Carlos Tavares je osobností roku světa aut. Šéf koncernu PSA přitom kritizuje elektromobily

Ocenění World Car Person of the Year získal letos Carlos Tavares, hlavní šéf koncernu PSA. Výsledky byly vyhlášeny v Torontu po tajném hlasování, do kterého se zapojilo celkem 86 porotců World Car Awards z 24 zemí světa. Tavares stojí za návratem společnosti Opel zpět k ziskovosti v rekordním čase. Druhý největší koncern v Evropě PSA se navíc brzy sloučí se skupinou FCA, čímž vytvoří 4. největší automobilku na světě. Fúzi vyjednával právě Carlos Tavares.

Elektromobilita není řešením

Zajímavý je fakt, že je Carlos Tavares hlasitým odpůrcem masivního rozšiřování elektromobilů. Šéf PSA se nechal slyšet, že elektrické vozy kupují jen „zelení závisláci“ a běžní spotřebitelé o ně nejeví zájem. „Když některé trhy zruší dotace na elektromobily, poptávka po nich se zhroutí,“ uvedl Tavares. „Obrovské nebezpečí masivního a nekontrolovaného přechodu na elektřinu je, že nebudou elektrické vozy, které bychom prodali zákazníkům, kteří je nechtějí. Vadí jim omezení, jako nedostatečná nabíjecí infrastruktura.

Carlos Tavares osobností roku. Šéf automobilky PSA kritizuje elektromobily
zdroj: wikimedia commons

Omezení svobody pohybu

Vyhlášený manažer zároveň upozorňuje na enormní náklady, spojené s takovou infrastrukturou. „Státní struktury kvůli tomu čelí velikému tlaku, ale soukromé investice se v této sféře také neosvědčily. Provoz sítě pro poskytování proudu se vyplatí jen tehdy, zaplatí-li spotřebitel značně víc.“ Tavares kritizuje Evropskou komisi za odmítání odborné diskuze a ignorování dat, založených na fyzice, chemii a prostých číslech. „Riskujeme v budoucnosti snížení mobility a svobody pohybu,“ uvedl.

Tavares se nebojí mluvit přímo

Jeden z porotců jeho ocenění doprovázel slovy: „Jeho klidný, důstojný, skromný a vysoce účinný přístup zahanbuje některé další vedoucí pracovníky. Jádrem jeho úspěchu je porozumění potřebám zákazníků, ale zároveň je vše podloženo neuvěřitelnou obchodní prozíravostí. To, že k tomu umí být stále takový slušňák, už je jen třešničkou na dortu.“ Carlos Tavares převzal cenu 8. dubna v New Yorku. Možná i díky jeho otevřenosti říkat to, co si každý myslí.

Carlos Tavares osobností roku. Šéf automobilky PSA kritizuje elektromobily
zdroj: wikimedia commons

Podobné články

Nejoblíbenější

Válka o Falklandy: 40 let po konfliktu je „speciální operace“ na ostrovech stále nezacelená rána

Vždy během května jsou Las Malvinas v Argentině v centru pozornosti. Válka o Falklandy je pro spoustu místních stále živým tématem.

Obnovitelné zdroje energie: je možné jimi ze 100 % zásobovat Zemi?

Nenaplnitelná utopie nebo budoucnost přežití lidstva? Mohou naší planetu ze 100 % zásobovat pouze obnovitelné zdroje energie?

Londýnská mapa veřejných toalet? Skrytý průvodce pro gaye

Nenápadný průvodce po veřejných toaletách města navedl "uvědomělého" čtenáře na ta správná diskrétní místa pro náhodnou schůzku.