Úsvit planety opic: proč se plánovaný závěr filmu nakonec změnil

Závěr filmu Úsvit planety opic (2014) od režiséra Matta Reevese měl být podle původního plánu velmi odlišný, než ten, který jsme nakonec viděli v kině nebo televizi. Konec se změnil ve prospěch Caesara v podání Andyho Serkise. Úsvit planety opic končí scénou, kdy Caesar drží svého hlavního soka Kobu vysoko ve vzduchu. Nakonec ho pustí a nechá z římsy spadnout vstříc jeho smrti. Finální verze filmu pak ukazuje Caesara, jak znovu přebírá kontrolu nad lidoopy a vítězně stojí v kruhu své rodiny a přátel, zatížený vědomím, že je válka proti lidem nevyhnutelná.

Původně plánovaný konec byla ale zcela jiný. Vzhledem k tomu, že se lidskému odporu podařilo sjednotit zbytky armády Spojených států, poslední souboj mezi Caesarem a Kobou se měl odehrát na vrcholu mostu Golden Gate. Ten byl dějištěm zápasu v prvním filmu Zrození planety opic (2011). Snímek by uzavírala scéna, jak Caesar sleduje připlouvající americké válečné lodě.

Změna těsně před premiérou

Tento závěr se málem dostal do sestřihu pro kina. Jedna taková scéna s blížící se válečnou lodí byla dokonce použita ve finálním traileru k filmu. Tak proč nebyl nakonec nápad použitý ve snímku samotném? Odpověď souvisí s plánem na další pokračování. Matt Reeves k tomu řekl:

Měl jsem pocit, že nás to dostalo příliš daleko do dalšího filmu, v podstatě jsme téměř zahájili další pokračování. Nenechali jsme tam místo pro emoce nad tím, čeho právě Caesar dosáhl, a ceny, jakou za to zaplatil. Nezůstalo to ve vzduchu rezonovat.

Uvědomil jsem si, že jsme tím přeskočili příliš mnoho emocí. A také nás to svým způsobem limitovalo. Tak jsem to ukázal některým lidem, jestli to tak chtějí nebo ne. Opravdu začnou bojovat právě teď? A byl jsem rád za každé ne, protože mi došlo, že nemáme ten správný konec.

Úsvit planety opic Koba alternativní konec filmu závěr
zdroj: 20th Century Studios

Zvolnit tempo se vyplatilo

Místo plánovaného konce reflektuje Úsvit planety opic ve svém závěru úvodní scénu filmu, zaměřenou na Caesarovy pocity a emoční daň, která je v závěru kladena na jeho bedra vůdce. Alternativní konec by okamžitě uvrhl diváky do myšlenek na následující film Válka o planetu opic (2017), což je klasická taktika, která má rozpoutat hlad a zvědavost po pokračování. Místo toho se Matt Reeves rozhodl použít promyšlenější přístup, který upřednostňuje charakter a atmosféru, aby se mohli diváci ponořit do pocitů a vstřebat to, co se stalo a má přijít. Podle hodnocení, které má Úsvit planety opic od diváků, se toto rozhodnutí nejspíš vyplatilo. Pozitivní komentáře totiž vyzdvihují právě emocionální hloubku filmu.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.