Švestkový džem s portským vínem. Udělejte si marmeládu jinak

Podzimní ovoce jako švestky lze využít do štrúdlu nebo závinu, případně v kombinaci se slaninou jako dokonalý předkrm na party nebo pro návštěvu. Perfektně se ale hodí také pro přípravu domácí marmelády. Švestkový džem s portským vínem si zamilujete!

Ingredience (na 3 skleničky)

  • 600 g vypeckovaných švestek
  • 150-300 g cukru (dle chuti a sladkosti švestek)
  • šťávu z citronu
  • 60 ml portského vína
  • 1 a ½ lžičky ovocného pektinu

Postup přípravy

Nakrájené švestky vložíme do menšího hrnce, zasypeme cukrem a na mírném plameni ponecháme vařit zhruba 10 minut, dokud nezměknou. Jakmile na začátku vaření švestky pustí šťávu, musíme míchat, aby se nepřipálily. Můžeme je podle potřeby podlít lžící vody. Dostatečně změklé švestky rozmixujeme tyčovým mixérem do požadované konzistence, ale můžeme v džemu nechat i celé kousky ovoce. Jiný postup je syrové švestky rozmixovat a až poté povařit.

Do rozmixovaných švestek přidáme vymačkanou šťávu z citrónu, cukr a portské víno. Pektin rozmícháme se lžící cukru stranou a teprve pak jej vmícháme do džemu. Společně necháme dalších 5-10 minut povařit. Hotový švestkový džem dáme do čistých a vyvařených sklenic, které uzavřeme víčkem a postavíme dnem vzhůru. Lze je také klasickou metodou zavařit v hrnci s vodou ohřátou na 80 °C po dobu 20 minut. Zakonzervovaný džem pak můžeme skladovat i mimo lednici na tmavém a suchém místě. Otevřenou skleničku s džemem je ale třeba mít vždy v lednici.

TIP: Jestli je džem po vaření hotový poznáme tak, že kápneme lžičku džemu na porcelánový talíř. Necháme zaschnout a jakmile nestéká, je džem perfektní.

Pokud rádi zavařujete, určitě vyzkoušejte švestkový džem s portským vínem. Pokud jste milovníky vína, možná si vyrobíte vaši první marmeládu.
zdroj: labeta.cz

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.