Top Gun: Maverick dokázal, že je Tom Cruise poslední velká filmová hvězda

Přelomový rok 2000 byl pro Toma Cruise nepříjemným obdobím. Jakmile si upevnil pověst úspěšné vůdčí osobnosti ve světě filmu, hrozilo, že jeho kariéru vykolejí řada bulvárních a veřejně publikovaných nepříjemností. Tou dobou pokračoval v práci na špičkových filmech, jako je Collateral od Michaela Manna nebo Válka světů od Stevena Spielberga. Toto zakolísání v očích veřejnosti ale jen posílilo jeho ambice. Tom Cruise se vytáhl zpět nahoru, a tak jako každá postava, kterou hraje, i sám herec je odhodlaný využít své možnosti na maximum. Obrovský úspěch snímku Top Gun: Maverick znovu potvrzuje prostý fakt: Tom Cruise je poslední velká filmová megastar.

Filmový průmysl se dramaticky změnil od doby, kdy Tom Cruise začal

Vůbec první rolí Toma Cruise byl kratičký štěk ve filmu Nekonečná láska z roku 1981. Během následujících čtyř dekád se svět filmu nesmírně změnil. V 80. letech, kdy se ještě filmová studia řídila mantrami ze zlatého věku Hollywoodu, byli herci tím, co snímky prodávalo. Diváci se hrnuli do kinosálů, aby viděli své oblíbence v nových filmech, protože právě oni byli tahákem. Tom Cruise a jeho vrstevníci byli opravdové hollywoodské hvězdy.

Cruise si vytvořil pouto s publikem v průběhu prvních úspěchů, kterými byly snímky Riskantní podnik, Barva peněz a Top Gun. To byl stěžejní průlom, z kterého může každý herec v hlavní roli maximálně profitovat. V následujících dekádách ale začal Hollywood upřednostňovat filmové značky a frančízy na úkor zvučných jmen, a to v přehnané a přímo škodlivé míře. Diváky nyní přitahují do kina velkorozpočtové spektákly a masivní crossovery, kde herci samotní ustupují do pozadí.

Top Gun Tom Cruise Maverick
zdroj: Paramount Pictures

Dokonce ani nesmírně talentovaní, charismatičtí a populární herci v rámci těchto bombastických franšíz nejsou zárukou, že se dále rozvinou. Robert Downey Jr. se za více než deset let vryl do paměti fanouškům jako Iron Man v Marvel Cinematic Universe. Publikum si herce v roli zamilovalo, ale když na to navázal remakem Dolittle, diváci ho nesledovali. A právě v tomto filmovém prostředí, které se zdánlivě nestará o skutečné filmové hvězdy, ze sebe Tom Cruise udělal anomálii. Díky nelítostným ambicím, oddanosti a zdánlivě čisté vůli, se stal sám o sobě živoucím kasovním trhákem. Ve věku filmových franšíz se stal Cruise franšízou sám.

Tom Cruise je věrný praktickým efektům

Jedním z dalších velkých rozdílů mezi dnešním filmovým průmyslem a dobou, kdy Tom Cruise v 80. letech začínal, jsou možnosti digitálních efektů. Ty se nyní vystupňovaly do takové míry, že věci, které se ještě před deseti lety zdály nemožné, se nyní vysílají dokola i v televizním vysílání. Práce na takových efektech vyžaduje obrovské množství času i schopností, ale trh je jí v tuto chvíli přesycený do takové míry, že se z jejího výsledku stává prázdný šum.

Několik posledních let kariéry strávil Tom Cruise spojováním svého jména s veřejně známým závazkem k praktickým efektům. Tento důmyslný tah vedl k tomu, že herec sám prováděl velmi riskantní praktickou práci kaskadéra během natáčení každého nového filmu. To vedlo k velmi poutavým a vzrušujícím scénám, které mají působivý dopad. Kolem kaskadérských kousků brousí média, protože se zajímají o Cruise, který tak využívá zpravodajství, která ho kdysi pronásledovala. Mediální humbuk kolem velké kaskadérské scény totiž zároveň slouží jako dokonalý marketing pro samotný film.

Tom Cruise Mission: Impossible
zdroj: Paramount Pictures

Nestandartní a výjimečné postavení

Dalo by se namítnout, že Cruisovy největší úspěchy z posledních let jsou součástí frančíz, jako Mission: Impossible nebo nejnovější sequel snímku Top Gun. Ale tohle jsou filmy, jejichž ústředním tahákem je Tom Cruise. Bez Cruise neexistuje Mission: Impossible. Studio Paramount se ho už jednou pokusilo vyšachovat a přimět ho, aby předal pochodeň tehdy vycházející hvězdě Jeremy Rennerovi, dnes před více než deseti lety. Přesto Tom Cruise Rennera ve frančíze přežil. Cruise je jak hnací tvůrčí silou filmů, tak jejich největším finančním aktivem.

Porovnat to můžeme s jinou dlouhotrvající franšízou, Rychle a zběsile. Sérií, která by mohla ztratit Vina Diesela, a do značné míry by se nic nezměnilo. Ukázalo se to i na úspěšném spin-offu Hobbs a Shaw. Publikum chodí na samotného Cruise, což už se prostě nestává.

Zásadním faktorem také je, že si Cruise a jeho tým velmi dobře uvědomují, jak pracovat v revolučním prostředí filmové distribuce. V době, kdy je streamování obrovským konkurentem kina, přiměl herec obě strany, aby pracovaly spolu ve vzájemný prospěch, místo proti sobě. Top Gun je aktuálně číslem jedna na Netflixu, stejně jako Top Gun: Maverick dominuje kasám kinosálů. Při natáčení filmů s rozsáhlými praktickými efekty, které vyžadují, aby je divák viděl na velkém plátně, Tom Cruise upevnil svojí pozici jako poslední filmová megastar.

Pokud chcete vidět Toma Cruise v dalším pokračování jeho senzační kariéry, Top Gun: Maverick právě válcuje naše i světové kinosály.

zdroj: Insider, Huff Post, Movie Web, Variety, Vanity Fair

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.