Lexus LC 500 Convertible řeší akustiku po svém. Nabízí zvuk osmiválce nebo úplné ticho

Když máte sportovní cabrio, nepočítáte s ním jako s autem na nákup. Chcete se projet a poslouchat u toho zvuk motoru. Lexus LC 500 Convertible navíc pohání osmiválec s charakteristickým výrazným projevem, který ocení každý milovník aut. Někdy je ale potřeba střechu zatáhnout a zvolnit tempo. V takovou chvíli možná raději oceníte uvnitř vozu klid. LC 500 Convertible tohle umí díky technologii aktivního potlačování šumu.

Soft-top roof
zdroj: lexus.com

Adaptivní komfort pro sluch

Při vývoji vozu v Lexusu mysleli právě na fakt, že plátěná stahovací střecha neposkytuje dostatečné odhlučnění vnějších zvuků, obzvlášť pokud samotný vůz disponuje osmiválcovým motorem. Využili proto akustickou technologii ke sladění projevu motoru s harmonickými kmitočty zvukového spektra, které jsou pro naše uši příjemné. Aktivní potlačování hluku odfiltruje zvukové kmitočty na palubě vozu tím, že generuje zvuky se stejnou amplitudou, které mají ale opačnou fázi. Prostřednictvím audiosystému tak potlačují nízké frekvence projevu motorového ústrojí.

Cabin accoustic
zdroj: lexus.com

Řev motoru nebo ticho jako v kupé

Lexus LC 500 Convertible údajně poskytne v kabině se zataženou střechou stejnou atmosféru, jakou nabízí varianta Coupe. To také využívá akustické technologie pro harmonizaci zvuků a monitorovací mikrofon má umístěný na střeše. To přirozeně v případě Convertible nešlo, takže je mikrofon ukrytý v hlavové opěrce řidiče. Toto umístění si ale vyžádalo vývoj algoritmu, který umožňuje technologii využít v jakékoli poloze sedadla. O potlačení hluku z úložného prostoru se také stará množství zvukotěsných a akusticky pohlcujících materiálů.

Technologie a tradice dohromady

Pod kapotou je LC 500 Convertible zvíře, které ctí klasiku: benzínový motor V8 o objemu 5.0 je atmosférický a pohání zadní nápravu. Poskytuje 351 kW (477 koní) a kroutící moment 540 Nm. Plný výkon je dostupný vysoko v 7100 otáčkách. Na manuál ale zapomeňte, o řazení se stará desetistupňový automat. Vůz se nabízí i ve variantě LC 500h jako hybrid, ale tam bestiální osmiválec nenajdete.

Lexus LC 500 Convertible nabízí zvuk osmiválce nebo úplné ticho
zdroj: lexus.com

Podobné články

Nejoblíbenější

Skutečně dokážeme cítit pach strachu a dalších emocí?

Při komunikaci se spoléháme hlavně na jazyk a zrak. Jak podstatnou roli hraje u lidí nos a dokážeme pomocí čichu cítit strach?

Válka o Falklandy: 40 let po konfliktu je „speciální operace“ na ostrovech stále nezacelená rána

Vždy během května jsou Las Malvinas v Argentině v centru pozornosti. Válka o Falklandy je pro spoustu místních stále živým tématem.

Obnovitelné zdroje energie: je možné jimi ze 100 % zásobovat Zemi?

Nenaplnitelná utopie nebo budoucnost přežití lidstva? Mohou naší planetu ze 100 % zásobovat pouze obnovitelné zdroje energie?