Ve Spojených státech amerických si toho už všimli. Soudní procesy, ve kterých se počítá s trestem smrti pro obviněné, jsou v nákladech až 18 x dražší, než ty, které s trestem smrti nepočítají. Jak to, že se trest smrti takhle prodraží?
Každý chce mít jistotu
K tomu, abyste přesvědčili porotu, že obviněný skutečně spáchal daný zločin, potřebujete většinou nějaké ty důkazy. Státnímu žalobci stačí pár očitých svědků a zkrvavený nůž s otisky prstů, aby kriminálníka mohl procesně odeslat do báně. Ale kdyby navrhoval trest smrti?
Těch důkazů rázem musí být tuny a všechny naprosto neprůstřelné. Porota si totiž ten nejvyšší trest vždycky dost rozmýšlí. Forenzní laborky jedou na plný výkon, svědků jsou třeba desítky, přímých a nepřímých důkazů stovky. Proces u soudu běží měsíce, právníci mají žně.
Jdeme do remízy
Porota je v rámci svého neovlivňování ubytována na hotelu, ještě k tomu s ostrahou. A to se bavíme o nějakém sprostém loupežném přepadení s mrtvolou na konci, ne o odsouzení mafiánského bosse. Celé se to dost vleče. Výsledkem je verdikt, proti kterému se v zásadě pokaždé obviněný/odsouzený odvolá. A celé to jede nanovo.
Nikdo ze soudních znalců nechce přestřelit, být zodpovědný za chybu, která může stát život nevinného. Proto se vystřídají celé zástupy expertů, řeší se různá hlediska. A když to natřikrát dopadne na trest smrti? Může do toho vstoupit nejvyšší soud, guvernér (zvlášť, když je před volbami a aktivisté se hlásí o slovo), znovu to skončí remízou. Z trestu smrti pak zůstane jen doživotí.
Účet je vysoký
Celá ta zábava přitom přišla na pořádný balík. V průměru na 1,5 milionu dolarů (v Oregonu kolem 2,5 a ve Washingtonu dokonce kolem 3,5 milionů). Trest smrti je v USA legální v 28 státech. Loni bylo popraveno 29 lidí, dalších 59 na popravu čeká. Je tu taky 53 žen, čekajících na trest smrti. Ale ty už čekají hezky dlouho.
Stát vás totiž možná spravedlivě odsoudí, ale ne vždy trest vykoná. Může to trvat i desetiletí. Anebo se ani nedočkáte. Rekordmanem byl Gary Alvord z Floridy, který čekal 40 let, než zemřel stářím. Systém práva a pořádku tak vlastně hromadí trestance s maximálním (a nákladným) verdiktem, který ne vždy dojde naplnění.
Je to dost drahá spravedlnost, protože kdyby byl obviněnému navržen trest 20 let anebo doživotí, už by dávno bručel, i bez toho důsledného divadla. Tím to ale nekončí. Trest smrti v USA totiž nefunguje jako odpuzovač zločinu. Spíš naopak, protože zločinci – s hrozbou budoucího trestu smrti – si počínají bezohledněji.
Mýty kolem trestu smrti
Vlastně, když trest smrti zrušili v New Yorku, Novém Mexiku a Illinois, míra kriminality do tří let opadla. Lidé se také ve státech, které mají trest smrti v platnosti, necítí o nic více bezpečně. Trest smrti má tu vlastnost, že odsouzeného pachatele nenapraví, nepoučí. Jen ho definitivně vyřadí ze společnosti.
Jistě namítnete, že trest smrti prospěje alespoň pozůstalým po obětech zločinů. Vážně? Ptali jste se jich? Překvapivě, ti z USA to tak sami nevidí. Jejich blízké jim to stejně nevrátilo. Spíš si pochvalovali variantu s doživotím pro zločince. A pak je tu samozřejmě ten zádrhel s nespravedlivě odsouzenými.
Spravedlnost může být slepá
Že se při rigorózním soudním a důkazním řízení nic takového stát nemůže? Od roku 1970 se to v USA stalo už 161 x. To nezní moc dobře. Jasně, zabijte je všechny a Bůh už si ty své pozná… ale to už tu bylo a spravedlnost to není. Takže jaká je budoucnost trestu smrti? Nejspíš žádná. Pokud vám totiž záleží na čistotě spravedlnosti, trest smrti zatím selhává. A je dost drahou záležitostí.