Toyota Land Cruiser ve službě u hranic. Luxus využije Cizinecká policie

Klasické policejní vozy Škoda Octavia, které vídáme ve městech, nejsou vhodné pro hůře dostupná místa v pohraničních oblastech, kde je potřeba vyšší světlá výška vozidel. Tuto funkci zajišťoval v minulosti model Yeti nebo později nakoupené vozy Hyundai ix35. Ty jsou rovněž k vidění ve městech i obcích, ale v terénu se Policii příliš neosvědčily. Proto došlo k objednávce vozů Toyota Land Cruiser, které nyní Policie ČR převzala.

Toyota Land Cruiser ve službě u hranic. Luxus využije Cizinecká policie
zdroj: toyotanews.eu

Zabarvení na cestu do lesa

Celkově bylo objednáno 50 modelů značky Toyota. Prvních 12 Land Cruiserů se právě zařadilo do služby a celkem jich bude u Cizinecké policie fungovat 28. Jejich vzhled se obešel bez tradiční stříbrné barvy s reflexními modrými a žlutými pruhy. Jsou matně zelené, tak jako prostředí, ve kterém budou brázdit silnice a lesní nebo polní cesty. Toyota Land Cruiser je i přes svou luxusní výbavu čistokrevný off-road, takže se dostane i do horských oblastní, nedostupných pro běžné vozy.

Diesel a pohon 4×4

Podmínkou pro užívání Policií ČR byl dieselový agregát, který poskytuje dostatečný kroutící moment a je úspornější než benzínové motory. Policejní Land Cruisery mají pod kapotou motor o objemu 2,8 litru s výkonem 177 koní, a to se stálým pohonem všech čtyř kol. Zajímavostí je fakt, že automobilka nabízí Land Cruiser zákazníkům pouze v jedné motorizaci, volit se dá jen šestistupňová manuální nebo automatická převodovka. Benzín v nabídce není.

Toyota Land Cruiser ve službě u hranic. Luxus využije Cizinecká policie
zdroj: toyotanews.eu

Válka o zakázky pro Policii

Tradiční nadvládu Škody v řadách policejních vozů před lety přerušila automobilka Hyundai, když vyhrála historicky největší tendr, vyhlášený vedením Policie. Jednalo se o celkem 616 vozů i30 a Škoda proti výsledku soutěže právně protestovala, stejně jako to v opačném případě dělá Hyundai. Land Cruisery ale také nejsou novinkou, několik kusů už policejní složky využívají a aktuálně se jejich počet kvůli nasazení v terénu rozšiřuje. Policie také využívá několik vozů Toyota s hybridním pohonem, které slouží ve městech.

Podobné články

Nejoblíbenější

Megalodon: mytický vrcholný predátor mohl sežrat cokoli, co se mu dostalo do cesty

Gigantický vrcholný predátor v oceánu neměl soupeře. Co bylo příčinou jeho vyhynutí, když byl megalodon tak vysoko v potravním řetězci?

Římané budovali sochy svého největšího nepřítele. Co je k tomu vedlo?

Význam sochy dnes chápeme trochu jinak, zatímco Římané je považovali za symbol síly impéria. Ale proč zvěčňovat nepřítele?

Žralok jako hrozba. Jaká je šance, že vás napadne? Co dělat, když se to stane?

Žralok je na vrcholu potravního řetězce. Řídí se instinkty, ale někdy dělá chyby. Jaká je šance, že zaútočí? Jak se zachovat?