerní film, X-15 (1961), kde si zahrál Charles Bronson. Jeho práce pokračovala režírováním televizních seriálových hitů, jako The Twilight Zone, The Man From U.N.C.L.E., Perry Mason, Kojak a další. Zlom nastal v roce 1976, kdy zrežíroval snímek Satan přichází (The Omen), který se stal nejvýdělečnějším filmem roku a pojmem ve světě hororu.

Richard Donner Smrtonosná zbraň Superman Maverick X-Men
zdroj: Warner Bros. Pictures

V roce 1978 je Richard Donner za kormidlem legendárního snímku Superman, kde se v hlavní roli objevil Christopher Reeve, Gene Hackman jako Lex Luthor a Marlon Brando jako Jor-El. Tento snímek Muže z oceli zůstává v očích mnohých nepřekonán. Donner tak bývá považován za „otce“ filmů o superhrdinech.

Martin Riggs & Roger Murtaugh

Dalším úspěchem byl pro Donnera dobrodružný fantasy film Jestřábí žena (1985), po kterém následoval snímek The Goonies (Rošťáci). V roce 1987 pak vzniká milovaná Smrtonosná zbraň (Lethal Weapon). Dvojice policejních parťáků, které ztvárnili Mel Gibson a Danny Glover, se nakonec dočkala čtyřech celovečerních filmů. V prosinci 2020 Richard Donner prohlásil, že by ještě rád režíroval pátý film série, který by byl jeho posledním projektem. I když už na to nedošlo, komediálně laděná akční série zůstává navěky oblíbenou v srdcích generací diváků.

Richard Donner Smrtonosná zbraň Superman Maverick X-Men
zdroj: Warner Bros. Pictures

Podobný rukopis má i westernová komedie Maverick (1994) s Melem Gibsonem, po které Donner natočil snímek Nájemní vrazi (1995). Tady si zahrál Sylvester Stallone, proti kterému stojí „šílený“ Antonio Banderas. Následovalo Spiknutí (1997) s dvojicí Mel Gibson/Julia Robberts a Smrtonosná zbraň 4. Posledním režisérským kouskem Richarda Donnera je drama 16 bloků s Brucem Willisem z roku 2006.

Práce na Supermanovi

Ten samý rok dorazil také Superman II: Verze Richarda Donnera (The Richard Donner Cut). Tento film je jakousi „náhradou“ za druhý díl Supermana z roku 1980, který režíroval Richard Lester. Donner stihl během natáčení prvního Supermana připravit záběry pro druhý díl, ale pak byl odvolán. Výsledný snímek se stal nechtěnou parodií a trvalo 26 let, než vznikla půda pro vydání Donnerovy verze. Ta je svou kvalitou o poznání výš. Kromě toho se Donner také podílel jako scénárista na příbězích Supermana pro DC Comics.

S množstvím nesmrtelných klasik, které režíroval, se nemusíme bát, že by byla jeho práce filmaře zapomenuta.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.