Toyota Land Cruiser ve službě u hranic. Luxus využije Cizinecká policie

Klasické policejní vozy Škoda Octavia, které vídáme ve městech, nejsou vhodné pro hůře dostupná místa v pohraničních oblastech, kde je potřeba vyšší světlá výška vozidel. Tuto funkci zajišťoval v minulosti model Yeti nebo později nakoupené vozy Hyundai ix35. Ty jsou rovněž k vidění ve městech i obcích, ale v terénu se Policii příliš neosvědčily. Proto došlo k objednávce vozů Toyota Land Cruiser, které nyní Policie ČR převzala.

Toyota Land Cruiser ve službě u hranic. Luxus využije Cizinecká policie
zdroj: toyotanews.eu

Zabarvení na cestu do lesa

Celkově bylo objednáno 50 modelů značky Toyota. Prvních 12 Land Cruiserů se právě zařadilo do služby a celkem jich bude u Cizinecké policie fungovat 28. Jejich vzhled se obešel bez tradiční stříbrné barvy s reflexními modrými a žlutými pruhy. Jsou matně zelené, tak jako prostředí, ve kterém budou brázdit silnice a lesní nebo polní cesty. Toyota Land Cruiser je i přes svou luxusní výbavu čistokrevný off-road, takže se dostane i do horských oblastní, nedostupných pro běžné vozy.

Diesel a pohon 4×4

Podmínkou pro užívání Policií ČR byl dieselový agregát, který poskytuje dostatečný kroutící moment a je úspornější než benzínové motory. Policejní Land Cruisery mají pod kapotou motor o objemu 2,8 litru s výkonem 177 koní, a to se stálým pohonem všech čtyř kol. Zajímavostí je fakt, že automobilka nabízí Land Cruiser zákazníkům pouze v jedné motorizaci, volit se dá jen šestistupňová manuální nebo automatická převodovka. Benzín v nabídce není.

Toyota Land Cruiser ve službě u hranic. Luxus využije Cizinecká policie
zdroj: toyotanews.eu

Válka o zakázky pro Policii

Tradiční nadvládu Škody v řadách policejních vozů před lety přerušila automobilka Hyundai, když vyhrála historicky největší tendr, vyhlášený vedením Policie. Jednalo se o celkem 616 vozů i30 a Škoda proti výsledku soutěže právně protestovala, stejně jako to v opačném případě dělá Hyundai. Land Cruisery ale také nejsou novinkou, několik kusů už policejní složky využívají a aktuálně se jejich počet kvůli nasazení v terénu rozšiřuje. Policie také využívá několik vozů Toyota s hybridním pohonem, které slouží ve městech.

Podobné články

Nejoblíbenější

Skutečně dokážeme cítit pach strachu a dalších emocí?

Při komunikaci se spoléháme hlavně na jazyk a zrak. Jak podstatnou roli hraje u lidí nos a dokážeme pomocí čichu cítit strach?

Válka o Falklandy: 40 let po konfliktu je „speciální operace“ na ostrovech stále nezacelená rána

Vždy během května jsou Las Malvinas v Argentině v centru pozornosti. Válka o Falklandy je pro spoustu místních stále živým tématem.

Obnovitelné zdroje energie: je možné jimi ze 100 % zásobovat Zemi?

Nenaplnitelná utopie nebo budoucnost přežití lidstva? Mohou naší planetu ze 100 % zásobovat pouze obnovitelné zdroje energie?