Švestkový džem s portským vínem. Udělejte si marmeládu jinak

Podzimní ovoce jako švestky lze využít do štrúdlu nebo závinu, případně v kombinaci se slaninou jako dokonalý předkrm na party nebo pro návštěvu. Perfektně se ale hodí také pro přípravu domácí marmelády. Švestkový džem s portským vínem si zamilujete!

Ingredience (na 3 skleničky)

  • 600 g vypeckovaných švestek
  • 150-300 g cukru (dle chuti a sladkosti švestek)
  • šťávu z citronu
  • 60 ml portského vína
  • 1 a ½ lžičky ovocného pektinu

Postup přípravy

Nakrájené švestky vložíme do menšího hrnce, zasypeme cukrem a na mírném plameni ponecháme vařit zhruba 10 minut, dokud nezměknou. Jakmile na začátku vaření švestky pustí šťávu, musíme míchat, aby se nepřipálily. Můžeme je podle potřeby podlít lžící vody. Dostatečně změklé švestky rozmixujeme tyčovým mixérem do požadované konzistence, ale můžeme v džemu nechat i celé kousky ovoce. Jiný postup je syrové švestky rozmixovat a až poté povařit.

Do rozmixovaných švestek přidáme vymačkanou šťávu z citrónu, cukr a portské víno. Pektin rozmícháme se lžící cukru stranou a teprve pak jej vmícháme do džemu. Společně necháme dalších 5-10 minut povařit. Hotový švestkový džem dáme do čistých a vyvařených sklenic, které uzavřeme víčkem a postavíme dnem vzhůru. Lze je také klasickou metodou zavařit v hrnci s vodou ohřátou na 80 °C po dobu 20 minut. Zakonzervovaný džem pak můžeme skladovat i mimo lednici na tmavém a suchém místě. Otevřenou skleničku s džemem je ale třeba mít vždy v lednici.

TIP: Jestli je džem po vaření hotový poznáme tak, že kápneme lžičku džemu na porcelánový talíř. Necháme zaschnout a jakmile nestéká, je džem perfektní.

Pokud rádi zavařujete, určitě vyzkoušejte švestkový džem s portským vínem. Pokud jste milovníky vína, možná si vyrobíte vaši první marmeládu.
zdroj: labeta.cz

Podobné články

Nejoblíbenější

Válka o Falklandy: 40 let po konfliktu je „speciální operace“ na ostrovech stále nezacelená rána

Vždy během května jsou Las Malvinas v Argentině v centru pozornosti. Válka o Falklandy je pro spoustu místních stále živým tématem.

Obnovitelné zdroje energie: je možné jimi ze 100 % zásobovat Zemi?

Nenaplnitelná utopie nebo budoucnost přežití lidstva? Mohou naší planetu ze 100 % zásobovat pouze obnovitelné zdroje energie?

Londýnská mapa veřejných toalet? Skrytý průvodce pro gaye

Nenápadný průvodce po veřejných toaletách města navedl "uvědomělého" čtenáře na ta správná diskrétní místa pro náhodnou schůzku.