Severus Snape a 10 faktů, proč je nejsmutnější postavou série Harry Potter

Jedním z nejdůležitějších aspektů úspěchu Harryho Pottera je množství zajímavých charakterů s vlastní historií. Někteří jsou okamžitě zjevnými hrdiny, zatímco jiní stojí na opačné straně. A pak jsou tu ti, kteří se pohybují na tenké hranici mezi nimi, jako Severus Snape.

Pro hlavní hrdiny těžko čitelný profesor Snape se objevuje jako učitel v Bradavicích, ale brzy vychází najevo, že je v něm něco víc. Po většinu času to vypadá, že je na straně zla, aby se na poslední chvíli ukázal jako hrdina. Jeho život nebyl zdaleka dokonalý a jeho osudem se táhne množství smutných a dojemných faktů.

10. Obtížné dětství

Severus Snape mladý myšlenka vzpomínka
zdroj: Warner Bros. Pictures

Dětství každé osoby má velmi silný vliv na to, jakým člověkem se v dospělosti stane a jaký druh života povede. Pro některé znamená dětství radost a nedbalost, ale to není minulost, kterou zažil mladý Severus Snape. Narodil se do chudých poměrů a jeho otec byl hrubián. Jedinou radost, kterou Severus našel, bylo studium a jeho přátelství s Lily.

9. Zažíval šikanu

I když Severus Snape nastoupil do Bradavické školy čar a kouzel, neměl na růžích ustláno a jeho život nebyl zrovna med. Brzy se stal terčem šikany, jejímž zdrojem byl mladý James Potter a skupina jeho přátel. I když James ve skutečnosti nepřál Severusovi nic vážného, jako třeba úraz, dělal mu život během školních let mnohem těžším a obtížnějším.

8. Sledoval, jak se Lily zamilovala do Jamese

Severus Snape Lily
zdroj: Warner Bros. Pictures

Kdyby si Lily vybrala za partnera někoho jiného, než Jamese Pottera, Severus by z toho stejně nebyl nadšený, ale je pravděpodobné, že by to přijal lépe. Jenže když se Lily zamilovala do člověka, který ho roky šikanoval, bylo pochopitelné, že tím byl Severus Snape naprosto zdrcený a cítil se zrazen. To také vysvětluje pozdější odpor k Harrymu, ale zároveň jeho touhu mladého chlapce chránit. Snape Harryho otce nenáviděl, ale jeho matku miloval. Právě kvůli Lily nechtěl, aby Harry zemřel.

7. Později Lily nadobro ztratil

Severus Snape Alan Rickman
zdroj: Warner Bros. Pictures

Jeho vztah k Lily by se dal považovat za posedlost, ale Snape udělal krok stranou, když ji nechal pokračovat v jejím vlastním životě. Přestože to znamenalo, že si vzala muže, který mu dělal ze života peklo. Je sice pravda, že šel Severus po Voldemortově útoku do Potterova domu, ale to byla přirozená reakce. Zachránit někoho, koho Snape miloval, byl zcela jasný krok. Ztráta Lily byla pro Severuse těžká, ale stále si přál, aby zůstala naživu a šťastná.

6. Opakovaně vystavoval svůj život nebezpečí

Severus Snape Voldemort
zdroj: Warner Bros. Pictures

Snape pracoval jako dvojí agent pro Brumbála a Voldemorta, takže jeho život znamenal neustálé nebezpečí. Musel sledovat každé slovo, každý svůj výraz, aby měl naprostou jistotu, že se o něm Voldemort a Smrtijedi nedozvědí pravdu. Žít v neustálé úzkosti by nebyl snadný úkol pro nikoho, a přestože se zdá, že to Snape zvládl, určitě by si přál i zasloužil lepší život.

5. Nikdo jeho snahu neocenil

Když Severus Snape kráčel po tenké linii mezi správných a špatným, dobrem a zlem, Brumbálem a Voldemortem, pravidelně riskoval svůj vlastní život. Vzhledem k utajení jeho práce o tom nikdo nevěděl, kromě Albuse Brumbála. Nikdo netušil, že je dvojitý agent, dokud se o tom Harry a jeho přátelé nedozvěděli. Snape tak získal pověst padoucha a zrádce, i když nebyl ani jedním.

4. Musel zabít Brumbála

Severus Snape Albus Brumbál
zdroj: Warner Bros. Pictures

Snape věděl, co bude následovat, když prozkoumával Brumbálovo zranění. Tušil, že ředitel Bradavic nebude naživu dlouho. Přesto byl připravený pokračovat ve snaze vyléčit ho, kdyby Brumbál nenavrhl něco jiného. Požádal Severuse, aby ho usmrtil, což byla poslední věc, kterou by chtěl Snape udělat. Měl Brumbála v úctě a byli přátelé. I proto šel nakonec proti své vlastní vůli a skutečně ho zabil. Ochránil tím Draca Malfoye, který dostal úkol vzít Brumbálovi život od Voldemorta.

3. Nikdy nezískal své štěstí

Ke svým studentům dokázal být Snape krutý. Některým se vysmíval nebo je dokonce šikanoval. Jeho osobnost přitom mohla být úplně jiná, kdyby byl jeho život o něco šťastnější. Severus Snape poznal v životě jen málo štěstí, byl velmi osamělý člověk a měl jen dva skutečně blízké přátele, kterými byli Brumbál a Lily. V obou případech nedokázal zabránit jejich smrti.

2. Snažil se zachránit Lily

Když se Snape dozvěděl o proroctví, uvědomil si, co to znamená pro Lily. Pokusil se přesvědčit Voldemorta, aby její život ušetřil, ale nepovedlo se mu to. Riskoval tím svoje krytí, ale jeho snaha selhala. Nepodařilo se mu zachránit ženu, kterou nikdy nepřestal milovat.

1. Jeho smrt

Severus Snape smrt Harry Potter Alan Rickman
zdroj: Warner Bros. Pictures

Největším přáním Severuse bylo porazit Voldemorta, ale jak se to stalo už nikdy neviděl. Zemřel, než se Harry Voldemortovi naposledy postavil. Ve finální bitvě zemřelo mnoho lidí, ale smrt Severuse Snapea byla skutečně působivá a měla velký dopad, protože to byl právě on, kdo pomohl zajistit, že Harry přežil dostatečně dlouho na to, aby mohl Voldemorta porazit.

Zapomenout ale nesmíme ani herce, který postavu Severuse Snapea ve filmech brilantně ztvárnil. Alan Rickman zemřel na rakovinu slinivky v lednu 2016 ve věku 69 let, necelých pět let po premiéře Relikvie smrti – část 2.

zdroj: The Michigan Daily, Looper, The Movie Culture

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.