Biohacking. Hackněte svoje tělo a staňte se lepší verzí sebe sama

Anglický název biohacking v podstatě představuje soubor změn životního stylu, který začíná nabývat na své popularitě. Jde o vědomý, aktivní a zdravý přístup k vlastnímu životu s využitím všeho, co současná doba nabízí. Možná se budete divit, ale poprvé byl tento termín použit už v roce 1988 ve Washington Post. 

Zjednodušeně lze říci, že jde o širší kontext původního úsloví, které vám jistě není cizí: „Jste to, co jíte„. Podle biohackingu jsme ve skutečnosti vším, co vložíme do našeho těla. Ať jde o jídlo nebo myšlenky, pohyb, emoce… To všechno ovlivňuje to, jak se chováme a jak se cítíme.

I když to všichni podvědomě víme a cítíme, často vůbec nepřemýšlíme nad tím, jaký dopad mají na naše tělo a duši okolní vlivy. Prostřednictvím biohackingu se lidé začínají o tyto vlivy více zajímat. Mnohdy jdou až do extrémů (což není nutné), studují svou tělesnou biologii a přemýšlí nad tím, jak být každý den lepší a lepší. Jedním z cílů biohackingu je mimo jiné vrátit se k odkazu našich předků, k přírodě, k rostlinné medicíně, ovšem s respektem k medicíně současné.

Kdo je biohacker?

Pokud chcete nějakou definici, je to člověk, kterému není jedno, jak bude žít. Cíleně se proto snaží zlepšovat své fyzické i duševní zdraví. V rozhovorech o sobě lidé provozující biohacking někdy trochu s nadsázkou mluví jako o pokusných králících. Což vychází z nejrůznějších metod pozorování chování svého těla, které podstupují. Nicméně v principu využívají při aplikování různých metod, jak zlepšit svůj život, ověřených postupů, které používali naši předci před stovkami let. Například vědomé otužování, meditace apod. Stávají se doslova studenty dopadu změn životního stylu na svůj fyzický stav i psychiku. Ti hodně zarputilí experimentují s různými metodami. Žene je kupředu touha cítit se dobře, být produktivní a šťastní. Svou vlastní tělesnou biologii často zkoumají skrz naskrz. Nemusíte se hned vrhat do extrému, stačí, když si zvolíte svou zlatou střední cestu. Uvidíte, jak to zatočí s vaším dosavadním životem.

Transformujte se do svého vyššího já

Vracíme se na začátek. Ano, biohacking může skutečně pomoci transformovat vaše tělo do stavu, kdy má více energie, je produktivnější a cítí se spokojeně a naplněně. Dá se dokonce říci, že s pomocí jednoduchých kroků a postupů, které podle vlastní volby zařadíte do svého života, se můžete stát lepší verzí sebe sama. Principy biohackingu pomohou optimalizovat vaše vnitřní i vnější prostředí pro maximální efektivitu, abyste se cítili lépe na všech úrovních: fyzické, mentální, emocionální i spirituální.

Každý člověk je originál

Nemusíme připomínat, že každý člověk má svou originální cestu, a tak mu fungují trochu jiné metody. Na to, které jsou vhodné pro vás, si časem metodou prožitku přijdete sami. Jsou ale postupy, které fungují všem. Které to jsou?

Hacky, které fungují všem

 • Základem je dodat tělu kvalitní jídlo. Hodně zásadním a silným biohackem je třeba vyřazení cukru ze stravy. Než začnete se změnami, klidně si udělejte malý průzkum toho, jak se stravujete. Stačí si psát pár dní, co jíte a pijete a v jakou dobu. Možná se budete divit, co zjistíte. Na to, co byste mohli změnit, jistě přijdete i sami.
 • Pravidelný pohyb. Samozřejmě s ohledem na tělesnou konstituci a aktuální zdravotní stav.
 • Zařazení meditace do svého života – alespoň 10 minut denně. Návody najdete na internetu.
 • Vědomá práce s emocemi.
 • Pravidelný denní režim, zahrnující stejné časy vstávání, uléhání do postele, čas pro práci, čas pro sebe a odpočinek.
 • Kvalitní spánek.
 • Vědomé propojení s přírodou. Snažte se vědomě pobývat v přírodě několikrát týdně, ideálně každý den.
 • Správně zvolená hudba v návaznosti na aktuální rozpoložení těla. 
 • Flow – anebo také vědomý stav mysli, díky kterému zvládnete i těžké úkoly s lehkostí.

Dobře si zapamatujte

Všechno, co zkusíte a nebude vám fungovat, klidně zapomeňte a neřiďte se tím. Svému tělu umíte naslouchat jen vy. Pokud tedy nasloucháte pozorně a vědomě.

Směrů biohackigu je mnoho. Určitě za zmínku stojí tzv. celostní biohacking, který zahrnuje zlepšení kvality stravy a celkového životního stylu, přičemž nezahrnuje žádnou specifickou biotechnologii ani práci s ní. Začít můžete takovým testem probíhajícím jeden týden a uvidíte, co se ve vašem životě a jeho vnímání změnilo.

Testovací plán na týden

 1. Zkuste jeden týden kupovat a konzumovat pouze čerstvé a průmyslově nezpracované potraviny.
 2. Vyřaďte na 7 dní ze svého jídelníčku cukry.
 3. Zkuste si každý den alespoň 10 minut zameditovat. Návody najdete na internetu.
 4. Každý den zaměřte, kdykoli si vzpomenete, na to, za co jste ve svém životě vděční.

Po týdnu si udělejte své vlastní vyhodnocení. Malými krůčky dostanete své fyzické i psychické nastavení do pozitivní roviny a získáte tak mnohem více energie pro své fungování. Možná jste k tomuto postupu nedůvěřiví, ale nejprve si ho vyzkoušejte a pak můžete změny zhodnotit sami.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.