Grafické karty jsou nedostupné a situace se dlouho nezlepší. Na vině je i koronavirus

Grafické karty zmizely z nabídek e-shopů s počítačovými komponenty. Jejich dostupnost se zhoršila už v létě roku 2021 a na podzim už prakticky nebyly grafické karty k sehnání. Výjimku tvoří bazarové kusy, jejichž cena se vzhledem k poptávce vyšplhala nezdravě vysoko. Potíže s dostupností nadále přetrvávají a podle všeho se situace nezmění ani ve druhé polovině roku 2021. Odhady sice hovoří o tom, že by měla nastat změna ve 4. čtvrtletí letošního roku, jenže případné dostupné zboží nedokáže pokrýt poptávku a zmizí doslova před očima.

Chybí grafické čipy

Na vině je mimo jiné i koronavirus. Ale není to jen o tom, že tráví lidé víc času doma a zabývají se hraním nebo upgradováním svého počítače. Hlavním důvodem nedostupnosti komponentů je výpadek výroby grafických čipů, které jsou pro karty základním stavebním kamenem. Počet vyrobených kusů v loňském roce stagnoval, ale poptávka byla daleko vyšší. Grafické karty se rozebraly a nové nejsou, přestože výrobci loni na podzim představily nové řady produktů. Na ně si teď uživatelé budou muset dlouho počkat.

Starší nevyrábíme, nové ještě nemáme

Výpadek grafických karet ovlivnil navíc další faktor, kterým byl nešťastný odhad výrobců. S blížícím se odhalení  nových řad produktů společností NVIDIA a AMD totiž firmy omezily výrobu starší generace grafických karet v očekávání nástupu novinek. Vzniklou mezeru se ale nepodařilo zaplnit, protože výrobní kapacity jsou aktuálně nižší. Hráči a další uživatelé PC tak nemají, kde zboží zakoupit. Na tuzemských e-shopech najdeme jen označení „očekáváme“ a „těšíme se“, podrobnosti nebo přibližné datum dodání ale chybí. V zahraničí je situace podobná.

Čekat se vyplatí

Na internetu se dají sehnat grafické karty přes ebay nebo amazon, jejich cena je ale s velkou přirážkou a navíc se jedná o starší kusy, i když jsou nové. Obměna grafické karty uživatelem přichází většinou v několikaletém intervalu, takže se dají podobné obchody doporučit jen tomu, kdo má na své sestavě opravdu starší komponent a nechce čekat. Jinak je pro každého zajímavá generační výměna, která přinese opravdu velký skok ve výkonu počítačových sestav. Nezbývá než vydržet.

Podobné články

Nejoblíbenější

Megalodon: mytický vrcholný predátor mohl sežrat cokoli, co se mu dostalo do cesty

Gigantický vrcholný predátor v oceánu neměl soupeře. Co bylo příčinou jeho vyhynutí, když byl megalodon tak vysoko v potravním řetězci?

Římané budovali sochy svého největšího nepřítele. Co je k tomu vedlo?

Význam sochy dnes chápeme trochu jinak, zatímco Římané je považovali za symbol síly impéria. Ale proč zvěčňovat nepřítele?

Žralok jako hrozba. Jaká je šance, že vás napadne? Co dělat, když se to stane?

Žralok je na vrcholu potravního řetězce. Řídí se instinkty, ale někdy dělá chyby. Jaká je šance, že zaútočí? Jak se zachovat?