Grafické karty jsou nedostupné a situace se dlouho nezlepší. Na vině je i koronavirus

Grafické karty zmizely z nabídek e-shopů s počítačovými komponenty. Jejich dostupnost se zhoršila už v létě roku 2021 a na podzim už prakticky nebyly grafické karty k sehnání. Výjimku tvoří bazarové kusy, jejichž cena se vzhledem k poptávce vyšplhala nezdravě vysoko. Potíže s dostupností nadále přetrvávají a podle všeho se situace nezmění ani ve druhé polovině roku 2021. Odhady sice hovoří o tom, že by měla nastat změna ve 4. čtvrtletí letošního roku, jenže případné dostupné zboží nedokáže pokrýt poptávku a zmizí doslova před očima.

Chybí grafické čipy

Na vině je mimo jiné i koronavirus. Ale není to jen o tom, že tráví lidé víc času doma a zabývají se hraním nebo upgradováním svého počítače. Hlavním důvodem nedostupnosti komponentů je výpadek výroby grafických čipů, které jsou pro karty základním stavebním kamenem. Počet vyrobených kusů v loňském roce stagnoval, ale poptávka byla daleko vyšší. Grafické karty se rozebraly a nové nejsou, přestože výrobci loni na podzim představily nové řady produktů. Na ně si teď uživatelé budou muset dlouho počkat.

Starší nevyrábíme, nové ještě nemáme

Výpadek grafických karet ovlivnil navíc další faktor, kterým byl nešťastný odhad výrobců. S blížícím se odhalení  nových řad produktů společností NVIDIA a AMD totiž firmy omezily výrobu starší generace grafických karet v očekávání nástupu novinek. Vzniklou mezeru se ale nepodařilo zaplnit, protože výrobní kapacity jsou aktuálně nižší. Hráči a další uživatelé PC tak nemají, kde zboží zakoupit. Na tuzemských e-shopech najdeme jen označení „očekáváme“ a „těšíme se“, podrobnosti nebo přibližné datum dodání ale chybí. V zahraničí je situace podobná.

Čekat se vyplatí

Na internetu se dají sehnat grafické karty přes ebay nebo amazon, jejich cena je ale s velkou přirážkou a navíc se jedná o starší kusy, i když jsou nové. Obměna grafické karty uživatelem přichází většinou v několikaletém intervalu, takže se dají podobné obchody doporučit jen tomu, kdo má na své sestavě opravdu starší komponent a nechce čekat. Jinak je pro každého zajímavá generační výměna, která přinese opravdu velký skok ve výkonu počítačových sestav. Nezbývá než vydržet.

Podobné články

Nejoblíbenější

Skutečně dokážeme cítit pach strachu a dalších emocí?

Při komunikaci se spoléháme hlavně na jazyk a zrak. Jak podstatnou roli hraje u lidí nos a dokážeme pomocí čichu cítit strach?

Válka o Falklandy: 40 let po konfliktu je „speciální operace“ na ostrovech stále nezacelená rána

Vždy během května jsou Las Malvinas v Argentině v centru pozornosti. Válka o Falklandy je pro spoustu místních stále živým tématem.

Obnovitelné zdroje energie: je možné jimi ze 100 % zásobovat Zemi?

Nenaplnitelná utopie nebo budoucnost přežití lidstva? Mohou naší planetu ze 100 % zásobovat pouze obnovitelné zdroje energie?